Přeskočit na obsah

Když šetření nestačí. S náklady pomůže příspěvek na bydlení

06. února 2023 3 minuty čtení Radka Loukotová za přispění Martiny Kalinové a Lucie Mrázkové ze Socio Info Pointu

Zvýšily se vám horentně náklady na energie? Možná byste mohli čerpat příspěvek na bydlení. V poslední době tato sociální pomoc od státu prošla velkými změnami tak, aby na ni dosáhlo více lidí. Jde o součást vládního programu Deštník proti drahotě.

Místo tisícovky dva tisíce na elektřině a tři tisíce za plyn. Změnila se takhle skokově čísla i na vašich zálohových fakturách za energie? Pokud náklady na bydlení (nájem, elektřina, plyn, služby, vodné apod.; nezapočítávají se náklady na hypotéku, úvěry, exekuce, splátky různých půjček) překračují 30 % vašich čistých příjmů, máte nárok na finanční pomoc od státu. Takzvaný příspěvek na bydlení vyplácí úřad práce.

Kdo může o příspěvek žádat
Příspěvek mohou získat lidé, kteří žijí v pronájmu i ve vlastním bytě nebo domě, stejně tak i ti, kteří bydlí na své chatě nebo chalupě, případně přebývají v některé z těchto nemovitostí na základě věcného břemene. Není nutné, aby byli k danému místu vázaní trvalým pobytem.
Situace každé domácnosti (a od ní odvozená výše příspěvku) se posuzuje individuálně s ohledem na lokalitu. 

Jak žádost podat
O příspěvek na bydlení lze zažádat elektronicky na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí (www.mpsv.cz/web/cz/prispevek-na-bydleni). Zde najdete i kalkulačku, ve které se orientačně dozvíte, zda a v jaké zhruba výši máte na příspěvek nárok. Elektronické podání využívá Identity občana nebo datové schránky. Pokud přístup ani k jednomu nemáte (a nechcete si jej zřizovat), lze o příspěvek zažádat i osobně. Pro Brno-město se příslušný úřad práce nachází na Polní 37 (zastávka linky 8 Vojtova).
O příspěvek se můžete ucházet až 3 měsíce zpětně. Samotná žádost se podává pouze jednou, dále se pak pravidelně jednou za půl roku odevzdávají doklady o nákladech na bydlení a o příjmech.

Co je třeba doložit
K žádosti o příspěvek na bydlení se připojuje:
•    potvrzení o výši příjmů (například výplatní páska). Do příjmů se započítává příspěvek na rodičovské nebo důchod, nezapočítávají se následující dávky: dávky hmotné nouze, příspěvek na péči, příspěvek na mobilitu a zvláštní pomůcku, dávky pěstounské péče,
•    potvrzení nákladů na služby (vodné, stočné, odvoz odpadu apod.),
•    potvrzení nákladů na energie za předchozí měsíce,
•    vyúčtování služeb a energií, pokud jste v daných měsících obdrželi přeplatek či nedoplatek,
•    nájemní smlouva (pokud bydlíte v nájmu),
•    potvrzení o studiu (pokud je vaše dítě student starší 15 let),
•    prohlášení dalších osob (pokud s vámi sdílí domácnost další dospělá osoba, budete od ní potřebovat podepsané prohlášení, že u vás skutečně bydlí).

Deštník proti drahotě
Kromě příspěvku na bydlení zahrnuje vládní program Deštník proti drahotě třeba i jednorázový příspěvek na dítě ve výši 5000 korun. Dávku mohou nárokovat rodiče dětí, které se narodily mezi 2. srpnem 2004 a 31. prosincem 2022, přičemž roční hrubý příjem rodičů nepřesáhl milion korun. Žádosti lze podávat do 1. července 2023. Více informací o vládním programu pomoci hledejte na www.destnikprotidrahote.cz. 

Nevíte si rady? Nejen s příspěvkem na bydlení vám pomohou pracovnice Socio Info Pointu (SIP). Poradí i s dalšími problémy, se kterými se potýkáte, nebo vás nasměrují dál. Volejte bezplatnou linku 800 140 800 nebo pište na e-mail sip@brno.cz. Pracoviště SIP najdete na Kolišti 19, úřední hodiny jsou v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, v pátek od 8 do 12 hodin.

Související články

Foto: Pixabay

05. února 2023

Rady nad zlato: aby vaše pračka nebo lednice tolik „nežraly“

Protáčejí se u vás doma kolečka na měřácích a vám pak panenky při pohledu na faktury? Přinášíme vám pár tipů, jak energiemi při každodenních činnostech neplýtvat, nebo jejich spotřebu dokonce snížit.

Alena Máčová, právničky ze Sdružení obrany spotřebitelů - Asociace. Foto: archiv Aleny Máčové

01. února 2023

Zákon teď spotřebitele před šmejdy chrání lépe

„Dobrý den, volám vám ze společnosti té a té, všechny nás teď trápí vysoké ceny energií, ale my tu máme speciální akci jen pro vás, kolik aktuálně platíte za plyn?“ Tyhle hovory známe všichni. Občas nás tak vykolejí, že se ani nenadějeme a už do telefonu hlásíme osobní údaje a odběrná místa. Na to, jak se k podobným marketingovým nabídkám stavět a jak se zorientovat ve světě dodavatelů energií, jsme se zeptali Aleny Máčové, právničky ze Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace.

Mohlo by vás dále zajímat

Petra Mertová. Foto: Zdeněk Kolařík
Vzpomínky na Vlněnu neleží v archivu, ale v hlavě pamětníků

Byly doby, kdy se sláva Brna jako moravského Manchesteru, tedy bašty textilního průmyslu, téměř dotýkala hvězd. Jejich třpyt ulpěl ještě i na produkci zdejších socialistických textilek – mimo jiné pověstné Vlněny –, v 90. letech 20. století však vyhasl a čas odvál i samotné tovární budovy. Ti, kteří tady pracovali, však ještě žijí a jejich vyprávění zachytila etnografka Petra Mertová v knize Vzpomínky na Vlněnu, kterou loni vydalo Technické muzeum v Brně.

Elektronový mikroskop. Foto: Thermo Fisher Scientific
Dny elektronové mikroskopie: poznejte podivuhodný mikrosvět

Bez elektronových mikroskopů bychom se dnes už těžko obešli v lékařství, kriminalistice, archeologii, výzkumu materiálů nebo leteckém průmyslu. Každý třetí takový přístroj na světě pochází z Brna. Přijďte se nyní seznámit s pestrým mikroskopickým světem.

Dobrovolníci u sv. Anny. Foto: DobroCentrum FNUSA
Dobrovolnictví může dát životu smysl. Kde a jak začít?

Štěpánka na hudebním festivalu organizovala auta na parkovišti. Starší dáma, měla-li problém s počítačem, mohla se obrátit na Roberta. Iva si chodila povídat s pacienty hospice.

Dolní nádraží. Foto: Zdeněk Kolařík
S novým nádražím přijde i modernizace vlakové sítě v Brně

Nejviditelnější a nejdůležitější stavbou v rámci železničního uzlu Brno, pro který se také používá označení Europoint Brno, bude nové hlavní nádraží. Vzniknou však nebo budou modernizovány i menší stanice a nové trati. Vyroste také celá nová čtvrť a promění se další části města.

Nejnovější články

Výstava na Špilberku ukazuje soutěžní návrhy, kterými chtěli umělci připomenout odkaz Marie Restituty. Foto: MuMB
Jak vidí umělci Marii Restitutu? Soutěžní návrhy ukazuje výstava na Špilberku

Lampa, trnová koruna, kříž z QR kódů? Pomník blahoslavené Marie Restituty mohl mít řadu podob. Porota nakonec zvolila tradiční figurální ztvárnění. Shodnete se s jejím výběrem, nebo byste dali přednost něčemu jinému? Všech 35 návrhů si prohlédnete na výstavě na Špilberku.

Petra Mertová. Foto: Zdeněk Kolařík
Vzpomínky na Vlněnu neleží v archivu, ale v hlavě pamětníků

Byly doby, kdy se sláva Brna jako moravského Manchesteru, tedy bašty textilního průmyslu, téměř dotýkala hvězd. Jejich třpyt ulpěl ještě i na produkci zdejších socialistických textilek – mimo jiné pověstné Vlněny –, v 90. letech 20. století však vyhasl a čas odvál i samotné tovární budovy. Ti, kteří tady pracovali, však ještě žijí a jejich vyprávění zachytila etnografka Petra Mertová v knize Vzpomínky na Vlněnu, kterou loni vydalo Technické muzeum v Brně.

Byt Bratislavská 51. Foto: Z. Kolařík
Osm startovacích bytů je připraveno k nastěhování

Osm nových startovacích bytů je připraveno pro mladé páry a rodiny. Zájemci se mohou hlásit do 27. dubna. Ti, kteří splní podmínky, pak postoupí do slosování.

Emil Boček při předávání Ceny města Brna. Foto: M. Schmerková
Zemřel Emil Boček, válečný veterán a čestný občan města Brna

V sobotu 25. března se uzavřela dlouhá a bohatá životní cesta válečného veterána Emila Bočka. Jako příslušník RAF společně s dalšími československými letci a vojáky zásadním způsobem za druhé světové války přispěl k definitivní porážce nacistického Německa. Jeho rodné město Brno, kde prožil celý svůj život, si ho vážilo jako jednoho z nejvýznamnějších občanů a svou úctu mu vyjádřilo udělením Ceny města Brna a poté i čestného občanství.