Když šetření nestačí. S náklady pomůže příspěvek na bydlení - Tiskový servis

Když šetření nestačí. S náklady pomůže příspěvek na bydlení

  • 06. února 2023
  • 3 minuty čtení
  • Radka Loukotová za přispění Martiny Kalinové a Lucie Mrázkové ze Socio Info Pointu

Zvýšily se vám horentně náklady na energie? Možná byste mohli čerpat příspěvek na bydlení. V poslední době tato sociální pomoc od státu prošla velkými změnami tak, aby na ni dosáhlo více lidí. Jde o součást vládního programu Deštník proti drahotě.

Foto: Kampus Production, Pexels
Foto: Kampus Production, Pexels

Místo tisícovky dva tisíce na elektřině a tři tisíce za plyn. Změnila se takhle skokově čísla i na vašich zálohových fakturách za energie? Pokud náklady na bydlení (nájem, elektřina, plyn, služby, vodné apod.; nezapočítávají se náklady na hypotéku, úvěry, exekuce, splátky různých půjček) překračují 30 % vašich čistých příjmů, máte nárok na finanční pomoc od státu. Takzvaný příspěvek na bydlení vyplácí úřad práce.

Kdo může o příspěvek žádat
Příspěvek mohou získat lidé, kteří žijí v pronájmu i ve vlastním bytě nebo domě, stejně tak i ti, kteří bydlí na své chatě nebo chalupě, případně přebývají v některé z těchto nemovitostí na základě věcného břemene. Není nutné, aby byli k danému místu vázaní trvalým pobytem.
Situace každé domácnosti (a od ní odvozená výše příspěvku) se posuzuje individuálně s ohledem na lokalitu. 

Jak žádost podat
O příspěvek na bydlení lze zažádat elektronicky na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí (www.mpsv.cz/web/cz/prispevek-na-bydleni). Zde najdete i kalkulačku, ve které se orientačně dozvíte, zda a v jaké zhruba výši máte na příspěvek nárok. Elektronické podání využívá Identity občana nebo datové schránky. Pokud přístup ani k jednomu nemáte (a nechcete si jej zřizovat), lze o příspěvek zažádat i osobně. Pro Brno-město se příslušný úřad práce nachází na Polní 37 (zastávka linky 8 Vojtova).
O příspěvek se můžete ucházet až 3 měsíce zpětně. Samotná žádost se podává pouze jednou, dále se pak pravidelně jednou za půl roku odevzdávají doklady o nákladech na bydlení a o příjmech.

Co je třeba doložit
K žádosti o příspěvek na bydlení se připojuje:
•    potvrzení o výši příjmů (například výplatní páska). Do příjmů se započítává příspěvek na rodičovské nebo důchod, nezapočítávají se následující dávky: dávky hmotné nouze, příspěvek na péči, příspěvek na mobilitu a zvláštní pomůcku, dávky pěstounské péče,
•    potvrzení nákladů na služby (vodné, stočné, odvoz odpadu apod.),
•    potvrzení nákladů na energie za předchozí měsíce,
•    vyúčtování služeb a energií, pokud jste v daných měsících obdrželi přeplatek či nedoplatek,
•    nájemní smlouva (pokud bydlíte v nájmu),
•    potvrzení o studiu (pokud je vaše dítě student starší 15 let),
•    prohlášení dalších osob (pokud s vámi sdílí domácnost další dospělá osoba, budete od ní potřebovat podepsané prohlášení, že u vás skutečně bydlí).

Deštník proti drahotě
Kromě příspěvku na bydlení zahrnuje vládní program Deštník proti drahotě třeba i jednorázový příspěvek na dítě ve výši 5000 korun. Dávku mohou nárokovat rodiče dětí, které se narodily mezi 2. srpnem 2004 a 31. prosincem 2022, přičemž roční hrubý příjem rodičů nepřesáhl milion korun. Žádosti lze podávat do 1. července 2023. Více informací o vládním programu pomoci hledejte na www.destnikprotidrahote.cz. 

Nevíte si rady? Nejen s příspěvkem na bydlení vám pomohou pracovnice Socio Info Pointu (SIP). Poradí i s dalšími problémy, se kterými se potýkáte, nebo vás nasměrují dál. Volejte bezplatnou linku 800 140 800 nebo pište na e-mail sip@brno.cz. Pracoviště SIP najdete na Kolišti 19, úřední hodiny jsou v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, v pátek od 8 do 12 hodin.

Další články z rubriky