Vyšel únorový Brněnský metropolitan

  • 02. února 2023
  • 3 minuty čtení
  • Zuzana Gregorová

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. V hlavním tématu přinášíme tipy, jak v domácnosti snížit spotřebu energií, a rozhovor s právničkou o tom, jak se zorientovat ve světě dodavatelů elektřiny a plynu. Vezmeme vás také na exkurzi do rozestavěného bazénu za Lužánkami.

Nápady na zlepšení života v Brně je opět možné přihlásit do participativního rozpočtu Dáme na vás. Letošní ročník startuje 1. února, uzávěrka přihlášek je 15. května. Také od začátku února je možné podávat žádosti o dotace na zelenou střechu a hospodaření s dešťovou vodou. Více čtěte na webu ekodotace.brno.cz.

V Urban centru pokračuje výstava Tajemství fresky. Doplňují ji přednášky, na kterých se seznámíte s historií fresky v sálu Rady města Brna. První z nich se 9. února bude věnovat dějinám nejen sálu, ale také Nové radnice. Na další 16. února se dozvíte více o rekonstrukci barokní fresky a poslední čtvrtek 23. února se bude hovořit o technologiích a problémech při restaurování.

Po celý únor a březen se mohou žáci základních škol a studenti odpovídajících ročníků víceletých gymnázií zapojit do soutěže Bezpečně Brnem Junior. Jednotlivci i třídy, kteří v testu prokážou, že se neztratí v pravidlech silničního provozu, mohou získat hodnotné ceny.

Zoo Brno letos slaví 70 let od svého zrodu a chystá knihu, soutěže i různé akce. Vlaštovkou oslav jsou speciální křížovky, které zoo každý týden publikuje na svém webu. A Moravská zemská knihovna zprovoznila v blízkosti své hlavní budovy nový depozitář, který jí poskytne úložný prostor na několik desetiletí.

Jak v domácnosti neplýtvat energiemi

Vědecké výsledky s větší než malou špetkou humoru přináší ve svých standupech brněnské Duo docentky. Ve svých vystoupeních – a potažmo v rozhovoru pro Brněnský metropolitan – tematizuje sexualitu, feminismus, emancipaci a nejrůznější nerovnosti ve společnosti.

V úterý 24. ledna po prvním letošním zasedání Zastupitelstva města Brna Sněmovní sál neosiřel. V nejkrásnějším a nejcennějším sále Nové radnice se navečer sešli laureáti a laureátky Cen města Brna pro rok 2022. V únorovém čísle představujeme všech 14 oceněných mužů a žen, vědců, umělců, sportovců či architektů.

Hlavní téma přináší rady, jak v domácnosti neplýtvat energiemi a kde a jak si říct o pomoc, pokud jsou náklady na bydlení příliš vysoké. Fotoreportáž zase nahlédne do útrob staré padesátky za Lužánkami, která se opravuje, i nově budovaných bazénů pro rozplavby při závodech a pro výuku.

Kulturní strana láká do divadla na Feministu, do kina na Harryho Pottera i do galerií. Divadlu pro děti se věnuje rozhovor s uměleckým ředitelem a dramaturgyní Polárky.

Rubrika Historie připomene, že před 260 lety, v únoru roku 1763, dozrály v Brně společenské a hospodářské podmínky k tomu, aby zde vznikla první manufaktura na výrobu jemných suken a plyše na území habsburské monarchie. O její rozvoj a také o nasměrování Brna k budoucí průmyslové prosperitě se zasloužil zdejší měšťan a podnikatel Johann Leopold Köffiller.

Číslo uzavírají sportovní aktuality a rozhovor s Jiřím Bořeckým, který trénuje a zároveň řídí florbalový tým Gullivers, který postoupil do první ligy před čtyřmi lety a nyní už útočí na postupové příčky.

Únorový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online nebo stáhnout v pdf zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do pondělka 6. února 2023 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

 

Související články

Nenechte si ujít