Letošní sezona bude ve znamení festivalů, netradičních míst a vodojemů - Tiskový servis

Letošní sezona bude ve znamení festivalů, netradičních míst a vodojemů

Brno je nejen místem autentickým a sympatickým, ale taky městem hudby, jak potvrdilo UNESCO, špičkové gastronomie, kterou mapuje průvodce Gourmet Brno, a funkcionalistické architektury, jíž se proslavilo nejvíce.

Vodojemy Žlutý kopec navštívilo za první měsíc provozu více než 15 tisíc lidí.

Vodojemy Žlutý kopec navštívilo za první měsíc provozu více než 15 tisíc lidí.

Turistická sezona 2024 začala o něco dříve než obvykle, a to rovnou největší událostí roku – plným otevřením Vodojemů Žlutý kopec. Práce na jejich zpřístupnění začaly v roce 2020 a nyní je k dispozici celý areál se třemi vodojemy, každý se specifickou atmosférou a architekturou, navíc s veřejně přístupným parkem na povrchu.

„Tento rok je ve znamení otevírání nových destinačních cílů. Máme tu Vodojemy Žlutý kopec, Arnoldovu vilu, dokončují se práce na kostele sv. Jakuba. Je vidět, že Brno je plné skrytých a rozmanitých pokladů a ještě zdaleka nevyčerpalo svůj potenciál. Rádi se věnujeme lokálním tématům a s citem pro Brno upozorňujeme i na současné a historické souvislosti, které často nebývají tak populární, ale jsou podle nás důležité a prohlubují naše povědomí o městě. Proto například již čtvrtým rokem pokračujeme v sérii AutenTICkých prohlídek s průvodci nebo v audioprůvodci Poslouchejte Brno,” uvedla ředitelka TIC BRNO Jana Janulíková.

Surovou brněnskou atmosféru zachytí i nová publikace Nemísta, která vyjde začátkem léta. Jedná se o průvodce po ztracených lokalitách, poodkrývá vrstvy minulosti, na které se zapomnělo. Zavádí čtenáře na místa, která mnohdy již neslouží svému původnímu účelu, objevuje poetiku dělnických a zahrádkářských kolonií i zrušených vleček, poukazuje na lokality, kde se město potkává s divočinou. Může se jednat o kapličku u cesty, kterou přeťala dálnice, vojenský kryt z druhé světové války či zbytky cihelny zarůstající lesem.

K Pop Messe MHD a vstup na Riviéru zdarma

Protikladem k těmto „nemístům” je populární balíček 1 víkend a 5 ikonických vil, který zájemcům servíruje víkend plný moderní architektury. Již třetím rokem TIC BRNO nabízí jednotnou vstupenku do čtyř objektů – Jurkovičovy vily, vily Löw-Beer, Stiassni a Tugendhat. Letos k čtyřlístku přibyla nově otevřená Arnoldova vila. Celkem šlo do prodeje 240 vstupenek na 15 termínů od dubna do prosince.

Další nabídku top památek a zajímavých míst shrnuje slevová turistická karta Brnopas. Aktuálně nabízí vstupy zdarma a slevy do více než 50 míst a ve verzi Brnopas+ návštěvu Vodojemů Žlutý kopec s 50% slevou nebo prohlídku vily Tugendhat.

Prohlubuje se také spolupráce s brněnskými festivaly, které mají potenciál oslovit velké množství účastníků. Tak vznikla speciální edice karty Öff Måsse Brnopas, vytvořená s organizátory progresivního festivalu Pop Messe. Festivalová verze nabídne služby a památky vybrané pro danou cílovou skupinu, jako je například MHD a vstup na koupaliště Riviéra zdarma. Podobnou spolupráci připravuje TIC BRNO také s festivalem Maraton hudby Brno.

Oblíbený Festival planet se vrátí na Kraví horu. Další atrakci získá Brno s dokončením náročné rekonstrukce kostela sv. Jakuba. Jeho věž bude přístupná návštěvníkům, a to od podzimu letošního roku. 

Počet návštěvníků Brna se v roce 2023 vyšplhal téměř na úroveň roku 2019. Příliv domácích turistů tento rok dokonce překonal a významně přibylo i hostů ze zahraničí.


 


 

 

Další články z rubriky