Teplota vzduchu se drží v kladných číslech, stromy kvetou ostošest, jaro je zkrátka tady a s ním i nová turistická sezona. A na „nudu v Brně“ v ní není místo.
Architektura, podzemí, letní festivaly, špičkové gastro a živé centrum města. To jsou témata, na která sází TIC BRNO při propagaci našeho města pro turisty a turistky z tuzemska i zahraničí.
Loni se do Brna přijelo podívat 850 685 hostů. Po delší době bylo více z nich z jiných států než z České republiky – převažovalo Slovensko, Polsko, Německo, Jižní Korea a Litva.
I letos se město v rámci propagace zaměří na sousední trhy. Prezentovat se ale bude také na EXPO 2025 v japonské Ósace, kde se předpokládají návštěvníci hlavně z okolního asijského regionu.
Za tímto účelem vzniklo i speciální video, ve kterém se moravská metropole představuje ve spojení se třemi osobnostmi světového významu, jejichž jména rezonují i v dalekém Japonsku: jde o Leoše Janáčka, Alfonse Muchu a Gregora Johanna Mendela. Video je interaktivní a využívá prvky personalizace (lze do něj zapojit své jméno a podobiznu). Najdete ho na expo-video.gotobrno.cz (v pravém horním rohu lze z japonštiny přepnout do angličtiny).
K největším novinkám letošní sezony patří návrat prestižního závodu MotoGP na Masarykův okruh. Po pětileté pauze se tu závody pojedou 18.–20. července.
Rok 2025 se ponese v duchu dvou výročí: Architekt Bohuslav Fuchs by oslavil 130. narozeniny, což připomene řada akcí (psali jsme o nich v březnovém Brněnském metropolitanu).
A před 100 lety byla nalezena Věstonická venuše, k čemuž chystá speciální program Moravské zemské muzeum (více se dozvíte v rozhovoru s kurátorem věhlasné sošky Petrem Nerudou). Téma se promítne i do aktivit Jihomoravského kraje. Ten pozve veřejnost na Tajemná místa neboli do sedmi muzeí, kde v rámci stejnojmenného projektu představí vzácné archeologické nálezy z jižní Moravy.
A ještě jeden tip na výlet v dojezdové vzdálenosti: Nový projekt HRANICE 2025 připravují na Znojemsku. Zaměří se na turistické cíle podél současné státní hranice i té sudetské z roku 1938 a celkem zahrne přes 60 míst.
Nová expozice na Špilberku, klasické festivaly v centru i na okraji
Za novinkami ale nakonec nemusíme nikam daleko. Na Špilberku se koncem dubna otevřela nová stálá expozice Kaple křížů. Bývalou barokní kapli němečtí okupanti přeměnili na propagandistický prostor s nacistickými symboly. Po roce 1945 nebyla kaple přestavována, ale stala se památníkem protinacistického odboje a dnes je evropsky unikátním dokladem znesvěcení sakrálního prostoru totalitní ideologií.
Ještě před plánovanou rekonstrukcí se lidé podívají i do vily Wittal v rámci tzv. urbexových prohlídek. Moravská galerie v Brně pak chystá svůj Otevřený depozitář, první svého druhu v České republice.
Léto oživí řada festivalů, které zahájí Brno Art Open s účastí Venduly Chalánkové nebo TIMA. Kromě centra, které hostí třeba festivaly Uprostřed, Brazil Fest Brno či Maraton hudby, lákají akce i na další zajímavá místa, například festival Pop Messe na velodrom nebo Groove Brno na přehradu.
Kalendárium najdete na gotobrno.cz, doporučujeme také měsíčník KAM v Brně, který vydává TIC BRNO a který si můžete zdarma vyzvednout na stovkách distribučních míst.
S novou turistickou sezonou se otevřelo nové společné infocentrum Brna a Jihomoravského kraje. Najdete ho na Zámečnické 2, kde pro něj město za finančního přispění kraje upravilo nevyužité historické prostory. Infocentrum nahradilo dřívější provoz na Panenské, je blíže středu města a lépe dispozičně řešené. „Íčko“ pod krokodýlem funguje dál.