Přeskočit na obsah

Aktuality

Lenka Vavrisová. Foto: Petra Slámová

27. září 2023

Lenka Vavrisová: Baví mě komunita i narážení do lidí

Dva roky chyběly v Rose Bowlu – českém finále ženské ligy amerického fotbalu. Nyní chce ale nejúspěšnější tým historie této soutěže Brno Amazons znovu na výsluní, což dokazuje také dobrý vstup do sezony: Amazonky mají dvě suverénní výhry a jednu prohru. Respekt vzbuzují také výkony jejich kapitánky, trenérky a nově quarterbacka Lenky Vavrisové, která je mezi fotbalistkami již legendou, ale stále ještě neřekla na trávnících poslední slovo.

Busta Václava Roberta hraběte z Kounic u rektorátu Masarykovy univerzity. Foto: Zdeněk Kolařík

26. září 2023

Kounicův palác a koleje nesou jméno významného muže

Na podzim si připomeneme půlkulaté a kulaté výročí Václava Roberta hraběte z Kounic. Narodil se 26. září 1848 v Drážďanech a zemřel 14. října 1913 v Uherském Brodě. Co má společného s Brnem? Ačkoliv v našem městě ani nežil, jeho jméno tady rezonuje přinejmenším v názvu dvou významných staveb či institucí a skrývá se za ním pozoruhodná osobnost.

Medlánecká SOS vesnička letos oslavila dvacáté výročí vzniku. Foto: archiv SOS Dětské vesničky

25. září 2023

Medlánecká SOS vesnička slaví dvacetiny. Mohlo jí být padesát

Děti, které kdysi tvořily první obyvatele SOS vesničky v brněnských Medlánkách, už samy dorostly do věku rodičů. Toto zařízení pro pěstounskou péči totiž letos oslavilo dvacáté výročí vzniku. Samotná myšlenka SOS vesniček rozšířených po celém světě je ještě o několik dekád starší.

Výtvarná instalace z loňského ročníku Faktoru K, foto: Miroslava Holasová

25. září 2023

Faktor K oživí Káznici a připomene i jejích 250 + 1 let

Hra o Marii Kudeříkové, taneční performance zkoumající neživou hmotu vlasů nebo jam s Choro Moro – i to čeká na návštěvníky a návštěvnice letošního ročníku Faktoru K, který se odehraje od 4. do 7. října tradičně v prostorách bývalé Káznice na Cejlu.

Brněnské kulturní fórum XVII

23. září 2023

Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno

22. září 2023

Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová

21. září 2023

Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj

21. září 2023

Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.

Výstava v Urban centru prezentuje stav brněnského ovzduší i opatření k jeho zlepšení. Foto: Urban centrum

20. září 2023

Takhle zmapované ovzduší má jen Brno. Výsledky prezentuje na výstavě

Dneškem odstartovala více než třítýdenní výstava v Urban centru, která Brňany a Brňanky seznámí s kvalitou ovzduší ve městě. Výstavu doprovází také přednáška a workshopy pro školy.

Na sto lidí se včera usmálo štěstí při losování dárkových poukazů v rámci Dárcovského přeboru. Foto: M. Schmerková

20. září 2023

Sto dárců krve od města dostane poukazy na sportovní aktivity

Na sto lidí se včera usmálo štěstí při losování dárkových poukazů v rámci Dárcovského přeboru. Ten vyhlásil magistrátní Odbor zdraví ve spolupráci s oběma transfuzními stanicemi v Brně, aby odměnil pravidelné dárce i motivoval ty, kdo se k odběru chystají poprvé.

V roce 2004 se Adolf Sýkora stal nositelem Ceny města Brna. Foto: archiv MMB

19. září 2023

Zemřel emeritní člen Janáčkova kvarteta Adolf Sýkora

Ve věku 92 let dnes zemřel člen legendární sestavy Janáčkova kvarteta, houslista, pedagog, propagátor Leoše Janáčka a nositel Ceny města Brna Adolf Sýkora. 

Staveniště multifunkční ARENY BRNO poblíž pavilonu Z brněnského výstaviště. Foto: Zdeněk Kolařík

18. září 2023

Multifunkční ARENA BRNO se již staví! Vyroste za necelé tři roky

Začala stavba největšího strategického projektu města Brna. U výstaviště poblíž pavilonu Z se dnes konalo poklepání základního kamene multifunkční haly ARENA BRNO, která poslouží sportovním i kulturním účelům. Hotovo má být za 33 měsíců.

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková

18. září 2023

Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Červeně nasvícený Špilberk. Ilustrační foto: M. Budíková, MMB

16. září 2023

Proč Brno září červeně? Oslavuje dárce kostní dřeně

Co se to děje, budou se ptát v sobotu večer Brňané a Brňanky při pohledu na červeně rozsvícený Špilberk, girlandy nebo rozhlednu na Holedné. Při letmém googlení zjistí, že na třetí zářijovou sobotu připadá Světový den dárců kostní dřeně – a k oslavě jejich šlechetnosti se Brno symbolicky připojuje.

Rezidentní parkování se rozšíří do oblasti Neumannova. Foto: Z. Kolařík

15. září 2023

Oblast Neumannova v modrém. Rezidentní parkování zde bude platit od pondělí

V pondělí 18. září čekají změny řidiče v oblasti 1-19 Neumannova. Začne zde totiž platit rezidentní parkování. Ti, kteří nemají příslušné oprávnění, budou muset od 17 do 6 hodin v pracovní dny uhradit 20 korun za každou hodinu parkování.

Vystoupení z předchozího ročníku Dne národnostních menšin. Foto: www.dnmjmk.cz

15. září 2023

Rozmanitý víkend v Brně: zapojí se národnostní menšiny, běžci i milovníci kávy

V Brně se stále něco děje – a výjimkou není ani tento víkend! Návštěvníkům se otevřou kulturní památky při Dnech evropského dědictví, dále se plánuje Den národnostních menšin či festival pro milovníky kávy a její správné přípravy. Ve výčtu neschází ani charitativní běžecká událost Skolíme Koliště.

K vidění bude hasičské auto, retro autobus nebo práce vodicích psů. Foto: MMB

14. září 2023

Do Anthroposu nejen za mamutem. Vyrazte na Den mobility

Policisty, hasiči, ale i psy se to bude v sobotu hemžit v parku u Anthroposu. Že bychom uměli předvídat jejich zásahy? Kdepak, jen známe program akce Den mobility a podělíme se o něj i s vámi.

Radim Vojtek a Martin Deyl. Foto: archiv dua VojoDeyl

14. září 2023

S písničkou jde všechno líp, vzkazují VojoDejl

Že hudba překračuje hranice a spojuje různorodé lidi, je známo. Může být i mostem mezi světem vidících a nevidomých. Procházku po takovém mostě slibují hudebníci Radim Vojtek a Martin Deyl při koncertu S písničkou jde všechno líp v Konventu Milosrdných bratří 19. září.

Azylový dům pro mladistvé na Celní funguje už 30 let. Foto: archiv AD Celní

13. září 2023

Na Celní se slaví. Azylový dům pro mladistvé funguje už 30 let

Součástí sociálních služeb města jsou i specializované programy pro mladistvé a mladé dospělé. Ty v Brně vznikly již v roce 1993 jako jedny z prvních v republice.

Loňský ročník charitativního běhu Skolíme Koliště. Foto: Marie Schmerková

12. září 2023

Nejen běh, který šíří dobro. Co vše nabídne festival Skolíme Koliště?

Chystá se třetí ročník události, která spojuje kulturu se sportem a pomáhá dobré věci. V sobotu 16. září se koná rodinný festival Skolíme Koliště, jenž zahrnuje charitativní běh i bohatý doprovodný program. Akce, jejíž výtěžek podpoří Sociální nadační fond, se uskuteční v parku Koliště a na prostranství před Janáčkovým divadlem.

Metropolitan