Přeskočit na obsah

Rady nad zlato: aby vaše pračka nebo lednice tolik „nežraly“

05. února 2023 3 minuty čtení Radka Loukotová

Protáčejí se u vás doma kolečka na měřácích a vám pak panenky při pohledu na faktury? Přinášíme vám pár tipů, jak energiemi při každodenních činnostech neplýtvat, nebo jejich spotřebu dokonce snížit.

Svítit úspornými LED žárovkami, nekoukat do ledničky jako na televizi nebo zastavovat sprchu při mydlení – tohle všechno určitě znáte. Jak ale na šetrnější topení, praní nebo ukládání potravin?

Topení a větrání

Umožněte teplu z radiátoru, aby se k vám dostalo – za stolem nebo za závěsem místnost nevytopí ani rozžhavený doběla. Pokud máte topení vybaveno termostatickým ventilem (na fotce), nepoužívejte ho jako obyčejný zavírací ventil. Podle čísla, které nastavíte, dovede tento termostat udržovat teplotu v místnosti a sám tlumit nebo zapínat topení. Většina termostatů je kalibrována tak, že 1 odpovídá cca 12 °C a 5 asi 28 °C. Když tedy ventil otočím na 5, bude se snažit místnost vytopit na 28 stupňů. Teploty kolem 20 °C dosáhnete už se stupněm 3.

Ventily míru topení přizpůsobují teplotě okolního vzduchu. Pokud tedy nad topením otevřete okno, začne topit víc. Proto je intenzivní vyvětrání několikrát denně na pár minut lepší než celodenní ventilace. Vzduch v místnosti se rychle občerství, ale nedojde k výraznému úniku nakumulovaného tepla.

Kuchyňské spotřebiče

Ledničku, mrazák nebo troubu otevírejte minimálně, ať neuniká chlad (či teplo), které se následně musí znovu vyrobit. Ze stejného důvodu do ledničky/mrazáku nedávejte teplé jídlo, které by spotřebič musel nejdřív za cenu vyšší spotřeby energie zchladit.

Nemáte-li nejnovější mrazáky typu NoFrost, které nepotřebují pravidelné odmrazování, vzniklé námrazy se zbavujte. Už 1 cm totiž zvedne spotřebu i o desítky procent. Ledničku ani mrazák neumísťujte do blízkosti zdrojů tepla (vedle sporáku, myčky) a dbejte na to, aby kolem nich mohl proudit vzduch. Negativní vliv má na spotřebu energií také to, když je v ledničce nebo mrazáku málo uložených potravin.

Rychlovarnou konvici naplňujte jen množstvím vody, které okamžitě spotřebujete. Ohřívání vody je jedním z energeticky nejnáročnějších procesů. Při vaření na sporáku používejte pokličku.

Myčka spotřebuje významně méně vody (a tím i energie nutné pro její ohřev), než člověk myjící nádobí pod kohoutkem (alespoň o něco lepší je varianta umývání v napuštěném dřezu a oplachování studenou vodou). Pokud už myčku máte, její energetickou náročnost dál snížíte třeba tím, že budete mýt jen na 40 °C nebo s pomocí eco programů, které sice trvají déle, ale paradoxně spotřebují méně vody i energie.

Pračka a sušička

Vytěžujte pračku. I moderní spotřebiče, které přizpůsobují množství vody objemu prádla, často vykazují lepší čísla ve chvíli, kdy perou naplněný (nikoli ale přeplněný) buben. Opět platí, že energeticky nejnáročnější je ohřev vody. Perte tedy na méně stupňů (dnešní prací prostředky si s prádlem, pokud není opravdu silně znečištěné, poradí při 30–40 °C) a vyhýbejte se kratším programům, které vyžadují rychlé zahřátí vody. Sušičku využívejte jen v případě, že prádlo nelze usušit na šňůře.

Další tipy hledejte například na zkrotimeenergie.cz nebo energielidem.cz.

Pomohly by vám s úsporou energií stavební úpravy vašeho domu nebo bytu? Zateplení fasády nebo výměna oken? Státní fond životního prostředí spustil dotační program Nová zelená úsporám Light, určený seniorům a domácnostem s nižšími příjmy. Zájemci si mohou požádat až o 150 tisíc korun. Více informací vám poskytnou stránky novazelenausporam.cz nebo pracovníci poradenské sítě EKIS.

Související články

Foto: Kampus Production, Pexels

06. února 2023

Když šetření nestačí. S náklady pomůže příspěvek na bydlení

Zvýšily se vám horentně náklady na energie? Možná byste mohli čerpat příspěvek na bydlení. V poslední době tato sociální pomoc od státu prošla velkými změnami tak, aby na ni dosáhlo více lidí. Jde o součást vládního programu Deštník proti drahotě.

Nový bazén za Lužánkami s délkou 25 metrů a osmi drahami bude sloužit pro rozplavby závodníků. Foto: Zdeňka Obalilová

02. února 2023

Vyšel únorový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. V hlavním tématu přinášíme tipy, jak v domácnosti snížit spotřebu energií, a rozhovor s právničkou o tom, jak se zorientovat ve světě dodavatelů elektřiny a plynu. Vezmeme vás také na exkurzi do rozestavěného bazénu za Lužánkami.

Alena Máčová, právničky ze Sdružení obrany spotřebitelů - Asociace. Foto: archiv Aleny Máčové

01. února 2023

Zákon teď spotřebitele před šmejdy chrání lépe

„Dobrý den, volám vám ze společnosti té a té, všechny nás teď trápí vysoké ceny energií, ale my tu máme speciální akci jen pro vás, kolik aktuálně platíte za plyn?“ Tyhle hovory známe všichni. Občas nás tak vykolejí, že se ani nenadějeme a už do telefonu hlásíme osobní údaje a odběrná místa. Na to, jak se k podobným marketingovým nabídkám stavět a jak se zorientovat ve světě dodavatelů energií, jsme se zeptali Aleny Máčové, právničky ze Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace.

Mohlo by vás dále zajímat

Petra Mertová. Foto: Zdeněk Kolařík
Vzpomínky na Vlněnu neleží v archivu, ale v hlavě pamětníků

Byly doby, kdy se sláva Brna jako moravského Manchesteru, tedy bašty textilního průmyslu, téměř dotýkala hvězd. Jejich třpyt ulpěl ještě i na produkci zdejších socialistických textilek – mimo jiné pověstné Vlněny –, v 90. letech 20. století však vyhasl a čas odvál i samotné tovární budovy. Ti, kteří tady pracovali, však ještě žijí a jejich vyprávění zachytila etnografka Petra Mertová v knize Vzpomínky na Vlněnu, kterou loni vydalo Technické muzeum v Brně.

Elektronový mikroskop. Foto: Thermo Fisher Scientific
Dny elektronové mikroskopie: poznejte podivuhodný mikrosvět

Bez elektronových mikroskopů bychom se dnes už těžko obešli v lékařství, kriminalistice, archeologii, výzkumu materiálů nebo leteckém průmyslu. Každý třetí takový přístroj na světě pochází z Brna. Přijďte se nyní seznámit s pestrým mikroskopickým světem.

Dobrovolníci u sv. Anny. Foto: DobroCentrum FNUSA
Dobrovolnictví může dát životu smysl. Kde a jak začít?

Štěpánka na hudebním festivalu organizovala auta na parkovišti. Starší dáma, měla-li problém s počítačem, mohla se obrátit na Roberta. Iva si chodila povídat s pacienty hospice.

Dolní nádraží. Foto: Zdeněk Kolařík
S novým nádražím přijde i modernizace vlakové sítě v Brně

Nejviditelnější a nejdůležitější stavbou v rámci železničního uzlu Brno, pro který se také používá označení Europoint Brno, bude nové hlavní nádraží. Vzniknou však nebo budou modernizovány i menší stanice a nové trati. Vyroste také celá nová čtvrť a promění se další části města.

Nejnovější články

Výstava na Špilberku ukazuje soutěžní návrhy, kterými chtěli umělci připomenout odkaz Marie Restituty. Foto: MuMB
Jak vidí umělci Marii Restitutu? Soutěžní návrhy ukazuje výstava na Špilberku

Lampa, trnová koruna, kříž z QR kódů? Pomník blahoslavené Marie Restituty mohl mít řadu podob. Porota nakonec zvolila tradiční figurální ztvárnění. Shodnete se s jejím výběrem, nebo byste dali přednost něčemu jinému? Všech 35 návrhů si prohlédnete na výstavě na Špilberku.

Petra Mertová. Foto: Zdeněk Kolařík
Vzpomínky na Vlněnu neleží v archivu, ale v hlavě pamětníků

Byly doby, kdy se sláva Brna jako moravského Manchesteru, tedy bašty textilního průmyslu, téměř dotýkala hvězd. Jejich třpyt ulpěl ještě i na produkci zdejších socialistických textilek – mimo jiné pověstné Vlněny –, v 90. letech 20. století však vyhasl a čas odvál i samotné tovární budovy. Ti, kteří tady pracovali, však ještě žijí a jejich vyprávění zachytila etnografka Petra Mertová v knize Vzpomínky na Vlněnu, kterou loni vydalo Technické muzeum v Brně.

Byt Bratislavská 51. Foto: Z. Kolařík
Osm startovacích bytů je připraveno k nastěhování

Osm nových startovacích bytů je připraveno pro mladé páry a rodiny. Zájemci se mohou hlásit do 27. dubna. Ti, kteří splní podmínky, pak postoupí do slosování.

Emil Boček při předávání Ceny města Brna. Foto: M. Schmerková
Zemřel Emil Boček, válečný veterán a čestný občan města Brna

V sobotu 25. března se uzavřela dlouhá a bohatá životní cesta válečného veterána Emila Bočka. Jako příslušník RAF společně s dalšími československými letci a vojáky zásadním způsobem za druhé světové války přispěl k definitivní porážce nacistického Německa. Jeho rodné město Brno, kde prožil celý svůj život, si ho vážilo jako jednoho z nejvýznamnějších občanů a svou úctu mu vyjádřilo udělením Ceny města Brna a poté i čestného občanství.