Přeskočit na obsah

Jihomoravský filmový nadační fond dostane na letošek 8 milionů

12. ledna 2022

Město Brno podpoří v letošním roce Jihomoravský filmový nadační fond částkou 8 milionů. Tyto peníze budou poskytnuty na základě darovací smlouvy, kterou dnes radní doporučili schválit zastupitelům.

Jihomoravský filmový nadační fond založily společně statutární město Brno a Jihomoravský kraj v roce 2018. Jeho účelem je rozvoj místního audiovizuálního průmyslu a na něj navázané ekonomiky, podpora audiovizuální tvorby a propagace města a regionu prostřednictvím audiovizuálních děl.

„Na začátku prosince loňského roku jsme na zastupitelstvu schválili Jihomoravskému filmovému nadačnímu fondu prostředky ve výši 8 milionů korun, které budou poskytnuty na základě darovací smlouvy mezi městem a fondem. Dnes jsme doporučili zastupitelům schválit tuto darovací smlouvu,“ popsal kroky náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Za loňský rok se do výzvy fondu na výrobu přihlásilo 30 žádostí. Z nich bylo vybráno 10 projektů a podpořeno celkovou částkou 8,885 milionů korun. Ve výzvě, která se týkala vývoje první verze scénáře, bylo podpořeno 5 projektů celkovou částkou 331,3 tisíce korun.

„Od začátku působnosti Jihomoravského filmového nadačního fondu bylo podpořeno již 75 projektů, konkrétně 29 scénářů a 46 projektů na výrobu, ve výši cca 37 milionů korun. Zájem žadatelů je stále velký. U dosud podpořených projektů se předpokládá ekonomický dopad pro region o více než 100 % vyšší oproti výši vyplacených příspěvků a tendence je stoupající,“ vysvětlil radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Podmínkou čerpání příspěvku z Jihomoravského filmového nadačního fondu je útrata celé částky v regionu. Ekonomický dopad této činnosti byl v roce 2018 vyčíslen na 140 % (8,5 milionů dotace, 11 951 806 korun utraceno), v roce 2019 činil ekonomický dopad 168 % (8,9 milionů dotace, 15 033 362 korun utraceno). Na léta 2020 a 2021 ještě nejsou zpracována vyúčtování projektů, nicméně se počítá s dopadem 232 % a 173 %.

Propagace Brna a Jihomoravského kraje při projektech podpořených Jihomoravským filmovým nadačním fondem se uskutečňuje v několika časových fázích: během natáčení, v době kinodistribuční premiéry / při festivalovém uvedení, při televizní premiéře apod. Důležitou součástí je i filmová turistika podporovaná prostřednictvím portálu gotobrno.cz pod TIC BRNO.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Úspěšní cizinci působící v Brně se stali ambasadory města. Dnes na Nové radnici prezentovali své zkušenosti

Je jich 13. Pocházejí z 11 zemí. Společné mají to, že se usadili v Brně, podnikají, působí ve výzkumu a managementu a dokáží prezentovat příležitosti pro spolupráci s brněnskými firmami a institucemi v regionech svého původu. Brněnští ambasadoři. Jejich vybraní zástupci dnes navštívili Novou radnici.

Rekonstrukce kluboven pod Bílou horou proběhla díky participativnímu rozpočtu Dáme na vás

V úterý 29. 11. byly v Židenicích slavnostně otevřeny Mládežnické klubovny pod Bílou horou. Prostory byly zrekonstruovány díky participativnímu rozpočtu Dáme na Vás. Areál s multifunkčním hřištěm využívá o víkendu i široká veřejnost, kdy zejména rodiče s dětmi oceňují, že je zde k dispozici také sociální zařízení a pitná voda. Mnohé rodiny navíc areál navštěvují po generace, protože první klubovna zde vznikla již téměř před 50 lety a někteří její tehdejší uživatelé sem dodnes rádi zavítají.

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.