Přístavba na ZŠ Gajdošova je hotová. Žáci a učitelé se mohou těšit na novou jídelnu nebo šatny - Tiskový servis

Přístavba na ZŠ Gajdošova je hotová. Žáci a učitelé se mohou těšit na novou jídelnu nebo šatny

  • 28. května 2024
  • 2 minuty čtení

Základní školy v městské části Židenice se potýkají s nedostatkem prostoru pro výuku svých žáků. Městská část Brno-Židenice proto připravila projekt přístavby na ZŠ Gajdošova, díky níž ve škole vznikla nová jídelna nebo šatny. Zároveň se tak zvýšila kapacita zařízení. Na financování se podílelo i město Brno. Slavnostní otevření se uskutečnilo v úterý 28. května 2024.

Mám radost, že se v Brně daří navyšovat kapacity základních a mateřských škol díky úpravám stávajících prostor nebo přístavbám. Jednou z nich je i ta na Základní škole Gajdošova, kde se díky přístavbě navýšila kapacita školy o jednu desetinu. Na investici přispělo město 40 miliony korun a pro další etapu úprav máme vyhrazeno dalších 2,4 milionu korun,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Městská část Brno-Židenice měla na starosti projekt přístavby za 70 milionů Kč. Kromě výše zmíněného příspěvku od města se na financování podílel i zřizovatel, a to částkou 30 milionů Kč. „Základní školy jsou v Židenicích kvůli nárůstu obyvatel plné. Proto jsme se rozhodli navýšit jejich kapacity, abychom se s žádostí na umístění dětí nemuseli obracet na sousední městské části nebo i ty vzdálenější. Díky přístavbě na ZŠ Gajdošově se nám to povedlo. Zároveň zhotovitel projekt zrealizoval s dvouměsíčním předstihem, takže šatny a jídelnu využívají děti už nyní,“ upřesnil místostarosta MČ Brno-Židenice Štěpán Juránek.

Ve druhé etapě prací je v plánu ve škole zřídit dvě moderní učebny nebo výtah, který zajistí bezbariérovost. „Bude se jednat o novou multimediální učebnu pro 24 žáků, která bude vybavena moderními technologiemi. V druhé, polytechnické učebně pro 16 dětí budou pro žáky připraveny 3D tiskárny, výukové PC, pomůcky virtuální reality a robotiky,“ dodala radní pro oblast školství Irena Matonohová.

Pro druhou etapu získalo město dotaci z evropských fondů ve výši 19 113 726,13 Kč. Zbytek nákladů doplatí město (cca 2,4 milionu Kč) a městská část Brno-Židenice (2 miliony Kč). Všechny částky jsou včetně DPH. Hotovo by mělo být za rok.

 

 

 

Další články z rubriky