Přeskočit na obsah

Zastupitelé schválili finanční pomoc kulturní scéně postižené důsledky pandemie covid-19

07. prosince 2021

V letošním roce byla z důvodu pandemie covid-19 omezena činnost kulturních subjektů. Právě proto se jich řada obrátila na brněnský magistrát s žádostí o finanční podporu. K té město vyzvala také Brněnská asociace clubové hudby, z. s. Zastupitelé proto dnes schválili poskytnutí peněžitých darů v roce 2021 a 2022 pro stabilní brněnské kulturní instituce. Celkem si mezi sebou rozdělí 4,53 milionu korun.

Kulturní subjekty po celé republice trpěly na začátku letošního roku omezeními spojenými s pandemií covid-19. Do května byly provozy zcela uzavřeny, posléze se začaly otevírat, byť s omezenou kapacitou a za dodržení protiepidemických opatření. Pracovníci Odboru kultury se mnohokrát v průběhu roku sešli se zástupci brněnské kulturní scény i kulturních institucí, aby společně našli cestu, jak nastalou situaci vyřešit,“ vysvětlil náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný

Cílem schválených peněžitých darů, které budou rozděleny v letošním a následujícím roce, je především pomoci stabilním brněnským kulturním institucím, které fungují jako kulturní centra a zároveň dávají práci ostatním menším kulturním aktérům. 

„Uvědomujeme si, že přerušení činnosti hudebních klubů, divadel, kreativních center a dalších kulturních institucí v první polovině roku pro ně znamenalo ztrátu nejsilnějších měsíců, během nichž si instituce vytváří ‚polštář‘ na tržbu obvykle slabší letní měsíce. Slabý byl totiž ale rok předchozí a po letošním znovuotevření nejsou čísla návštěvností nadále nijak závratná. Mnoho institucí se také potýká s odchodem pracovníků do stabilnějších odvětví, než je kultura, což je poté patrné na kvalitě produkcí. I proto jsme se rozhodli stabilní instituce podpořit nad rámec dotačních programů, a to celkovou částkou 4,53 milionu korun,“ uvedl radní pro oblast kultury Marek Fišer

Z celkové částky bude rozděleno 3,83 milionu korun ještě letos, dalších 700 tisíc pak v příštím roce.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.