Na přihlášení nápadu do participativního rozpočtu zbývá měsíc. Jaké jsou zatím výsledky? - Tiskový servis

Na přihlášení nápadu do participativního rozpočtu zbývá měsíc. Jaké jsou zatím výsledky?

Už osmadvacet nápadů přihlásili lidé do letošního participativního rozpočtu Dáme na vás, aby změnili Brno k lepšímu. Přes první posuzovací síto už ale tři neprošly. Na co si dát pozor?  

Na přihlášení svého projektu do participativního rozpočtu mají lidé poslední měsíc.
Na přihlášení svého projektu do participativního rozpočtu mají lidé poslední měsíc.

Co se počtu projektů týče, eviduje město oproti loňsku ke stejnému datu více přihlášených záměrů. Tři projekty byly z galerie na webu participativního rozpočtu ale vyřazeny, protože byly vyhodnoceny jako nevhodné. Dva se netýkaly majetku města ani městských společností a třetí byl návrhem na přejmenování městské části. Návrhy na legislativní změny, na zavedení nebo zrušení nějaké regulace – dopravní značky, přechodu, kruhového objezdu – jsou z participativního rozpočtu vyloučeny. Lidé pro ně ale mají jiný nástroj, občanské návrhy.

Co tedy musí projekt přihlášený v participativním rozpočtu splňovat:

-       je veřejně prospěšný,

-       doba přípravy nepřekračuje 24 měsíců a fyzická realizace netrvá déle než 12 měsíců,

-       město je kompetentní projekt realizovat, týká se jeho majetku/území,

-       celkové předpokládané náklady na realizaci projektu včetně provozu po dobu 3 let nepřekračují 5 milionů Kč (včetně DPH).

Zájemci se mohou inspirovat u úspěšných projektů z minulých ročníků. Kompletní zásady jsou zveřejněny na webu paro.damenavas.cz.

Svůj nápad nebo záměr mohou lidé podat do 15. května 2024. Do konce září bude magistrát společně s dotčenými městskými částmi a městskými společnostmi posuzovat proveditelnost podaných návrhů. Veřejnosti se prověřené projekty představí během října. O tom, které z nich budou zařazeny do rozpočtu města Brna, rozhodnou Brňané a Brňanky v listopadu.