Aktuality

 • 04. prosince 2023

  Kam jdeš, divadlo? Do Brna

  Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a současný rektor JAMU Petr Michálek. Před necelým rokem a půl se přestěhovali do Brna a letos v září přidali do mozaiky zdejších divadel další kamínek – komorní divadlo Kam jdeš? Jak nová scéna vznikla a kam jde, nám přiblížila za oba.

 • 02. prosince 2023

  Lidé se mohou rozhodovat sami i navzdory konfliktu

  Spor, konflikt, hádku zažil každý. Vypořádat se s touto situací nejen se ctí, ale hlavně efektivně a konstruktivně, to už je ale bezesporu kumšt. A přesně tím se zabývají v Mediačním a edukačním centru (MEDUC), které spadá pod brněnské Centrum sociálních služeb. Mediátoři a mediátorky pomáhají rodinám, které procházejí konfliktní situací. O tom, jak proces funguje, pro koho je služba nachystaná a co si vlastně pod pojmem mediace představit, jsme si povídali s vedoucí Martinou Cirbusovou.

 • 01. prosince 2023

  Užijte si víkend: navštivte knižní jarmark či program na Špilberku

  Předvánoční Brno nabízí spoustu zajímavých aktivit, jež vám zpříjemní tento víkend. Kromě otevření kluzišť se těšte na knižní jarmark, rozsvícení stromu na Špilberku či trh v bývalé káznici. Zajděte i na první ze série varhanních koncertů nebo absolvujte tajuplnou trasu v kasematech.

 • 01. prosince 2023

  V Brně se rodí hry. Mají úspěch i v mezinárodní konkurenci

  Brno si už 30 let buduje pověst hlavního města počítačových her. Právě odtud vycházejí tituly, které zaznamenávají úspěch i v mezinárodní konkurenci. Vznikla tu silná a úzce spolupracující komunita vývojářů a letos se tvůrcům otevřelo nové komunitní a vzdělávací centrum. Tomu šéfuje Lukáš Veselý, který v rozhovoru přiblížil, jak se hry tvoří, jaká je místní tvůrčí komunita a proč bychom měli rozvíjejícímu se průmyslu věnovat pozornost.

 • 30. listopadu 2023

  Bruslařská sezona v Brně začíná. Kam můžete vyrazit?

  Milovníci bruslení, zpozorněte! V pátek se otevírají oblíbená kluziště za Lužánkami či ve Vodově ulici, k nimž se připojí i úplně nová ledová plocha v parku na Moravském náměstí. Během adventu se na sportovištích připravují časové bloky s bezplatným vstupem či doprovodný program pro děti.

 • 30. listopadu 2023

  Nemocnice pro děti ohlašovala nástup moderní doby

  Před 125 lety, 30. listopadu 1898, byla na kopci v Černých Polích slavnostně otevřena Dětská nemocnice císaře Františka Josefa. Panovníkovi byla dedikována na počest 50. výročí jeho setrvání na trůně a byl to opravdu důstojný dar k oslavám, protože tehdy šlo o jedno z nejmodernějších zařízení svého druhu.

 • 24. listopadu 2023

  Plány na víkend: rozzáří se vánoční stromy a koná se festival Life!

  Sváteční období už buší na dveře. Víkend odstartuje rozsvícením vánočních stromků na brněnských náměstích, Lužánkami povede adventní závod či se odehraje finále mistrovství republiky v populární počítačové hře. Nevšední umělecká performance se uskuteční v bazénu TJ Tesla a chybět nebude třeba ani veletrh středních škol.

 • 23. listopadu 2023

  Světýlka se rozsvítí, punč rozvoní, v pátek začínají Brněnské Vánoce

  V pátek vpodvečer na náměstích „rožneme“ postupně všechny tři vánoční stromy – tradiční na náměstí Svobody, kde stál poprvé už před 99 lety, oblíbený na Zelném trhu a zcela nový na Moravském náměstí u Jošta. Startují tím vánoční trhy i každodenní program v centru. Ten se kromě stálic opírá i o novinky jako adventní dvorky, rozšířenou realitu nebo Gourmet Vánoce.

 • 21. listopadu 2023

  Poznejte nové hlavní nádraží! Vše prozradí výstava v Urban centru

  Zajímá vás podoba budoucího hlavního nádraží? Od 23. listopadu hostí Urban centrum v Mečové ulici výstavu Nádraží Brno aktuálně, kde uvidíte 3D model chystaného železničního uzlu spolu s podrobnými informačními panely. Připravují se také komentované prohlídky nebo diskuze s odborníky. Výstava potrvá až do konce prosince.

 • 16. listopadu 2023

  Státní svátek i nasvícené památky. Co se chystá o delším volnu?

  Těšíte se na prodloužený víkend? Není divu, protože se připravuje spousta zajímavých akcí. Vše začne čtvrtečním nasvícením Špilberku na připomínku předčasně narozených dětí, následují pestré oslavy 17. listopadu a plavcům se zadarmo zpřístupní nově zrekonstruovaný areál za Lužánkami. Speciální program nemine ani děti na výstavišti.

 • 09. listopadu 2023

  Projekt sportoviště za Anthroposem je nutné přepracovat

  Stavební úřad nedávno zrušil povolení na stavbu sportovního komplexu za Anthroposem. Vyhověl tak námitkám některých účastníků řízení. Jiné námitky naopak zamítl. Město plánuje v projektu pokračovat.

 • 09. listopadu 2023

  Děti samy vymýšlí, jak zlepšit svoji školu

  Město rozšířilo participativní rozpočet do základních škol. Letos už počtvrté mohou brněnští žáci navrhovat projekty na zlepšení školního prostředí nebo výuky. Návrhy už přinesly třeba odpočinkové zóny nebo novinky v tělocvičnách a školních zahradách.

Metropolitan