Přeskočit na obsah

Vyšel únorový Brněnský metropolitan

02. února 2023 3 minuty čtení Zuzana Gregorová

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. V hlavním tématu přinášíme tipy, jak v domácnosti snížit spotřebu energií, a rozhovor s právničkou o tom, jak se zorientovat ve světě dodavatelů elektřiny a plynu. Vezmeme vás také na exkurzi do rozestavěného bazénu za Lužánkami.

Nápady na zlepšení života v Brně je opět možné přihlásit do participativního rozpočtu Dáme na vás. Letošní ročník startuje 1. února, uzávěrka přihlášek je 15. května. Také od začátku února je možné podávat žádosti o dotace na zelenou střechu a hospodaření s dešťovou vodou. Více čtěte na webu ekodotace.brno.cz.

V Urban centru pokračuje výstava Tajemství fresky. Doplňují ji přednášky, na kterých se seznámíte s historií fresky v sálu Rady města Brna. První z nich se 9. února bude věnovat dějinám nejen sálu, ale také Nové radnice. Na další 16. února se dozvíte více o rekonstrukci barokní fresky a poslední čtvrtek 23. února se bude hovořit o technologiích a problémech při restaurování.

Po celý únor a březen se mohou žáci základních škol a studenti odpovídajících ročníků víceletých gymnázií zapojit do soutěže Bezpečně Brnem Junior. Jednotlivci i třídy, kteří v testu prokážou, že se neztratí v pravidlech silničního provozu, mohou získat hodnotné ceny.

Zoo Brno letos slaví 70 let od svého zrodu a chystá knihu, soutěže i různé akce. Vlaštovkou oslav jsou speciální křížovky, které zoo každý týden publikuje na svém webu. A Moravská zemská knihovna zprovoznila v blízkosti své hlavní budovy nový depozitář, který jí poskytne úložný prostor na několik desetiletí.

Jak v domácnosti neplýtvat energiemi

Vědecké výsledky s větší než malou špetkou humoru přináší ve svých standupech brněnské Duo docentky. Ve svých vystoupeních – a potažmo v rozhovoru pro Brněnský metropolitan – tematizuje sexualitu, feminismus, emancipaci a nejrůznější nerovnosti ve společnosti.

V úterý 24. ledna po prvním letošním zasedání Zastupitelstva města Brna Sněmovní sál neosiřel. V nejkrásnějším a nejcennějším sále Nové radnice se navečer sešli laureáti a laureátky Cen města Brna pro rok 2022. V únorovém čísle představujeme všech 14 oceněných mužů a žen, vědců, umělců, sportovců či architektů.

Hlavní téma přináší rady, jak v domácnosti neplýtvat energiemi a kde a jak si říct o pomoc, pokud jsou náklady na bydlení příliš vysoké. Fotoreportáž zase nahlédne do útrob staré padesátky za Lužánkami, která se opravuje, i nově budovaných bazénů pro rozplavby při závodech a pro výuku.

Kulturní strana láká do divadla na Feministu, do kina na Harryho Pottera i do galerií. Divadlu pro děti se věnuje rozhovor s uměleckým ředitelem a dramaturgyní Polárky.

Rubrika Historie připomene, že před 260 lety, v únoru roku 1763, dozrály v Brně společenské a hospodářské podmínky k tomu, aby zde vznikla první manufaktura na výrobu jemných suken a plyše na území habsburské monarchie. O její rozvoj a také o nasměrování Brna k budoucí průmyslové prosperitě se zasloužil zdejší měšťan a podnikatel Johann Leopold Köffiller.

Číslo uzavírají sportovní aktuality a rozhovor s Jiřím Bořeckým, který trénuje a zároveň řídí florbalový tým Gullivers, který postoupil do první ligy před čtyřmi lety a nyní už útočí na postupové příčky.

Únorový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online nebo stáhnout v pdf zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do pondělka 6. února 2023 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

 

Související články

Multifunkční hala. Vizualizace: A PLUS a Arch.Design

07. února 2023

Multifunkční hala nabídne až 30 způsobů využití

Multifunkční hala nadregionálního významu, která nabídne špičkové podmínky pro pořádání kulturních, sportovních, veletržních a kongresových akcí na mezinárodní úrovni, má vzniknout u výstaviště poblíž pavilonu Z. Nabídne 30 různých způsobů využití a kapacitu až 13 300 míst. Jedná se o největší strategický projekt města Brna.

Foto: Pixabay

05. února 2023

Rady nad zlato: aby vaše pračka nebo lednice tolik „nežraly“

Protáčejí se u vás doma kolečka na měřácích a vám pak panenky při pohledu na faktury? Přinášíme vám pár tipů, jak energiemi při každodenních činnostech neplýtvat, nebo jejich spotřebu dokonce snížit.

Lucie Jarkovská (vlevo) a Kateřina Lišková. Foto: archiv autorek

04. února 2023

Duo docentky: Napsaly jsme návod pro zběhlé i začínající feministy

Vědecké výsledky s větší než malou špetkou humoru přináší ve svých standupech brněnské Duo docentky. Ve svých vystoupeních tematizují sexualitu, feminismus, emancipaci a nejrůznější nerovnosti ve společnosti. Odlehčená forma pomáhá Lucii Jarkovské a Kateřině Liškové otevřít složitá témata a podat je s nadhledem a úsměvem i přesto, že realita k smíchu vůbec není.

Umělecký ředitel Jiří Hajdyla a dramaturgyně Alžběta Michalová z Divadla Polárka. Foto: Zdeněk Kolařík

31. ledna 2023

Sociální sítě oproti divadlu postrádají zásadní věc – společný zážitek

Za hvězdami lidé v Brně míří na Kraví horu, ale kdyby z ní seběhli dolů až pod Björnsonův sad, najdou v Tučkově ulici divadlo pojmenované po jedné z nejznámějších hvězd noční oblohy – Polárka. Děti od narození do dospělosti sem už léta míří za autorskými inscenacemi, které jim pomáhají orientovat se v divadelním (i jejich vlastním) vesmíru. O aktuální sezoně i budoucím směřování scény jsme si povídali s novým uměleckým ředitelem Jiřím Hajdylou a dramaturgyní Alžbětou Michalovou.

Mohlo by vás dále zajímat

Petra Mertová. Foto: Zdeněk Kolařík
Vzpomínky na Vlněnu neleží v archivu, ale v hlavě pamětníků

Byly doby, kdy se sláva Brna jako moravského Manchesteru, tedy bašty textilního průmyslu, téměř dotýkala hvězd. Jejich třpyt ulpěl ještě i na produkci zdejších socialistických textilek – mimo jiné pověstné Vlněny –, v 90. letech 20. století však vyhasl a čas odvál i samotné tovární budovy. Ti, kteří tady pracovali, však ještě žijí a jejich vyprávění zachytila etnografka Petra Mertová v knize Vzpomínky na Vlněnu, kterou loni vydalo Technické muzeum v Brně.

Elektronový mikroskop. Foto: Thermo Fisher Scientific
Dny elektronové mikroskopie: poznejte podivuhodný mikrosvět

Bez elektronových mikroskopů bychom se dnes už těžko obešli v lékařství, kriminalistice, archeologii, výzkumu materiálů nebo leteckém průmyslu. Každý třetí takový přístroj na světě pochází z Brna. Přijďte se nyní seznámit s pestrým mikroskopickým světem.

Dobrovolníci u sv. Anny. Foto: DobroCentrum FNUSA
Dobrovolnictví může dát životu smysl. Kde a jak začít?

Štěpánka na hudebním festivalu organizovala auta na parkovišti. Starší dáma, měla-li problém s počítačem, mohla se obrátit na Roberta. Iva si chodila povídat s pacienty hospice.

Dolní nádraží. Foto: Zdeněk Kolařík
S novým nádražím přijde i modernizace vlakové sítě v Brně

Nejviditelnější a nejdůležitější stavbou v rámci železničního uzlu Brno, pro který se také používá označení Europoint Brno, bude nové hlavní nádraží. Vzniknou však nebo budou modernizovány i menší stanice a nové trati. Vyroste také celá nová čtvrť a promění se další části města.

Nejnovější články

Výstava na Špilberku ukazuje soutěžní návrhy, kterými chtěli umělci připomenout odkaz Marie Restituty. Foto: MuMB
Jak vidí umělci Marii Restitutu? Soutěžní návrhy ukazuje výstava na Špilberku

Lampa, trnová koruna, kříž z QR kódů? Pomník blahoslavené Marie Restituty mohl mít řadu podob. Porota nakonec zvolila tradiční figurální ztvárnění. Shodnete se s jejím výběrem, nebo byste dali přednost něčemu jinému? Všech 35 návrhů si prohlédnete na výstavě na Špilberku.

Petra Mertová. Foto: Zdeněk Kolařík
Vzpomínky na Vlněnu neleží v archivu, ale v hlavě pamětníků

Byly doby, kdy se sláva Brna jako moravského Manchesteru, tedy bašty textilního průmyslu, téměř dotýkala hvězd. Jejich třpyt ulpěl ještě i na produkci zdejších socialistických textilek – mimo jiné pověstné Vlněny –, v 90. letech 20. století však vyhasl a čas odvál i samotné tovární budovy. Ti, kteří tady pracovali, však ještě žijí a jejich vyprávění zachytila etnografka Petra Mertová v knize Vzpomínky na Vlněnu, kterou loni vydalo Technické muzeum v Brně.

Byt Bratislavská 51. Foto: Z. Kolařík
Osm startovacích bytů je připraveno k nastěhování

Osm nových startovacích bytů je připraveno pro mladé páry a rodiny. Zájemci se mohou hlásit do 27. dubna. Ti, kteří splní podmínky, pak postoupí do slosování.

Emil Boček při předávání Ceny města Brna. Foto: M. Schmerková
Zemřel Emil Boček, válečný veterán a čestný občan města Brna

V sobotu 25. března se uzavřela dlouhá a bohatá životní cesta válečného veterána Emila Bočka. Jako příslušník RAF společně s dalšími československými letci a vojáky zásadním způsobem za druhé světové války přispěl k definitivní porážce nacistického Německa. Jeho rodné město Brno, kde prožil celý svůj život, si ho vážilo jako jednoho z nejvýznamnějších občanů a svou úctu mu vyjádřilo udělením Ceny města Brna a poté i čestného občanství.