Přeskočit na obsah

Kdo vyfotí novou sochu na Mendlově náměstí nejlépe? Vyhlašujeme soutěž

21. února 2023 3 minuty čtení Radka Loukotová, Anna Dudková

Pětimetrová socha Hrachoviny ode dneška oficiálně dominuje nově zrekonstruovanému Mendlovu náměstí. Kdo se vydá novou podobu centra Starého Brna prozkoumat, nechť s sebou vezme i svůj foťák nebo chytrý telefon. Za nejlepší snímek získá autor začátkem března Hru o Brno a další dárky.

Celou a shora, zevnitř, nebo jen nějaký zajímavý detail? Hrachovina, jejíž podoba je inspirovaná zákony dědičnosti objevenými Johannem Gregorem Mendelem, nabízí tolik fotogenických možností, jako je na světě kuliček hrášků. Až ten svůj dokonalý úhel pohledu objevíte a zachytíte, pošlete nám výsledný snímek na tis@brno.cz nebo zprávou na sociálních sítích BRNOmycity. Počkáme na něj do 2. března. Naše redakce následně vybere z došlých snímků ty nejzdařilejší, ale o absolutním vítězi pak rozhodne hlas lidu na Facebooku. Hrajeme o deskovku Hra o Brno a o další dárky s brněnským motivem. Kompletní pravidla soutěže hledejte zde.

Dílo brněnského rodáka Jaromíra Garguláka se skládá z 534 dílků a jeho výroba si vyžádala 6552 hodin práce, na které se podílelo 33 tvůrců různých profesí. Jeho centrální část je reminiscencí na tzv. třetí Mendelův zákon dědičnosti, který popisuje nezávislou kombinovatelnost alel. Jinými slovy říká, že verze genů po matce a po otci se dědí nezávisle na sobě a mohou se libovolně kombinovat. Unikátní poklonou otci genetiky, který žil a pracoval v přilehlém opatství, je také fakt, že socha v sobě ukrývá vzorky DNA několika osobností. „Lyofilizovaná DNA nebo jiný biologický materiál, jako například vlasy, jsou uloženy ve speciálních uzavřených zkumavkách. Ty jsou obalené polystyrenem a uloženy v kovových kuličkách v podobě hrášku umístěných v různých částech sochy. Nejvýše, někde v horních pozlacených částech sochy, jsou uloženy fragmenty DNA samotného Gregora Johanna Mendela,“ informovala prorektorka pro výzkum a doktorské studium Masarykovy univerzity Šárka Pospíšilová.

Mendlovo náměstí v novém

Slavnostní odhalení sochy bylo součástí otevření Mendlova náměstí po dlouhotrvající rekonstrukci. Kromě změn viditelných na povrchu tady proběhla kompletní renovace sítí. Brněnské vodárny a kanalizace vyměnily bezmála 200 metrů kanalizační stoky, výměna čekala i vodovod. Pracovali tady také plynaři. Teplárny Brno převedly parovody na horkovody.

Významné změny se dočkala koncepce městské hromadné dopravy. Trolejbusové linky ve směru z Hlinek nově jedou po ulici Veletržní. Trolejbusy tak z Hlinek odbočují pod tramvajový most nazývaný brněnský Caracas a pokračují kolem letohrádku Mitrovských. V opačném směru jedou trolejbusy tak jako doposud přes Hlinky. Stejně jsou vedeny i autobusové linky 44 a 84 a regionální spoje. Pro ty vznikla nová zastávka u Albertu. To těmto spojům, které odbočují vlevo do Křížové, umožní plynulejší průjezd. Zastávky jsou navíc bezbariérové. Aby mohla být bez bariér i zastávka linky 1 ve směru do Pisárek, bylo nutné ji posunout blíže k výstavišti. Doposud tramvaje zastavovaly v zatáčce, což komplikovalo výhled řidičů dlouhých vozů MHD i nastupování cestujících.

Nové je i rozložení zeleně. Přibylo 30 nových stromů, které budou časem poskytovat stín. Vznikl zde tzv. urbanforest, který pomůže vytvořit z náměstí zelenější prostor. V oblasti tramvajové smyčky se připravuje výsadba lučních travin, a až to klimatické podmínky dovolí, přístřešky na zastávkách dostanou zelené střechy.

Práce, které vyšly na celkem 200 milionů korun, byly původně plánované do léta 2022. V jejich průběhu ale vyvstaly nepředvídatelné okolnosti, které zapříčinily opoždění původně plánovaného termínu dokončení. Jednalo se například o zajištění speciální červené žuly. Ta měla být dovezena z Ukrajiny, plány však zhatil vpád ruských vojsk do této země. Následně se musela najít jiná varianta a využily se zdroje ve Švédsku.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.