Přeskočit na obsah

Aktuality

Archiv města Brna. Foto: Zdeňka Obalilová

05. dubna 2023

V Archivu města Brna pracují strážci historie

Brno jako jedno z pěti měst v České republice má svůj vlastní městský archiv. Ten se stará jak o historické archiválie spojené s městem, a to od 13. století, tak i o novější písemnosti městských částí, příspěvkových organizací či škol. Najdete v něm i písemné pozůstalosti některých významných brněnských osobností a také rozsáhlou odbornou knihovnu, v níž se nachází samozřejmě i sbírka brunensií.

Zastupitelé se sešli k dalšímu jednání. Foto: Z. Kolařík

05. dubna 2023

Zastupitelé projednali situaci Divadla Bolka Polívky a dalších více než sto bodů

V úterý 4. dubna se potřetí v letošním roce sešli brněnští zastupitelé ke společnému jednání. Na programu měli 113 bodů, mezi nimiž byly například finanční příspěvky do školství, ekodotace nebo vyhláška o nočním klidu. Zastupitelé se také seznámili se situací týkající se Divadla Bolka Polívky, které v současné době hledá spolu s městem nové prostory pro své působení.

Urban centrum zve na výstavu o Brněnské metropolitní oblasti.

04. dubna 2023

Výstava přiblíží, jak funguje metropolitní spolupráce

Spolupráce Brna a okolních obcí má za sebou první dekádu. Co se povedlo uskutečnit, co se chystá a co to znamená pro obyvatele, představí výstava.

Velikonoční akce na Brno iD vynese výhercům šalinkartu. Zdroj: MMB

04. dubna 2023

Velikonoční akce na Brno iD vynese výhercům šalinkartu

Kdo chce roční šalinkartu na brněnskou MHD zdarma, měl by si pospíšit. Do 10. dubna včetně o ni může soutěžit na portálu Brno iD.

Ondřej Raška je zároveň zápasníkem MMA i veterinářem. Foto: archiv Ondřeje Rašky

04. dubna 2023

Ondřej Raška: Pomoci zvířeti je fajn pocit

Zápasy smíšených bojových umění MMA nabývají na popularitě. Nejprestižnější domácí soutěží je Oktagon, v němž bojuje také muž dvou světů a dvou měst Ondřej Raška. Ke své sportovní kariéře tento Ostravák, který často trénuje a také studoval v Brně, pracuje jako veterinář, ale nadále sní o mistrovském titulu. Nyní mu v cestě stojí ranař Jaime Cordero, s nímž se Raška utká 15. dubna v Liberci.  

Dlouhým frontám na Živnostenském úřadě se dá vyhnout. Foto: MMB

03. dubna 2023

Dlouhým frontám na Živnostenském úřadě se dá vyhnout

Elektronické objednání na konkrétní hodinu, ale také jiné než osobní podání žádosti (třeba poštou nebo přes datovou schránku). To jsou cesty, jak se vyhnout i několikahodinovému čekání na přetíženém Živnostenském úřadě.

Emil Boček při předávání Ceny města Brna. Foto: M. Schmerková

03. dubna 2023

Poslední rozloučení s generálem Bočkem doprovodí i stíhačky

(AKTUALIZACE 3. 4. 2023: V rámci posledního rozloučení se zesnulým válečným veteránem armádním generálem Emilem Bočkem přeletí 4. dubna mezi 14. a 15. hodinou nad Brnem vojenské vrtulníky.)

(27. března 2023) V sobotu 25. března se uzavřela dlouhá a bohatá životní cesta válečného veterána Emila Bočka. Jako příslušník RAF společně s dalšími československými letci a vojáky zásadním způsobem za druhé světové války přispěl k definitivní porážce nacistického Německa. Jeho rodné město Brno, kde prožil celý svůj život, si ho vážilo jako jednoho z nejvýznamnějších občanů a svou úctu mu vyjádřilo udělením Ceny města Brna a poté i čestného občanství.  

Měsíc bláznovství. Foto: Práh jižní Morava

03. dubna 2023

Měsíc bláznovství: film, hudba a fotky se noří do hlubin duše

Citlivá zpověď jednoho blázna. Název knihy Davida Svobody evokuje náplň destigmatizační série akcí Měsíc bláznovství a autorské čtení z ní ji zároveň uzavře (26. dubna v Café Práh).

Divadelní přehlídka se koná v CO.LABS. Foto: Špíl-berg

31. března 2023

Víkend volá po jarním úklidu přírody i kulturním obohacení

První dubnový víkend přináší nespočet akcí – a to není žádný apríl. Karmu si vylepšíte na bleším trhu v areálu VUT na Kraví hoře. Festival Špíl-berg představí mladé divadelní soubory. K rozpuku přírodě pomůže akce Ukliďme Česko a Den pro zdraví rozpohybuje kampus.

Archiv města Brna. Foto: Zdeňka Obalilová

30. března 2023

Vyšel dubnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Sezona kol a bruslí začíná a nejen cyklisty čeká řada akcí. Co chystá pro novou turistickou sezonu TIC BRNO? A jaké místo má v brněnské historii i vzpomínkách „textiláků“ Vlněna? K tomu přidejme bohaté menu kulturních a sportovních akcí a o inspirativní čtení je postaráno.

Jana Tichá Janulíková. Foto: KIVA

30. března 2023

Brno doporučuji všem známým na potkání, říká Jana Tichá Janulíková

Příspěvková organizace TIC BRNO svou šíří záběru zdaleka překračuje tradiční pohled na informační centrum. Pořádá například AutenTICké prohlídky, vydává průvodce, organizuje festivaly a mnoho dalšího. O tom, co se bude v Brně dít v letošní turistické sezoně, na co se těšit a co nevynechá ona sama, se více dozvíte od ředitelky Jany Tiché Janulíkové.

Výstava na Špilberku ukazuje soutěžní návrhy, kterými chtěli umělci připomenout odkaz Marie Restituty. Foto: MuMB

29. března 2023

Jak vidí umělci Marii Restitutu? Soutěžní návrhy ukazuje výstava na Špilberku

Lampa, trnová koruna, kříž z QR kódů? Pomník blahoslavené Marie Restituty mohl mít řadu podob. Porota nakonec zvolila tradiční figurální ztvárnění. Shodnete se s jejím výběrem, nebo byste dali přednost něčemu jinému? Všech 35 návrhů si prohlédnete na výstavě na Špilberku.

Petra Mertová. Foto: Zdeněk Kolařík

28. března 2023

Vzpomínky na Vlněnu neleží v archivu, ale v hlavě pamětníků

Byly doby, kdy se sláva Brna jako moravského Manchesteru, tedy bašty textilního průmyslu, téměř dotýkala hvězd. Jejich třpyt ulpěl ještě i na produkci zdejších socialistických textilek – mimo jiné pověstné Vlněny –, v 90. letech 20. století však vyhasl a čas odvál i samotné tovární budovy. Ti, kteří tady pracovali, však ještě žijí a jejich vyprávění zachytila etnografka Petra Mertová v knize Vzpomínky na Vlněnu, kterou loni vydalo Technické muzeum v Brně.

Byt Bratislavská 51. Foto: Z. Kolařík

27. března 2023

Osm startovacích bytů je připraveno k nastěhování

Osm nových startovacích bytů je připraveno pro mladé páry a rodiny. Zájemci se mohou hlásit do 27. dubna. Ti, kteří splní podmínky, pak postoupí do slosování.

Běh Lužánkami. Foto: M. Schmerková

24. března 2023

Vběhněte do víkendu s větrem v zádech a večer si dopřejte zklidnění ve tmě

Nabídka víkendových aktivit s jarem v zádech nabírá dech – ten bude potřeba na sobotním Běhu Lužánkami. Hodina Země upozorní na klimatické změny, jak vypadá temnější Brno, zjistíte na procházce. Detektivem se děti stanou v Technickém muzeu a folklor pro 21. století se bude probírat v Kumstu.

Bytový dům na Solniční 8, foto: CD CENTRUM COMS

23. března 2023

Lidé si v dubnu mohou koupit městské byty formou aukce

Čtyři byty, které jsou momentálně ve správě městské části Brno-střed, budou v průběhu dubna nabídnuty zájemcům o koupi formou aukce na adrese drazby-brno.cz.

Elektronový mikroskop. Foto: Thermo Fisher Scientific

20. března 2023

Dny elektronové mikroskopie: poznejte podivuhodný mikrosvět

Bez elektronových mikroskopů bychom se dnes už těžko obešli v lékařství, kriminalistice, archeologii, výzkumu materiálů nebo leteckém průmyslu. Každý třetí takový přístroj na světě pochází z Brna. Přijďte se nyní seznámit s pestrým mikroskopickým světem.

Nevšední Návštěva v Centru experimentálního divadla. Foto: Terén

17. března 2023

Víkend v Brně zabaví gurmány i kreativce

Ať chcete strávit poslední zimní víkend uměním, či raději konec zimy pořádně zajíte, v Brně budete mít co dělat. Čeká vás například šachový turnaj, Návštěva v Centru experimentálního divadla, farmářské trhy nebo závěr letošního ročníku VeganFestu.

Ernst Tugendhat. Foto: DPA

15. března 2023

Odešel Ernst Tugendhat, nositel slavného jména spjatého s brněnskou historií

V pondělí 13. března zemřel ve věku 93 let německý filozof a humanista profesor Ernst Tugendhat, čestný občan Brna, který se vždy hrdě hlásil ke svému rodnému městu i zdejšímu odkazu své rodiny.

Dobrovolníci u sv. Anny. Foto: DobroCentrum FNUSA

15. března 2023

Dobrovolnictví může dát životu smysl. Kde a jak začít?

Štěpánka na hudebním festivalu organizovala auta na parkovišti. Starší dáma, měla-li problém s počítačem, mohla se obrátit na Roberta. Iva si chodila povídat s pacienty hospice.

Metropolitan