Tiskové zprávy


 • 17. ledna 2024

  Díky nově schváleným aktivitám se městský kamerový dohledový systém bude dále rozvíjet

  Deset akcí k rozvoji městského kamerového dohledového systému (MKDS) určených k přípravě či realizaci v letošním roce je vybráno. Radní dnes odsouhlasili seznam těchto aktivit. Další práce nyní zajistí Brněnské komunikace. Nový kamerový systém se objeví například v Kohoutovicích, Líšni či Čertově rokli, projektová příprava čeká systémy v Maloměřicích a Obřanech nebo Jundrově.


 • 17. ledna 2024

  Logopedická třída rozšíří Mateřskou školu Hatě v Ivanovicích

  Ivanovická mateřská škola na ulici Hatě by se mohla rozrůst o přístavbu s novou, specializovanou logopedickou třídou s 20 místy. Radní na svém zasedání doporučili zastupitelům souhlasit s přípravou žádosti o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu.


 • 17. ledna 2024

  Na ekodotace dosáhnou desítky žadatelů

  I v letošním roce obdrží téměř šest desítek žadatelů tzv. ekodotaci. Jde o programy určené na ekologickou výchovu, vytváření zelených střech, zachytávání dešťové vody nebo na oživení vnitrobloků či nábřeží. • 17. ledna 2024

  Brno vyčlení 20 milionů korun na opravu školských zařízení

  Brněnští radní souhlasí s vyčleněním 20 milionů korun na opravu střechy základní školy v Cacovické ulici, opravu fasády a říms na školním objektu Rašínova a také na rozšíření kapacity mateřské školy na náměstí Svornosti. Poskytnutí finančních prostředků musí ještě schválit lednové zastupitelstvo. • 16. ledna 2024

  Záchranná služba dostala od města už pátou sanitku

  Nové vozidlo na podvozku Mercedes-Benz Sprinter řady 419 CDI má zabudovanou kompletní zdravotnickou zástavbu a všechny výstražné a další systémy. Klíče od sanitky dnes slavnostně převzala ředitelka ZZS JMK Hana Albrechtová z rukou primátorky Markéty Vaňkové. Došlo tak k završení memoranda o spolupráci, v němž se Brno zavázalo, že bude finančně přispívat na pořízení jednoho sanitního vozu ročně po dobu pěti let. Slavnostního aktu se zúčastnila také neuvolněná zastupitelka pro zdravotnictví Dagmar Seidlová a krajský radní pro zdravotnictví Karel Podzimek.


 • 16. ledna 2024

  Město stanovilo v přednádražním prostoru sdílenou zónu. Díky zákazům odbočení vlevo bude intenzita dopravy nízká

  Prostor, kde jsou si chodci, řidiči automobilů a cyklisti rovni. Tak by se dala ve zkratce charakterizovat sdílená zóna. Jedná se o nový dopravní režim, který mohou obce a města zavádět na svých územích od 1. ledna 2024. Jedna z prvních vznikne v přednádražním prostoru v Brně, a to při ulici Nádražní u obchodního centra Letmo. Město tak reaguje na situaci, kdy byla na stejném místě Krajským úřadem JMK zrušena pěší zóna.


 • 15. ledna 2024

  Na Žlutém kopci proběhlo slavnostní poklepání základních kamenů. Obě stavby již běží

  V pondělí 15. ledna proběhl v Masarykově onkologickém ústavu na Žlutém kopci v Brně u příležitosti 89. výročí jeho otevření slavnostní poklep dvou základních kamenů staveb Centra onkologické prevence a Centra inovativní a podpůrné péče. Investice na dostavbu dvou budov v areálu nemocnice a zvýšení péče o onkologicky nemocné se vyšplhá na 1 miliardu korun poskytnutou z Národního plánu obnovy a státního rozpočtu.


 • 12. ledna 2024

  Soutěž o nejlepší výlohu roku ovládly skořápky v Oříškárně na Kobližné!

  Poprvé se shodla odborná porota i hlasy diváků! Soutěž o nejlepší výlohu vyhrála hravá instalace hory skořápek na Kobližné v obchodě Oříška Brněnského. Autorkami jsou mladé designérky Adéla Kadlčáková a Maria Sixtová. Trofej vítězkám předala uznávaná pražská ilustrátorka Nikola Logosová a ředitel Moravské galerie Jan Press.


 • 11. ledna 2024

  Úspěšný rok 2023 - tržby DPMB poprvé v historii přesáhly miliardu korun

  Tržby Dopravního podniku města Brna poprvé v historii přesáhly miliardu korun. Rekord ve výši 1,021 miliardy korun padl i přesto, že se jízdné ve městě od roku 2012 nezdražovalo. Poklesl zájem o dlouhodobé předplatní jízdenky, naopak roste zájem o službu Pípni a jeď, díky které si cestující kupují jízdenku kartou přímo ve vozech. 
 • 10. ledna 2024

  Brno městem inovací: rozhodovalo se o vyrovnávacích platbách za veřejné služby

  Podnikání, výzkum, vzdělávání nebo integrace cizinců. Nejen na tyto činnosti poputují vyrovnávací platby za závazek veřejné služby, o nichž hlasovala na dnešní schůzi Rada města Brna. Schválily se předběžné kalkulace pro Brno Expat Centre i pro JCMM. Radní zároveň doporučili zastupitelům, aby odsouhlasili smlouvy s JIC a FabLab Brno. Jednotlivé kalkulace činí téměř 30 milionů korun na nejbližší fiskální období.


 • 10. ledna 2024

  Memorandum podpoří rozvoj veletrhu URBIS. Brno má ambici vést česká Smart Cities

  Letos čeká pravidelný veletrh URBIS velké oživení, a to i díky Memorandu o spolupráci při podpoře projektu živé laboratoře s veletrhem URBIS v novém pojetí „2.0“ pro posílení konceptu Smart Cities v územním rozvoji České republiky uzavíranému mezi Brnem a dalšími partnery, jehož znění dnes schválili radní. V areálu veletrhů vznikne živá laboratoř, která nejen podpoří přímo tuto událost, ale hlavně bude fungovat celoročně jako tester nových technologií a řešení.


 • 10. ledna 2024

  V březnu začne osmý ročník participativního rozpočtu Dáme na vás

  O tom, jak je participativní rozpočet Dáme na vás oblíbený, svědčí počet přihlášených projektů za dobu jeho trvání. Celkem jich bylo 960. I v letošním roce mohou lidé přijít se svými nápady na zlepšení života ve městě. Podle dnes schválené výzvy začne další ročník Dáme na vás 1. března 2024.  


 • 20. prosince 2023

  Po Moravském náměstí se město pustí do dalšího parku. Proměna čeká okolí Domu umění

  Bezpečnější a k návštěvníkům vstřícnější zelená oáza v samém centru Brna, lepší využití lokality, větší propojení s výstavní síní. Takový pocit by měli lidé mít z nové podoby části parku Koliště, která přiléhá k funkcionalistickému Domu umění. Brněnští radní dnes schválili tento investiční záměr a v lednu se budou zabývat jeho financováním.


 • 20. prosince 2023

  Tradiční vánoční akce Brno iD zná své letošní vítěze. Rozdá se 15 cen

  Skoro 12 tisíc lidí se zúčastnilo vánoční akce, která se pořádala na e-shopu městských služeb Brno iD. Účastníci mohli získat například roční šalinkartu, poukaz do zoo či na hvězdárnu, celkem za 17 555 korun včetně DPH. Brněnští radní dnes schválili udělení darů 15 vylosovaným šťastlivcům.


 • 15. prosince 2023

  Brno se stalo Evropským hlavním městem Vánoc 2024

  Mezinárodní porota v soutěži Evropské hlavní město Vánoc jednomyslně rozhodla o udělení tohoto titulu pro rok 2024 v kategorii měst nad 100 000 obyvatel městu Brnu. Porota ocenila především vysokou úroveň předloženého projektu a sounáležitost s evropskými hodnotami Vánoc.