Přeskočit na obsah

Městský park v meandru Staré Ponávky na Škrobárenské je zase o krok blíže realizaci

16. listopadu 2021

Revitalizace Staré Ponávky pokračuje, radní dnes doporučili zastupitelům schválit smlouvu o spolupráci se společností CTP Ponávka Business Park, spol. s. r. o., jejíž pozemky v blízkosti Škrobárenské ulice jsou součástí plánovaných úprav. Vznikne tak nový městský park v blízkosti vodního toku.

"Říčka Stará Ponávka odkazuje na industriální minulost Brna a na povrchu se z ní příliš nezachovalo. Není proto náhodou, že revitalizace odhalených částí tohoto toku je jedním ze strategických projektů města. Povrchové úpravy blízké přírodě zpřístupní Starou Ponávku a její okolí pro každého Brňana. V tuto chvíli se připravuje revitalizace v oblasti Škrobárenské ulice, na které se společně s námi bude podílet i společnost CTP Ponávka Business Park,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Tato etapa revitalizace Staré Ponávky je uvozena ulicemi Kalová, Škrobárenská a Dornych. Z části se plánované úpravy dotýkají pozemků patřících společnosti CTP Ponávka Business Park, spol. s. r. o., s níž vedení města na začátku roku otevřelo diskuzi o součinnosti při zamýšlených regulacích toku a jeho přeměně v místo oddechu plné zeleně. „Spolupráce, kterou jsme dnes smluvně schválili, činí významný posun při přípravě celé etapy. Společnost CTP Ponávka Business Park se zavázala nechat vypracovat projektovou dokumentaci na své náklady a realizaci zároveň podpoří částkou 5 milionů korun, zbylých 25 milionů uhradí Brno ze svého rozpočtu,“ nastínil první náměstek primátorky Petr Hladík a doplnil: „Na tomto příkladu vidíme, že spolupráce se soukromým subjektem ve věcech obecně prospěšných pro lidi se může uskutečnit. Pracovat na obnově lokality se bude během příštího roku, a pokud vše půjde dle plánů, nový park bychom měli otvírat již na podzim 2022. Dalším krokem ve spolupráci s CTP bude smlouva o zápůjčce pozemků pro Brno na 30 let, abychom mohli o park řádně pečovat.“

Řešené území zahrnuje rozsáhlou plochu nyní neudržované zeleně, kterou obklopuje meandrující tok Staré Ponávky. Na výsledné podobě studie se podílí také zástupci Veřejné zeleně města Brna a zástupci městské části Brno-jih, z jejichž popudu byl projekt rozšířen o severní propojení na ulici Dornych směrem k objektu prodejny Lidl. Park se tak stane dostupným ze všech tří stran.

Celková výše předpokládaných nákladů na realizaci je cca 30 milionů korun. Kromě města se bude finančně účastnit společnost CTP.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.