Přeskočit na obsah

Expozice o architektu Wiesnerovi evokuje jeho slavnou kavárnu Esplanade. Otevřou ji ve vile Stiassni

01. prosince 2021

Krematorium na Ústředním hřbitově, palác Morava na Malinovského náměstí, vila Stiassni v Pisárkách či kavárna Esplanade na rohu Rooseveltovy a Jezuitské. Tyto stavby mají společného jmenovatele –architekta Ernsta Wiesnera, který významně ovlivnil tvář moderního Brna. Příští rok se ho chystá připomenout stálá expozice ve vile Stiassni spojená s kavárnou. Brněnští radní dnes doporučili zastupitelům, aby pro ni schválili dotaci půl milionu korun.

Kdysi nedostupná vila Stiassni (známá za komunistického režimu jako vládní vila) na Hroznové ulici v Pisárkách byla v letech 2012–2014 památkově obnovena a otevřela se Brňanům i návštěvníkům města jako jeden ze zdejších architektonických klenotů. Byla postavena pro brněnského textilního továrníka Alfreda Stiassného a jeho rodinu v roce 1929 podle návrhu architekta Ernsta Wiesnera.

Ernst Wiesner patřil mezi nejvýznamnější osobnosti z generace zakladatelů brněnské moderní architektury. Je podepsán pod podobou unikátního krematoria, kavárny Esplanade (vznikla v letech 1925–1927 a zanikla během bombardování Brna v roce 1944), paláce Morava nebo spolu s Bohuslavem Fuchsem banky na náměstí Svobody.

„Přesto v Brně neexistuje stálá komplexnější připomínka Wiesnerova díla. Proto jsme se rozhodli podpořit žádost Národního památkového ústavu o poskytnutí individuální investiční dotace na realizaci stálé expozice o díle tohoto architekta,“ vysvětluje radní pro kulturu Marek Fišer.

Radní navrhli zastupitelům podpořit vznik kavárny dotací ve výši 500 tisíc korun z rozpočtu města Brna. Vhodný prostor k jejímu umístění se nachází ve vile Stiassni. „Autoři projektu, architekti Rusín a Wahla, se inspirovali Wiesnerovou slavnou kavárnou Esplanade a situovali expozici do kavárny, která ve vybraných detailech tuto významnou realizaci evokuje. Ernst Wiesner navrhl více domů pro movitou židovskou klientelu, ale vila Stiassni je jako jediná přístupná veřejnosti. Průměrná roční návštěvnost se pohybuje kolem 11 tisíc lidí a stále stoupá. Možnost občerstvení pro návštěvníky tu ale citelně chybí, ani v okolí vily se žádná kavárna nenachází. Propojení prezentace životního díla jednoho z nejvýznamnějších brněnských meziválečných architektů s kavárenským prostorem by tedy mohlo přitažlivost této památky ještě zvýšit,“ doplnil Marek Fišer.

Stálá expozice se bude nacházet v prostoru bývalé kuchyně v přízemí vily, na kterou bezprostředně navazuje zastřešená venkovní lodžie (vhodná pro letní terasu), jež představuje nejtypičtější architektonický prvek domu. Prostor je na konci prohlídkové trasy a současně umožňuje samostatný vstup přímo ze zahrady. Kavárna by mohla být doplněna o kusy nábytku (repliky i originály) z Wiesnerovy tvorby.

Požadovaná dotace se vztahuje na pokrytí nákladů na obklad stěn a posuvný panel i výrobu a montáž předního a zadního barového pultu. Podle předpokladu by stálá expozice s kavárenským provozem mohla být hotová v létě příštího roku.

Vizualizace: Atelier RAW

Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.

Školy, náměstí i společenské prostory pro nové „Zbrojováky“. Soutěž určila podobu další etapy vznikající čtvrti

Dynamicky se proměňující areál Nové Zbrojovky získá novou základní a mateřskou školu na základě návrhu od ateliéru SOA architekti. V polovině listopadu ho jako vítězný vybrala odborná porota urbanisticko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM). Výsledky soutěže teď posvětila Rada města Brna i vedení Nové Zbrojovky. Veřejnost si je bude moci prohlédnout na výstavě začátkem příštího roku.