Přeskočit na obsah

Expozice o architektu Wiesnerovi evokuje jeho slavnou kavárnu Esplanade. Otevřou ji ve vile Stiassni

01. prosince 2021
Krematorium na Ústředním hřbitově, palác Morava na Malinovského náměstí, vila Stiassni v Pisárkách či kavárna Esplanade na rohu Rooseveltovy a Jezuitské. Tyto stavby mají společného jmenovatele –architekta Ernsta Wiesnera, který významně ovlivnil tvář moderního Brna. Příští rok se ho chystá připomenout stálá expozice ve vile Stiassni spojená s kavárnou. Brněnští radní dnes doporučili zastupitelům, aby pro ni schválili dotaci půl milionu korun.

Kdysi nedostupná vila Stiassni (známá za komunistického režimu jako vládní vila) na Hroznové ulici v Pisárkách byla v letech 2012–2014 památkově obnovena a otevřela se Brňanům i návštěvníkům města jako jeden ze zdejších architektonických klenotů. Byla postavena pro brněnského textilního továrníka Alfreda Stiassného a jeho rodinu v roce 1929 podle návrhu architekta Ernsta Wiesnera.

Ernst Wiesner patřil mezi nejvýznamnější osobnosti z generace zakladatelů brněnské moderní architektury. Je podepsán pod podobou unikátního krematoria, kavárny Esplanade (vznikla v letech 1925–1927 a zanikla během bombardování Brna v roce 1944), paláce Morava nebo spolu s Bohuslavem Fuchsem banky na náměstí Svobody.

„Přesto v Brně neexistuje stálá komplexnější připomínka Wiesnerova díla. Proto jsme se rozhodli podpořit žádost Národního památkového ústavu o poskytnutí individuální investiční dotace na realizaci stálé expozice o díle tohoto architekta,“ vysvětluje radní pro kulturu Marek Fišer.

Radní navrhli zastupitelům podpořit vznik kavárny dotací ve výši 500 tisíc korun z rozpočtu města Brna. Vhodný prostor k jejímu umístění se nachází ve vile Stiassni. „Autoři projektu, architekti Rusín a Wahla, se inspirovali Wiesnerovou slavnou kavárnou Esplanade a situovali expozici do kavárny, která ve vybraných detailech tuto významnou realizaci evokuje. Ernst Wiesner navrhl více domů pro movitou židovskou klientelu, ale vila Stiassni je jako jediná přístupná veřejnosti. Průměrná roční návštěvnost se pohybuje kolem 11 tisíc lidí a stále stoupá. Možnost občerstvení pro návštěvníky tu ale citelně chybí, ani v okolí vily se žádná kavárna nenachází. Propojení prezentace životního díla jednoho z nejvýznamnějších brněnských meziválečných architektů s kavárenským prostorem by tedy mohlo přitažlivost této památky ještě zvýšit,“ doplnil Marek Fišer.

Stálá expozice se bude nacházet v prostoru bývalé kuchyně v přízemí vily, na kterou bezprostředně navazuje zastřešená venkovní lodžie (vhodná pro letní terasu), jež představuje nejtypičtější architektonický prvek domu. Prostor je na konci prohlídkové trasy a současně umožňuje samostatný vstup přímo ze zahrady. Kavárna by mohla být doplněna o kusy nábytku (repliky i originály) z Wiesnerovy tvorby.

Požadovaná dotace se vztahuje na pokrytí nákladů na obklad stěn a posuvný panel i výrobu a montáž předního a zadního barového pultu. Podle předpokladu by stálá expozice s kavárenským provozem mohla být hotová v létě příštího roku.

Vizualizace: Atelier RAW

Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.