Přeskočit na obsah

Na svém posledním zasedání rozhodli zastupitelé o rozpočtu na příští rok

07. prosince 2021 2 minuty čtení
(zob, ral) – Zastupitelé na svém prosincovém jednání schválili rozpočet města Brna na rok 2022. Podpořili také kulturní scénu, na kterou těžce dopadly důsledky pandemie covid-19. Věnovali se i investičním plánům, například revitalizaci Staré Ponávky.

Podle schváleného rozpočtu očekává město příjmy ve výši zhruba 14,5 miliardy a výdaje téměř 18 miliard. Rozdíl pomůže vyrovnat třímiliardový úvěr, díky kterému bude město schopné zafinancovat zvláště velké investiční akce, například dobudování velkého městského okruhu, výstavba multifunkční nebo atletické haly či Janáčkova kulturního centra. Na investiční akce je určena skoro třetina plánovaných výdajů – asi 6 miliard. V rozpočtu je také 500milionová rezerva na případné zvýšení cen energií a platů zaměstnanců.

Opravy se v následujícím roce dočkají další sběrná střediska odpadu, například v Řečkovicích nebo v Komíně. Významná rekonstrukce se uskuteční ve středisku v Líšni. (Více zde.)

Zastupitelé schválili všech pět návrhů na čestné občanství. K tomuto hlasování se přistupuje pouze jednou za volební období. Novými čestnými občany Brna jsou: hudebník Gustav Brom, i. m., předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, biskup Vojtěch Cikrle, historička Milena Flodrová a filozof Roger Vernon Scruton, i. m.

Revitalizace se dočká Stará Ponávka v oblasti mezi ulicemi Škrobárenská a Kalova. Vznikne zde nový park. Zastupitelé potvrdili smlouvu o spolupráci se společností CTP Ponávka Business Park, která se bude na projektu s městem podílet i finančně.

Krematorium na Ústředním hřbitově, palác Morava na Malinovského náměstí, vila Stiassni v Pisárkách či kavárna Esplanade na rohu Rooseveltovy a Jezuitské. Tyto stavby mají společného jmenovatele – architekta Ernsta Wiesnera, který významně ovlivnil tvář moderního Brna. Příští rok se ho chystá připomenout stálá expozice ve vile Stiassni spojená s kavárnou. Zastupitelé na ni přispěli formou půlmilionové dotace.

V letošním roce byla z důvodu pandemie covid-19 omezena činnost kulturních subjektů. Řada z nich se obrátila na brněnský magistrát s žádostí o finanční podporu. K té město vyzvala také Brněnská asociace clubové hudby, z. s. Zastupitelé dnes schválili poskytnutí peněžitých darů v roce 2021 a 2022 pro stabilní brněnské kulturní instituce. Celkem si mezi sebou rozdělí 4,53 milionu korun.

Dar 200 tisíc korun získá nadační fond Proni. Využije ho pro workshopy a další kurzy zdravotníků. Fond je pevně spjat s Gynekologicko-porodnickou klinikou Fakultní nemocnice Brno, kde vznikl a působí, a snaží se přiblížit aktivity porodnice veřejnosti a vzdělávat zdravotníky pracující v nemocnici.

 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.