Přeskočit na obsah

Aktuality

Elektronový mikroskop. Foto: Thermo Fisher Scientific

20. března 2023

Dny elektronové mikroskopie: poznejte podivuhodný mikrosvět

Bez elektronových mikroskopů bychom se dnes už těžko obešli v lékařství, kriminalistice, archeologii, výzkumu materiálů nebo leteckém průmyslu. Každý třetí takový přístroj na světě pochází z Brna. Přijďte se nyní seznámit s pestrým mikroskopickým světem.

Nevšední Návštěva v Centru experimentálního divadla. Foto: Terén

17. března 2023

Víkend v Brně zabaví gurmány i kreativce

Ať chcete strávit poslední zimní víkend uměním, či raději konec zimy pořádně zajíte, v Brně budete mít co dělat. Čeká vás například šachový turnaj, Návštěva v Centru experimentálního divadla, farmářské trhy nebo závěr letošního ročníku VeganFestu.

Ernst Tugendhat. Foto: DPA

15. března 2023

Odešel Ernst Tugendhat, nositel slavného jména spjatého s brněnskou historií

V pondělí 13. března zemřel ve věku 93 let německý filozof a humanista profesor Ernst Tugendhat, čestný občan Brna, který se vždy hrdě hlásil ke svému rodnému městu i zdejšímu odkazu své rodiny.

Dobrovolníci u sv. Anny. Foto: DobroCentrum FNUSA

15. března 2023

Dobrovolnictví může dát životu smysl. Kde a jak začít?

Štěpánka na hudebním festivalu organizovala auta na parkovišti. Starší dáma, měla-li problém s počítačem, mohla se obrátit na Roberta. Iva si chodila povídat s pacienty hospice.

Dolní nádraží. Foto: Zdeněk Kolařík

14. března 2023

S novým nádražím přijde i modernizace vlakové sítě v Brně

Nejviditelnější a nejdůležitější stavbou v rámci železničního uzlu Brno, pro který se také používá označení Europoint Brno, bude nové hlavní nádraží. Vzniknou však nebo budou modernizovány i menší stanice a nové trati. Vyroste také celá nová čtvrť a promění se další části města.

Lidé na jízdném zaplatili dopravnímu podniku rekordní částku, foto: M. Schmerková

13. března 2023

Po Brně MHD? Lidé ji využívají stále víc, dopravní podnik hlásí rekordní tržby

Nejvyšší tržby za leden a únor 2023 hlásí Dopravní podnik města brna. Za prodej jízdného utržil v uplynulých dvou měsících 164,2 milionu korun a překonal tak dosavadní rekord z roku 2020. Cena jízdného přitom zůstala na stejné výši.

Jan Bárta. Foto: JIC

13. března 2023

Umělá inteligence: Spotřebuje kvanta energie, ale možná vyřeší klimatickou krizi

Jak se umělá inteligence liší od lidské inteligence? Jaký dopad bude mít umělá inteligence na naši společnost a ekonomiku? Jaká jsou největší rizika a výhody vývoje umělé inteligence a jak se s nimi můžeme vypořádat? Toto není záznam myšlenkového pochodu redaktorky, která se připravuje na rozhovor. Tyhle tři otázky pro mě během několika vteřin vymyslela aplikace ChatGPT. Odpovědi jsem ale hledala jinde – u Jana Bárty, koordinátora platformy Brno.AI. 

Retrospektiva uprostřed tvůrčí kariéry Tomáše Hlaviny TLNVXYK Hlavolam. Foto: Fait gallery

10. března 2023

Umělecký zážitek jako Brno. Galerie a muzea zvou na návštěvu nejen o víkendu

Jarní prázdniny jsou zde a mnoho Brňanů se vydává za dobrodružstvími za hranice města. Pro ty, kteří zůstávají, jsou tady tipy na víkend. Tento týden se nesou ve veskrze kulturním duchu. Na novou výstavu o digitálních hodinách zve Technické muzeum. Na Vídeňské se otevřelo muzeum Malý Mehrin, které se věnuje židovské tematice, a výstava Mileny Dopitové Příští zastávka je na znamení se dostává do cílové rovinky. Stihněte ji.   

Cyklostezka u Anthroposu už je pro lidi bezpečná, mohou ji znovu využívat

10. března 2023

Cyklostezka u Anthroposu už je pro lidi bezpečná, mohou ji znovu využívat

Odtěžili desítky kubíků zvětralé horniny, odstranili nakloněné a poškozené stromy – a díky tomu se na cyklostezku mezi Kamennou čtvrtí a Anthroposem opět mohou vrátit pěší a cyklisté. V tuto chvíli se ale podařilo jen vyřešit havarijní stav, do budoucna bude nutné lokalitu stabilizovat trvale. 

Lubomír Růžička. Foto: archiv klubu Basket Brno

09. března 2023

Lubomír Růžička: Musíme zůstat pokorní

Každý rok o kousek výš. Od té doby, co Basket Brno převzal mladý a talentovaný trenér Lubomír Růžička, se tohle motto daří neustále naplňovat. Po loňském třetím místě a letošním vítězství v základní části se jeho tým hodlá probojovat až do finále, aby navázal na slavnou historii brněnského basketbalu a dal zdejším fanouškům zase důvod být pyšní.

Automatická dotřiďovací linka na plast. Foto: Zdeňka Obalilová

08. března 2023

Cesta (nejen) PETky k recyklaci vede přes unikátní soustrojí

Pracovníky, kteří dosud v Brně ručně vybírali z hromady vytříděného odpadu PET lahve nebo tetrapaky, nově vystřídaly stroje, které odpad třídí s více než 90procentní přesností. Linka má dostatečnou kapacitu na to, aby zvládla nejen brněnské plasty, ale i ty z okolních měst či vesnic. Po ručním třídění totiž v odpadu zůstává dost komodit, které mašiny na zdejší lince vytřídí a městská společnost SAKO Brno je pak prodá k recyklaci a dalšímu zpracování.

Přístavba Kanceláře veřejného ochránce práv. Foto: KVOP

07. března 2023

Jak brněnské organizace reagují na změnu klimatu? Příklady představí Urban centrum

Kvetoucí přístavba Kanceláře veřejného ochránce práv je jedním z brněnských projektů, které chtějí přispět k ochraně životního prostředí.

V památníku holocaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu byla v roce 2021 otevřena rozsáhlá expozice o historii tábora. Areál je přístupný od dubna do října a vstup bez průvodce je zdarma. Foto: Muzeum romské kultury

07. března 2023

Z jako Zigeuner. Jak vypadal romský holocaust

Březen je spojen s několika smutnými výročími. Všechna se týkají druhé světové války a jejích dopadů na romské etnikum u nás. Již před vznikem protektorátu Čechy a Morava začala postupná, ale zcela jasná cesta nacistů k vyhlazení Romů nejen u nás, ale po celé Evropě. V březnu byl také vypraven první hromadný transport Romů, a to přímo z Brna.

Ivana Hloužková. Foto: KIVA

06. března 2023

Odešla originální brněnská herečka, dlouholetá členka Divadla Husa na provázku Ivana Hloužková

Nedávno nás suchým glosováním dramatických situací bavila jako maskérka Dáda v seriálu Dobré ráno, Brno, teď přišla smutná a neuvěřitelná zpráva – herečka Ivana Hloužková, která se stejnou bravurou zvládala komediální i charakterní role v divadle, filmu i televizi, v pondělí 6. března zemřela. Nositelce Ceny města Brna za rok 2021 bylo 62 let.  

Sociální bydlení. Foto: MMB

06. března 2023

Critical Time Intervention: velké české poprvé začíná v Brně

S programem Housing First (tedy Bydlení především) začalo Brno v roce 2016 jako první město u nás. Komplexní přístup, který je součástí projektu, se nyní dostává ještě na další úroveň – spouští se Critical Time Intervention (CTI), který by společně s Housing First měl pomoci zabydlet 60 domácností. To ale není vše, co se v Brně v oblasti sociálního bydlení chystá.

Představení Kráska a zvíře. Foto: Divadlo Radost

03. března 2023

Vyrazte za Kráskou a zvířetem nebo za loutkami. Víkend bude kulturní

Děti i rodiče si tento víkend vyberou z bohaté nabídky aktivit. Nabízí se divadlo, loutky a třeba také veletrh ProDítě na výstavišti. Fotografie studentů univerzity třetího věku si prohlédnete na Špilberku. Více o Mendlovi a jeho Brně se dozvíte na procházce a svátek Purim poznáte ve vile Stiassni.

Odběr krve. Foto: FNUSA

02. března 2023

Dárci krve si mohou zasoutěžit o sportovní poukazy

Město Brno pořádá pro dárce krve motivační akci Dárcovský přebor – 4,5 dl pro život. Je určená všem, kteří od 1. ledna do 31. srpna absolvují bezpříspěvkový odběr krve či některé z krevních složek na odběrovém místě ve Fakultní nemocnici Brno nebo ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně.

SAKO Brno uvede v březnu do ostrého provozu novou automatizovanou dotřiďovací linku na plast. Foto: Zdeňka Obalilová

02. března 2023

Vyšel březnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Jaká jsou největší rizika a výhody umělé inteligence a jak se s nimi můžeme vypořádat? To prozradí v rozhovoru Jan Bárta z platformy Brno.AI. Jejím cílem je propojovat lidi a instituce zabývající se umělou inteligencí s firmami nebo veřejnou správou, kde by tyto postupy mohly najít využití. Vypravíme se také za oceán na americké turné Filharmonie Brno a rozebereme fenomén dobrovolnictví.

Manažer Filharmonie Brno Pavel Šindelář. Foto: Filharmonie Brno

01. března 2023

Koncert v Carnegie Hall je takové malé turné uvnitř turné

Vyprodaná Carnegie Hall a nadšené ovace publika v čele s Philipem Glassem. Únorové turné Filharmonie Brno po Spojených státech amerických začalo úspěšně. Pod vedením svého šéfdirigenta a uměleckého šéfa Dennise Russella Daviese pak filharmonici zahráli v dalších šesti městech po celých USA. Když jsme se telefonicky spojili s manažerem orchestru Pavlem Šindelářem, čekaly je ještě dva koncerty.

Festival architektury se uskuteční od 2. do 4. března 2023 na brněnském výstavišti.

28. února 2023

Festival architektury představí inspirativní trendy ve stavebnictví

Na začátku března se v rámci Stavebního veletrhu na brněnském výstavišti uskuteční čtvrtý ročník Festivalu architektury. Cílem akce je prezentovat široké veřejnosti především nové přístupy ve stavebnictví, které vedou k efektivnímu snižování produkce emisí.

Metropolitan