Největší regionální stanice Českého rozhlasu slaví významné jubileum. Letos uplyne přesně sto let od začátku pravidelného vysílání brněnského studia, k čemuž se váže bohatý slavnostní program. V něm nechybí speciální pořady, veřejné akce včetně výstav nebo představení výroční knihy.
Oslavy stoletého výročí Českého rozhlasu Brno odstartovaly už v minulých týdnech, přičemž budou gradovat do podzimu.
Například zhruba jednou měsíčně ve Studiu 7 vystoupí umělec, tvůrce nebo performer, který bude prezentovat svou tvorbu pro náročnější publikum. Proto série besed, koncertů či performancí nese název Fajnšmekři. Extra akce však pronikají i mimo éter a ukazují široký záběr činnosti Českého rozhlasu Brno. Do ní spadá nejen zpravodajství a publicistika, ale také hudba, mluvené slovo či zábava.
Těžištěm oslav se stane rozhlasová budova v Beethovenově ulici. Specialitou budou dny otevřených dveří, jež se plánují od 17. do 19. května, kdy návštěvníci naposledy uvidí v dosavadním stavu někdejší trezorovou místnost v suterénu budovy. Ta se ve výroční den 1. září zpřístupní jako prostor s expozicí nazvanou 100 pokladů brněnského rozhlasu.
Jednotlivé akce se přesunou i do regionů, kde je brněnská sekce Českého rozhlasu taktéž k poslechu. Co se však týče samotného Brna, unikátní prohlídku města po zajímavých místech rozhlasové historie připravuje TIC. Na další desítky míst potom zamíří besedy věnované dějinám zdejšího vysílání.
Sto + 24 brněnských absurdit, bizarností a roztomilostí
Zájemci se mohou těšit také na výstavy shrnující uplynulých sto let. 15. května začíná první z nich organizovaná Muzeem města Brna na Špilberku a 22. května se přidá expozice v Technickém muzeu. Kromě toho se chystá i vydání knihy, která vzniká pod pracovním názvem 100 + 24 brněnských absurdit, bizarností a roztomilostí.
Pomyslným vrcholem oslav se stane neděle 1. září, kdy uplyne přesně sto let od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání z Brna. Následovat ovšem bude ještě jedna významná akce – 19. října se v Městském divadle Brno uskuteční komponovaný galavečer hudby a slova Sto let je jen začátek! Slavnostní večer bude moderovat herec Michal Isteník.
Hlasatelé zpočátku seděli přímo u vysílače
Největší a nejposlouchanější regionální stanice Českého rozhlasu sídlí v Brně. První pokusy o brněnské vysílání se konaly necelý rok poté, co se rozhlas stabilně rozjel v Praze. Tehdy ještě neexistovalo ani studio, a proto hlasatelé zpočátku seděli přímo u vysílače v Komárově. Zkušební provoz běžel od 10. do 13. května 1924, načež se pokusy ještě několikrát opakovaly.
Pravidelné vysílání z Brna odstartovalo 1. září 1924 z věžičky Zemského domu na Žerotínově náměstí, který dnes slouží potřebám krajského úřadu. Už v následujícím roce se přidaly ke zpravodajským formátům a hudební produkci také odborné přednášky, kabaretní večery nebo pohádky pro děti.
Později se sídlo rozhlasu přesunulo do dnešního Městského divadla Brno v Lidické ulici a posléze na stadion v Kounicově ulici. Roku 1950 získal rozhlas prostory zrušené banky Union v Beethovenově ulici, kam po roce 2001 soustředil všechna svá pracoviště.
Věděli jste, že...
Brněnský rozhlas měl přesah také do dalších sfér kulturního života. Jeho pracovníci patřili ke spoluzakladatelům legendárního satirického divadla Večerní Brno, věnovali se ale třeba i psanému slovu. Příkladem je moravský časopis Host do domu, jenž se zabýval literaturou, uměním či kritikou.