Přeskočit na obsah

Tiskové zprávy

11. ledna 2023

Festival architektury podpoří město i v letošním roce

Na začátku března se v rámci Stavebního veletrhu uskuteční čtvrtý ročník Festivalu architektury. Cílem akce je představit široké veřejnosti nové přístupy ve stavebnictví, které vedou k efektivnímu snižování produkce emisí. Rada města Brna dnes doporučila zastupitelům, aby schválili poskytnutí dotace na akci ve výši 510 tisíc korun.


11. ledna 2023

Dobrovolníky, kteří ve školách pomáhají ukrajinským dětem, město finančně odmění

Čtyři miliony korun navrhují brněnští radní uvolnit z městského rozpočtu a poslat do brněnských škol a školek, aby z nich mohli být zaplaceni dobrovolníci a dobrovolnice pomáhající s integrací dětí ukrajinských válečných uprchlíků.


11. ledna 2023

Dotační programy na vytváření zelených střech a využití srážkové vody pokračují. Z městského rozpočtu budou uvolněny téměř 3,3 milionu korun

Dotační programy Podpora vytváření zelených střech a Podpora využití srážkové vody byly poprvé vyhlášeny v květnu roku 2019. V dotačním programu podporujícím výstavbu zelených střech bylo doposud dokončeno 221 projektů, na něž město Brno přispělo částkou 34 276 000 korun, a dotační program Využití srážkové vody doposud zaujal 112 žadatelů, kterým bylo vyplaceno 1 862 000 korun.


06. ledna 2023

Další vývoj na Ponavě: společnost CZECH CITY již nepožaduje po městu peníze za bezdůvodné obohacení

Lokalita za Lužánkami je dlouhodobě zatížena majetkoprávními spory mezi městem Brnem a společnostmi Libora Procházky. V listopadu roku 2022 potvrdil odvolací soud prvoinstanční verdikt a uznal, že vlastníkem komunikací v okolí fotbalového stadionu za Lužánkami je město Brno. Nyní došlo k dalšímu posunu.


21. prosince 2022

Tradiční vánoční akce Brno iD zná své letošní vítěze

Rekordních 12 902 uživatelů full účtu městského e-shopu Brno iD se zapojilo do tradiční vánoční akce, v níž mohli účastníci získat například poukaz na roční předplatní jízdenku na MHD či vstupy do brněnských sportovišť. Rada města Brna dnes schválila poskytnutí darů šťastným výhercům.


21. prosince 2022

Obě budovy Základní školy Hamry v Maloměřicích projdou rekonstrukcí

Bezmála 58 milionů korun má stát rekonstrukce dvou budov Základní školy Hamry v Maloměřicích. Část z celkových nákladů uhradí město z evropské dotace. Brněnští radní dnes schválili zahájení zadávacího řízení na zhotovitele.


21. prosince 2022

Dáme na vás: radní vybrali projektanta pro zpevnění cesty mezi Soběšicemi a Sadovou

Rada města Brna dnes vybrala společnost, která naprojektuje zpevnění lesní cesty spojující Soběšice, Lesnou a Sadovou. Jedná se o projekt, který získal podporu v rámci participativního rozpočtu Dáme na vás.


21. prosince 2022

Místa zpětného odběru elektrozařízení dostanou nové, bezpečné přístřešky

Sběrná střediska odpadu v Brně shromažďují mimo jiné také elektrozařízení v rámci režimu zpětného odběru. Toto se děje díky spolupráci se společností ASEKOL, a. s. Ta v činnosti bude pokračovat i v následujících letech. Radní dnes na svém jednání schválili nové všeobecné podmínky a dodatek smlouvy s touto společností a také půjčku dvou přístřešků na sběrné nádoby.


19. prosince 2022

Díky hackathonu je reálný svět města v globální hře Minecraft

Reálný svět města je díky projektu Brno v kostce v Minecraftu. Nápad vzešel z dubnového hackathonu #HACKUJBRNO a využívá dostupná otevřená data města z portálu data.brno.cz – základním stavebním kamenem byl dostupný 3D model města, digitální model jeho terénu či reliéfu, mnoho vrstev bylo použito z OpenStreetMap.


19. prosince 2022

Vánoce na Nové radnici: sem s potravinou do sbírky, odsud s betlémským světlem a bezpočtem zážitků

Už potřicáté zveme Brňany a Brňanky, aby 23. prosince ukončili předvánoční shon a chystání a naladili se adventně návštěvou Nové radnice. Na děti čekají divadelní představení nebo dílničky, zvídavé návštěvníky všeho věku provedeme běžně veřejnosti nepřístupnými sály. Štědrý duch Vánoc podpoříme potravinovou sbírkou určenou pro klienty Odboru sociální péče.


14. prosince 2022

Řídící výbor Brněnské metropolitní oblasti schválil projekty v hodnotě 1,7 miliardy korun

Více než čtyřicet osobních, online i korespondenčních jednání má za sebou Řídící výbor Brněnské metropolitní oblasti, který se začal setkávat již v roce 2014. V prosinci členové projednali projekty nového programového období v hodnotě 1,7 miliardy korun. Finance budou i v následujících letech směřovat do dopravy, vzdělávání, životního prostředí, sociální oblasti a nově do kultury.


14. prosince 2022

Brno podpoří 25 vědeckých nadějí v programu Brno Ph.D. Talent

Pětadvacet doktorandek a doktorandů z brněnských vysokých škol získá v následujících třech letech stipendium ve výši 330 000 Kč v rámci programu Brno Ph.D. Talent. Budou se tak moci více věnovat vědě a jednou mohou tuto investici mnohonásobně vrátit nejen Brnu, ale možná i celému lidstvu.


13. prosince 2022

Brno plánuje dále rozvíjet témata nastolená kandidaturou na Evropské hlavní město kultury 2028

Využití areálu výstaviště, připomínka 100. výročí úmrtí Leoše Janáčka, ale i provoz Rezidence Café Kaprál a propagace industriálního odkazu Brna – to je jen část z projektů, které figurovaly v přihlášce Brna na Evropské hlavní město kultury 2028. I když kandidatura Brnu nevyšla, v řadě projektů chce město – i na doporučení mezinárodní poroty – pokračovat. Zastupitelé dnes schválili, že TIC BRNO může zůstatek již schválené dotace určené na přípravu kandidatury (který činí 2,5 milionu korun) využít na další rozvoj těchto projektů.


12. prosince 2022

MUNISS 2023: Osmnáct studentů z osmi fakult navrhne nová řešení pro Technologický park

Přes sedmdesát brněnských studentů a studentek se přihlásilo do letošního ročníku meziuniverzitní soutěže MUNISS, která byla v pátek 9. 12. slavnostně zahájena. Do tří soutěžních týmů se dostalo osmnáct z nich. Jejich úkolem bude zamyslet se nad využíváním chytrých technologií v Technologickém parku Brno a navrhnout konkrétní řešení, jak správu parku v tomto ohledu vylepšit.


07. prosince 2022

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.


07. prosince 2022

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.


07. prosince 2022

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.


07. prosince 2022

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.


07. prosince 2022

Dotační programy na výstavbu zelených střech a zachytávání dešťovky vypíše Brno i v příštím roce

Brno vypisuje dotační programy na podporu zelených střech a zachytávání dešťové vody už od roku 2019. Brněnští radní na dnešní schůzi schválili jejich pokračování i v roce 2023. Výší finančních prostředků určených na tyto dva dotační programy se budou zabývat brněnští zastupitelé na svém jednání příští týden.


07. prosince 2022

V Brně vzniknou dvě nové mateřské školy

Brněnští radní souhlasili se zpracováním investičních záměrů na vybudování dvou nových mateřských škol. Jedna se postaví v Maloměřicích a Obřanech, druhá – která bude zároveň i základní školou – v Králově Poli.