Přeskočit na obsah

Zastupitelé se zabývali směnami pozemků, podporou nadějných vědců nebo dotacemi do sportu

16. května 2023 2 minuty čtení Filip Poňuchálek

Na květnovém zasedání měli zastupitelé na programu celkem 118 bodů. Projednali dotace do oblasti sportu nebo kultury, schválena byla vyhláška o nočním klidu, podporu obdrží i nadějní vědci, neméně důležité byly body věnující se směnám pozemků.

Na úvod se zastupitelé seznámili se dvěma novými vedoucími pracovníky. Jsou jimi Jiří Frolec, ředitel příspěvkové organizace DROM, a Jan Irein, vedoucí Odboru registru vozidel a řidičských průkazů. Následovaly příspěvky občanů, které se týkaly například projektu Janáčkova kulturního centra, iniciativy pro snížení rychlosti automobilů ve městě nebo budoucnosti kina Scala.

Letní sezóna se blíží a s ní i různé akce, které se budou v Brně pořádat. U některých se posouvá nutnost dodržování nočního klidu, přehled najdete v materiálu na webu města.

Z oblasti sportu lze zmínit dotaci na opravu střechy haly Rondo a na úpravu baseballového stadionu, další peníze míří na podporu mládežnického sportu či významných sportovních akcí. Více v tiskové zprávě.

Brno si váží talentovaných doktorských studentů technických a přírodovědných oborů a léta je
i podporuje. Na další ročník programu Brno Ph.D. Talent putuje dotace ve výši 8,25 milionu korun. Pokračovat bude i navazující projekt Junior Research Group Leader (JRGL), který zastřešuje výzkumné centrum CEITEC VUT. Podrobnosti najdete v článku.

Spolupráce města s investory nadále pokračuje. Zastupitelé dnes schválili další smlouvy o spolupráci a poskytnutí investičního příspěvku. Spolu s tím projednali několik dodatků již uzavřených kontraktů.

Směna pozemků přispěje k nové výstavbě na Dornychu. Město se dohodlo s developerem ze skupiny CRESTYL, který připravuje výstavbu polyfunkčního komplexu Dornych namísto dnešního obchodního domu Tesco, na majetkoprávním vypořádání a také na vlastnických vztazích budoucích i stávajících veřejných prostranství v této lokalitě.

Zastupitelé také souhlasili se směnou pozemků v Černovicích a Starém Lískovci, která umožní vybudování cesty k železničnímu terminálu pro pěší a komunikace pro jeho dopravní obslužnost. Téma je popsáno v tiskové zprávě.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.