Na přihlášení svého projektu do participativního rozpočtu mají lidé poslední měsíc. Proč některé nápady neprojdou? - Tiskový servis

Na přihlášení svého projektu do participativního rozpočtu mají lidé poslední měsíc. Proč některé nápady neprojdou?

  • 15. dubna 2024
  • 2 minuty čtení

Už osmadvacet nápadů přihlásili lidé do letošního participativního rozpočtu Dáme na vás, aby změnili Brno k lepšímu. Přes první posuzovací síto už ale tři neprošly. Na co si dát pozor?  

„Prozatím se první fáze participativního rozpočtu vyvíjí moc dobře a lidé už dali dohromady celou řadu věcí, které by podle nich Brnu prospěly. Co se počtu projektů týče, jsme na tom při srovnání k dnešnímu datu dokonce lépe než v předchozím roce,“ pochvaluje si radní města Brna pro participaci Petr Bořecký.

Zároveň ale upozorňuje na nutnost respektovat hranice, které projektům nastavují schválené zásady. „Tři projekty byly z galerie na webu participativního rozpočtu vyřazeny, protože byly vyhodnoceny jako nevhodné. Dva se netýkaly majetku města ani městských společností a třetí byl návrhem na přejmenování městské části. Návrhy na legislativní změny, na zavedení nebo zrušení nějaké regulace – dopravní značky, přechodu, kruhového objezdu – jsou z participativního rozpočtu vyloučeny. Lidé pro ně ale mají jiný nástroj, občanské návrhy,“ dodává Petr Bořecký.

Co tedy musí projekt přihlášený v participativním rozpočtu splňovat:

-       je veřejně prospěšný,

-       doba přípravy nepřekračuje 24 měsíců a fyzická realizace netrvá déle než 12 měsíců,

-       město je kompetentní projekt realizovat, týká se jeho majetku/území,

-       celkové předpokládané náklady na realizaci projektu včetně provozu po dobu 3 let nepřekračují 5 milionů Kč (včetně DPH).

„Doporučujeme se tedy podívat na podané projekty z předchozích ročníků a inspirovat se. Příslušné magistrátní odbory všechny nápady posuzují, a pokud je např. nepřesná cena nebo jsou potřeba jiné úpravy, vždy se na všem snažíme domluvit s navrhovatelem, aby měl jeho námět šanci na realizaci,“ uzavírá Petr Bořecký. Kompletní zásady jsou zveřejněny na webu paro.damenavas.cz.

Svůj nápad nebo záměr mohou lidé podat do 15. května 2024. Do konce září bude magistrát společně s dotčenými městskými částmi a městskými společnostmi posuzovat proveditelnost podaných návrhů. Veřejnosti se prověřené projekty představí během října. O tom, které z nich budou zařazeny do rozpočtu města Brna, rozhodnou Brňané a Brňanky v listopadu.

 

 

Další články z rubriky