Přeskočit na obsah

Jihomoravský filmový nadační fond dostane na letošek 8 milionů

12. ledna 2022
Město Brno podpoří v letošním roce Jihomoravský filmový nadační fond částkou 8 milionů. Tyto peníze budou poskytnuty na základě darovací smlouvy, kterou dnes radní doporučili schválit zastupitelům.

Jihomoravský filmový nadační fond založily společně statutární město Brno a Jihomoravský kraj v roce 2018. Jeho účelem je rozvoj místního audiovizuálního průmyslu a na něj navázané ekonomiky, podpora audiovizuální tvorby a propagace města a regionu prostřednictvím audiovizuálních děl.

„Na začátku prosince loňského roku jsme na zastupitelstvu schválili Jihomoravskému filmovému nadačnímu fondu prostředky ve výši 8 milionů korun, které budou poskytnuty na základě darovací smlouvy mezi městem a fondem. Dnes jsme doporučili zastupitelům schválit tuto darovací smlouvu,“ popsal kroky náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Za loňský rok se do výzvy fondu na výrobu přihlásilo 30 žádostí. Z nich bylo vybráno 10 projektů a podpořeno celkovou částkou 8,885 milionů korun. Ve výzvě, která se týkala vývoje první verze scénáře, bylo podpořeno 5 projektů celkovou částkou 331,3 tisíce korun.

„Od začátku působnosti Jihomoravského filmového nadačního fondu bylo podpořeno již 75 projektů, konkrétně 29 scénářů a 46 projektů na výrobu, ve výši cca 37 milionů korun. Zájem žadatelů je stále velký. U dosud podpořených projektů se předpokládá ekonomický dopad pro region o více než 100 % vyšší oproti výši vyplacených příspěvků a tendence je stoupající,“ vysvětlil radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Podmínkou čerpání příspěvku z Jihomoravského filmového nadačního fondu je útrata celé částky v regionu. Ekonomický dopad této činnosti byl v roce 2018 vyčíslen na 140 % (8,5 milionů dotace, 11 951 806 korun utraceno), v roce 2019 činil ekonomický dopad 168 % (8,9 milionů dotace, 15 033 362 korun utraceno). Na léta 2020 a 2021 ještě nejsou zpracována vyúčtování projektů, nicméně se počítá s dopadem 232 % a 173 %.

Propagace Brna a Jihomoravského kraje při projektech podpořených Jihomoravským filmovým nadačním fondem se uskutečňuje v několika časových fázích: během natáčení, v době kinodistribuční premiéry / při festivalovém uvedení, při televizní premiéře apod. Důležitou součástí je i filmová turistika podporovaná prostřednictvím portálu gotobrno.cz pod TIC BRNO.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.