LÉTO V BRNĚ: Co dělat, když prší - Tiskový servis

LÉTO V BRNĚ: Co dělat, když prší

Zdá se vám tento způsob léta poněkud nešťastným? Nevěšte hlavu, v Brně na vás čeká spousta indoor zážitků.

Máme pro vás víc než 20 tipů pro pošmourné dny. Foto: MMB
Máme pro vás víc než 20 tipů pro pošmourné dny. Foto: MMB

Nově otevřeno

Novinkou letošního roku jsou urbexové prohlídky vily Wittal, která teprve čeká na rekonstrukci. Do Řečkovic vyrazte za unikátním Otevřeným depozitářem Moravské galerie. Nahlédnete tady do každodenního muzejního provozu a zjistíte, jak se odborníci o sbírky starají, digitalizují je, čistí a konzervují. Mimo jiné je tady k vidění celá kolekce orientálního umění, která dosud nebyla veřejně dostupná.

Na Špilberku se nedávno otevřela nová expozice „kaple křížů“, která zpřístupňuje někdejší barokní, později nacisty znesvěcenou kapli. Na návštěvníky tu kromě jiného čeká umělecky pojatá zvuková a světelná instalace Teprve loni otevřela také opravená kapucínská hrobka.

V kapli křížů čeká na příchozí silný vizuální zážitek. Foto: Muzeum města Brna

 

Aktuální výstavy

V letošním roce oslavujeme 100 let od nalezení Věstonické venuše. Nejstarší keramickou sošku na světě si prohlédnete mimořádně ze všech úhlů na výstavě v Moravském zemském muzeu.

Totéž muzeum připomíná ještě jedno výročí, a to 200 let od úmrtí Antonia Salieriho. Na výstavě Maestro Salieri ho prezentuje nikoliv jako průměrného závistivce, jak vypravují některé legendy, ale jako skvělého hudebníka a pozoruhodného člověka.

Tip: Jedna část výstavy je v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu, na tu druhou si udělejte výlet na zámek Náměšť nad Oslavou, kde Moravské zemské muzeum spravuje hudební sbírku Salieriho přítele a bývalého majitele zámku hraběte Haugwitze.

Věstonická venuše je poprvé vystavená tak, aby byla viditelná ze všech úhlů. Foto: Jan Cága, Moravské zemské muzeum


 

Moravská galerie hostí drobnou, ale o to silnější fotovýstavu Marie Tomanové Kate, for you. Intimní časosběrné snímky mapují život a vztahy protagonistky Kate.

Tip: Doplňte si další kamínek do mozaiky s filmem Svět mezi námi, který i Marii Tomanové natočila Marie Dvořáková.

Marie Tomanová se výstavy ujala i jako kurátorka. Foto: Martina Morávková, Moravská galerie


 

V křížové chodbě výstava odhaluje tajemství květního vývoje. Světově unikátní mikrosnímky prozrazují, jak se rostliny rozmnožují a jak je přitom evoluce vynalézavá.

Technické muzeum zve na výstavu MORA, která dokumentuje příběh jedné z nejstarších značek elektrospotřebičů na světě. „Výstava přibližuje návštěvníkům svět spotřebičů: od sporáků, žehliček, praček či masomlýnků až po kamna, ohřívače vody nebo kotle, ale například i letecké komponenty či kloubové řetězy,“ popisují organizátoři.

Jak vypadaly elektrospotřebiče před 100 a více lety? Foto: Technické muzeum Brno


 

Nejnovější díla výtvarníka Maxima Muchowa, který propojuje pop art, street art a hiphopovou kulturu, doprovází na výstavě v Muzeu romské kultury zpěv Veroniky Kačo.

Víte, že v Brně máme centrum umění nových médií? V tzv. Vašulka Kitchen v Domě pánů z Kunštátu probíhá po celé léto Summer Open – Prints & Archive, což zahrnuje výběr ze série digitálních tisků Woodyho Vašulky a instalaci interaktivní mapy kurátorky a umělkyně Chris Hill.

Dita Pepe kurátorsky připravila výstavu Jedna plus sedm z fotografií Lukáše Bártla. Ve všední dny ji zhlédnete v Galerii Valchařská v prostoru tiskárny Helbich.

Domě umění o prázdninách skončí výstavy Nejisté domovy a Viscera Domus, ve Fait Gallery zase výstava brněnského malíře Petra Kvíčaly.

Výstava Petra Kvíčaly bude končit už v červenci. Foto: Fait Gallery


 

Skryté poklady

Méně známý než vodojem Žlutý kopec je vodojem na Špilberku, ve kterém po rekonstrukci vzniklo lapidárium.

Prožít historický příběh skoro jako svůj vlastní? Na Radnické v Institutu paměti národa nabízejí takový zážitek rovnou ve dvou provedeních – jedny osudy jsou spjaté s druhou světovou válkou a druhé s 50. lety.

Kromě proslulého trojlístku černopolních vil máme v Brně i další pozoruhodné domy: vila Stiassni, dříve známá jako „vládní vila“, překvapí kontrastem mezi pojetím exteriéru a interiéru. Vlastní vilu si v Brně vystavěl architekt Dušan Jurkovič.

Jurkovičova vila se nachází na úpatí Wilsonova lesa. Foto: Andrea Bratru Velnerová


 

Slyšeli jste o Urban Centru? Výstavní prostor na Mečové prezentuje různá témata spjatá s životem ve městě. Aktuálně se na několika panelech ukazují projekty související s vodou, jako protipovodňová opatření i revitalizace Holáseckých jezer nebo Staré Ponávky. Otevřeno je ve všední dny a zdarma.

Hned dva bývalé podzemní kryty jsou zpřístupněny veřejnosti – na Husově je Kryt 10-Z, vystavěný jako ochrana před nálety za druhé světové války, a pod Petrovem se v sobotu provádí v Krytu Denis, který měl v případě atomového výbuchu poskytnout úkryt až třem tisícům lidí.

Sychravo a film? Nejlepší kombinace. Vydejte se podpořit tradiční kino s netradiční dramaturgií. Kino Art hraje na Cihlářské několikrát denně.

Koupačka za jakéhokoliv počasí

I když některé bazény využívají letní sezónu k rekonstrukcím, zaplavat si pod střechou se v Brně stále dá. Pokud k plavání uvítáte i různé atrakce, bude nejlepší volbou kohoutovický aquapark.

 

Další články z rubriky

Nejnovější články