Dny polské kultury zavedou lidi do knihovny i na špilberské bastiony - Tiskový servis

Dny polské kultury zavedou lidi do knihovny i na špilberské bastiony

Metaforicky okusit polskou kinematografii i skutečně ochutnat tamější kuchyni. Dozvědět se víc o polské historii a kultuře a momentech, kdy se protly s tou českou. Nebo jen získat tipy, kam vyrazit na nevšední dovolenou nebo prodloužený víkend. To vše díky zavedenému festivalu Dny polské kultury, který startuje už příští pondělí.

Hudební vystoupení na Dnech polské kultury, foto: MMB
Hudební vystoupení na Dnech polské kultury, foto: MMB

Na programu Dnů polské kultury je jako každý rok přehlídka Kocham film v Kině Art. K tomu se další projekce chystají i v Knihovně Jiřího Mahena, kde lidé uvidí slavný Kieślowského film Amatér, nebo v Institutu Paměti národa. Tam promítnou dokument o rodině Ulmových popravené i s dětmi za ukrývání židovských sousedů.

Část programu zasáhne brněnská divadla. V Radosti se odehraje několik představení pro děti a v Huse se chystá koncert Sny poznaňského jazzového tria. „Vypráví příběhy a dojmy prostřednictvím široké palety zvuků: prostorných a hlubokých vrstev syntezátorů, basy a klavíru, živých a aktivních rytmů bicích a jazzových melodií trubky a křídlovky. Každá skladba je specifickým obrazem, jejž členové kapely společně skládají, aby posluchačům poskytli koncert, který si budou pamatovat jako sen, z něhož se nebudou chtít probudit," popisují organizátoři na webu.

Dny polské kultury se letos uskuteční už počtrnácté. Foto: MMB


Kam vyrazit na výlet? Inspiraci načerpáte na výstavě Hrady a zámky u sousedů, která se zaměřuje na lokality poblíž česko-polských hranic. Při cestování se vám bude hodit znalost zrádných slovíček, která v češtině a v polštině znějí stejně nebo podobně, ale znamenají něco úplně jiného. Seznámíte se s nimi opět na výstavě, ale tentokrát na ochozu Knihovny Jiřího Mahena. 

Knihovna na Kobližné bude kromě několika dalších výstav hostit i řadu přednášek, například o československých a polských vězních, kteří se z gulagů dostali do bojů druhé světové války, nebo o Karlu Krylovi a jeho propojení s Polskem.

Festival Dny polské kultury v Brně se letos uskuteční již počtrnácté, tentokrát v termínu 8.–30. dubna. Jeho počátky jsou spojeny s oslavou 45 let partnerství Brna a Poznaně v roce 2011. Celý program najdete na webu festivalu.

 

Další články z rubriky