Přeskočit na obsah

Na letošním prvním zasedání projednali zastupitelé více než sto bodů

25. ledna 2022 2 minuty čtení
(fpo) – Zastupitelé se v letošním roce sešli poprvé v úterý 25. ledna. Na programu měli 110 bodů. Schválili například zásady pro podávání občanských návrhů, pomoc pro kulturní organizace postižené pandemií covid-19 nebo dotace do oblasti sportu. Důležitým tématem bylo vypořádání se s převody bytů do vlastnictví družstevníků z bytové výstavby, která proběhla v Brně před 20 lety. V posledním bodě byl schválen transfer peněz směrem ke Kanceláři architekta města Brna. Ta zajistí projektovou dokumentaci potřebnou pro první etapu rekonstrukce podchodu pod brněnským nádražím.

Širší zapojení obyvatel do rozvoje města Brna – to si slibuje vedení města od tzv. občanských návrhů. Ty umožní lidem, aby své nápady na zlepšení života ve městě předkládali k projednání přímo Radě města Brna. Zásady, které dnes zastupitelé schválili, najdete podrobněji v tiskové zprávě.

Miliony korun poputují do oblasti kultury. Zastupitelé potvrdili dotace pro kulturní organizace nebo pro Jihomoravský filmový nadační fond. Celkem 700 tisíc korun má pak pomoci dvěma nezřizovaným institucím, divadlu Buranteatr a kinu Scala, vyrovnat se s důsledky covidu-19.

Pandemie zasáhla nejen do kultury, ale i do sportu. K tomu se přidal v poslední době skokový nárůst energií. Z tohoto důvodu se město rozhodlo pomoci brněnským klubům a spolkům, a to formou individuálních dotací.

Stát před dvaceti lety vyhlásil dotační program na podporu družstevní bytové výstavby. S převody bytů do vlastnictví družstevníků ale nastaly v obcích napříč Českou republikou problémy a historicky uzavřené závazky byly zpochybněny. V Brně se to týká více než 1300 bytů. Zastupitelé dnes na základě provedených právních analýz i stanovisek ministerstev přijali postup, jak bezúplatné převody provést.

Pro další rozvoj jižního centra města a realizaci nového nádraží je zásadní vybudování protipovodňových opatření na řece Svratce. K tomu, aby se mohlo v budoucnu s úpravou břehů začít, bylo potřeba získat do majetku města areál bývalé železniční polikliniky. S chystaným nabytím dotčených pozemků dnes souhlasili zastupitelé.

Na konci roku 2021 skončilo stavební povolení stánkům v podchodu pod brněnským nádražím. Během ledna letošního roku Brněnské komunikace odstranily objekty, které se nacházejí v místě chystaných oprav podchodu, tedy od vstupu do obchodního centra k průchodům na nádražní perony. Město začalo s přípravou rekonstrukce výše zmíněných prostor a projekt byl svěřen Kanceláři architekta města Brna. Ta obdrží 5 milionů korun na projektové práce, administraci veřejné zakázky atd.             

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.

Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně, foto: Brno 2028
Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně

Třináct kulturních akcí jen do konce listopadu - tak vypadá momentální program nového kulturního prostoru v Brně, bývalého bytu básníka Zeno Kaprála. Unikátní literární salon vznikl pod hlavičkou kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.