Přeskočit na obsah

Víceleté kulturní dotace podpoří státní příspěvkové organizace a dlouhodobé projekty v Brně

12. ledna 2022
Radní dnes doporučili zastupitelům schválit víceleté individuální dotace v oblasti kultury. Posuzovat se budou žádosti o dvouleté dotace pro státní příspěvkové organizace v oblasti kultury a víceleté individuální dotace, kdy bude částka vyplácena po celou dobu trvání dotace. Rozpočet příspěvků na kulturu se vrátil do období před covidem-19.

„Letos poprvé rozdělíme dvouleté dotace na podporu státních příspěvkových organizací působících v Brně. Tento postup jsme schválili už v roce 2020, ale z důvodů úspor v rozpočtu kvůli nepříznivé situaci s epidemií covidu-19 byly tyto dotace pozastaveny. O to víc mě těší, že v letošním roce už můžeme přistoupit k podpoře tak významných institucí, jako jsou Moravské zemské muzeum, Moravská galerie či Muzeum romské kultury a další,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. Pro státní příspěvkové organizace je z rozpočtů na roky 2022–2023 alokován vždy 1 milion korun ročně. Částka se potom rozděluje dle velikosti organizace.

Třem organizacím bude poskytnuta víceletá individuální dotace pro roky 2022–2025 (2026), kdy bude každý rok vyplácena poměrná částka z určeného obnosu. „Tento druh dotací zajišťuje jednotlivým organizacím jistotu podpory v delším období, která je v mnoha případech důležitá i existenčně. V příštích letech takto podpoříme Český filharmonický sbor. Dlouhodobé dotace se dočká také Janáčkova akademie múzických umění. Ta každoročně pořádá Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER a Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka, obě akce mají dlouhou historii a jsou důležitou součástí kulturní mapy Brna,“ podotkl náměstek primátorky pro oblast kultury Tomáš Koláčný. Celkem je na víceleté individuální dotace alokováno 24 300 000 korun. Tato částka se týká celého trvání dotace do roku 2025, popřípadě 2026.

„Dlouhodobá podpora ať už dvouletá, nebo víceletá zajistí kulturním organizacím a projektům zázemí a jistotu, kterou potřebují při přípravě a umělecké tvorbě. Dramaturgie v mnoha případech mezinárodních akcí je velmi náročná a díky lepší finanční stabilitě můžou pořádající organizace opravdu rozvinout potenciál dané události,“ doplnil radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Zdeňka Obalilová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 207
mobil: +420 773 749 963
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.