Ředitelkou Domu umění zůstává Terezie Petišková - Tiskový servis

Ředitelkou Domu umění zůstává Terezie Petišková

  • 03. dubna 2024
  • 3 minuty čtení

Ve vedení Domu umění města Brna zůstane jeho dosavadní ředitelka Terezie Petišková. Ve funkci ji dnes potvrdila Rada města Brna.

„Hlasování výběrové komise bylo velmi těsné a provázela ho intenzivní diskuse o dvou nejvhodnějších kandidátkách na ředitelskou pozici. Jednou z nich byla dosavadní ředitelka Terezie Petišková a druhou nezávislá teoretička a kritička umění a kulturní manažerka Silvie Šeborová. Zatímco komise, jejíž role je poradní, byla těsným rozdílem jednoho hlasu pro změnu na vedoucí pozici, přítomní radní jednomyslně rozhodli o potvrzení stávající ředitelky ve funkci,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Argumenty pro toto řešení vyplynuly právě z debaty na zmiňované komisi, která ocenila především výstavní program a kurátorskou činnost stávajícího týmu Domu umění vedeného paní ředitelkou Petiškovou. Její jmenování je tedy zárukou pokračování nastoleného trendu. Zároveň jsme jí, opět v souladu s výběrovou komisí, uložili, aby se ve své koncepci také více zaměřila na doprovodné a edukační aktivity, což je věc, na kterou kladly větší důraz ostatní uchazečky. Upravenou a rozšířenou koncepci rozvoje Domu umění má předložit radním k projednání nejpozději do 3. června letošního roku,“ upřesnila primátorka Markéta Vaňková.

Paní ředitelka bude i nadále pokračovat ve své práci a rozvíjet svěřenou instituci. „Dům umění města Brna patří kontinuálně k nejvýznamnějším galeriím soudobé a moderní výtvarné tvorby v zemi. Jde o instituci, která svou činností výjimečným způsobem propojuje minulost výtvarné kultury Brna se současností. Naším aktuálním úkolem bude otevřít Dům umění a hledat nejrůznější cesty, jak vzrušující svět výtvarné a vizuální tvorby zprostředkovat nejširším vrstvám společnosti,“ nastínila ředitelka Domu umění Terezie Petišková.

Výběrové řízení na ředitele/ředitelku Domu umění bylo vypsáno 25. října 2023, zájemci mohli podávat přihlášky do konce ledna letošního roku a výběrové řízení se konalo 2. dubna 2024. Dnes Rada města Brna potvrdila Terezii Petiškovou ve funkci ředitelky.

 

Terezie Petišková

V druhé polovině 80. let absolvovala obor věda o výtvarném umění na Filozofické fakultě v Brně. V průběhu své pracovní kariéry působila na řadě pedagogických, kurátorských a vědeckých pozic. Začínala jako kurátorka v Galerii mladých v Brně, dnešní Galerii TIC, následně působila v Ústavu dějin umění, AV ČR v Praze, kde se podílela na přípravě publikace Dějiny českého výtvarného umění, díly V a VI. Poté přednášela na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem historii fotografie, performance a designu 20. století. Od roku 2013 vede Dům umění města Brna, spolupracuje s mezinárodním společenstvím umělců a teoretiků International Künstlergremium v Berlíně. Za všechny připravené výstavy pro Dům umění je dobré zmínit alespoň prezentace Jana Steklíka nebo Martina Zeta.

Další články z rubriky