Přeskočit na obsah

Městský park v meandru Staré Ponávky na Škrobárenské je zase o krok blíže realizaci

16. listopadu 2021
Revitalizace Staré Ponávky pokračuje, radní dnes doporučili zastupitelům schválit smlouvu o spolupráci se společností CTP Ponávka Business Park, spol. s. r. o., jejíž pozemky v blízkosti Škrobárenské ulice jsou součástí plánovaných úprav. Vznikne tak nový městský park v blízkosti vodního toku.

"Říčka Stará Ponávka odkazuje na industriální minulost Brna a na povrchu se z ní příliš nezachovalo. Není proto náhodou, že revitalizace odhalených částí tohoto toku je jedním ze strategických projektů města. Povrchové úpravy blízké přírodě zpřístupní Starou Ponávku a její okolí pro každého Brňana. V tuto chvíli se připravuje revitalizace v oblasti Škrobárenské ulice, na které se společně s námi bude podílet i společnost CTP Ponávka Business Park,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Tato etapa revitalizace Staré Ponávky je uvozena ulicemi Kalová, Škrobárenská a Dornych. Z části se plánované úpravy dotýkají pozemků patřících společnosti CTP Ponávka Business Park, spol. s. r. o., s níž vedení města na začátku roku otevřelo diskuzi o součinnosti při zamýšlených regulacích toku a jeho přeměně v místo oddechu plné zeleně. „Spolupráce, kterou jsme dnes smluvně schválili, činí významný posun při přípravě celé etapy. Společnost CTP Ponávka Business Park se zavázala nechat vypracovat projektovou dokumentaci na své náklady a realizaci zároveň podpoří částkou 5 milionů korun, zbylých 25 milionů uhradí Brno ze svého rozpočtu,“ nastínil první náměstek primátorky Petr Hladík a doplnil: „Na tomto příkladu vidíme, že spolupráce se soukromým subjektem ve věcech obecně prospěšných pro lidi se může uskutečnit. Pracovat na obnově lokality se bude během příštího roku, a pokud vše půjde dle plánů, nový park bychom měli otvírat již na podzim 2022. Dalším krokem ve spolupráci s CTP bude smlouva o zápůjčce pozemků pro Brno na 30 let, abychom mohli o park řádně pečovat.“

Řešené území zahrnuje rozsáhlou plochu nyní neudržované zeleně, kterou obklopuje meandrující tok Staré Ponávky. Na výsledné podobě studie se podílí také zástupci Veřejné zeleně města Brna a zástupci městské části Brno-jih, z jejichž popudu byl projekt rozšířen o severní propojení na ulici Dornych směrem k objektu prodejny Lidl. Park se tak stane dostupným ze všech tří stran.

Celková výše předpokládaných nákladů na realizaci je cca 30 milionů korun. Kromě města se bude finančně účastnit společnost CTP.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.