Přeskočit na obsah

Zastupitelé schválili finanční pomoc kulturní scéně postižené důsledky pandemie covid-19

07. prosince 2021
V letošním roce byla z důvodu pandemie covid-19 omezena činnost kulturních subjektů. Právě proto se jich řada obrátila na brněnský magistrát s žádostí o finanční podporu. K té město vyzvala také Brněnská asociace clubové hudby, z. s. Zastupitelé proto dnes schválili poskytnutí peněžitých darů v roce 2021 a 2022 pro stabilní brněnské kulturní instituce. Celkem si mezi sebou rozdělí 4,53 milionu korun.

Kulturní subjekty po celé republice trpěly na začátku letošního roku omezeními spojenými s pandemií covid-19. Do května byly provozy zcela uzavřeny, posléze se začaly otevírat, byť s omezenou kapacitou a za dodržení protiepidemických opatření. Pracovníci Odboru kultury se mnohokrát v průběhu roku sešli se zástupci brněnské kulturní scény i kulturních institucí, aby společně našli cestu, jak nastalou situaci vyřešit,“ vysvětlil náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný

Cílem schválených peněžitých darů, které budou rozděleny v letošním a následujícím roce, je především pomoci stabilním brněnským kulturním institucím, které fungují jako kulturní centra a zároveň dávají práci ostatním menším kulturním aktérům. 

„Uvědomujeme si, že přerušení činnosti hudebních klubů, divadel, kreativních center a dalších kulturních institucí v první polovině roku pro ně znamenalo ztrátu nejsilnějších měsíců, během nichž si instituce vytváří ‚polštář‘ na tržbu obvykle slabší letní měsíce. Slabý byl totiž ale rok předchozí a po letošním znovuotevření nejsou čísla návštěvností nadále nijak závratná. Mnoho institucí se také potýká s odchodem pracovníků do stabilnějších odvětví, než je kultura, což je poté patrné na kvalitě produkcí. I proto jsme se rozhodli stabilní instituce podpořit nad rámec dotačních programů, a to celkovou částkou 4,53 milionu korun,“ uvedl radní pro oblast kultury Marek Fišer

Z celkové částky bude rozděleno 3,83 milionu korun ještě letos, dalších 700 tisíc pak v příštím roce.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.