Socha věnovaná Gregoru Johannu Mendelovi: Hrachovina byla odhalena - Tiskový servis
Cesta ke slavnostnímu odhalení sochy věnované Gregoru Johannu Mendelovi započala již v roce 2019, kdy Společně, o.p.s., deklarovala svůj záměr vzdát poctu otci genetiky i prostřednictvím uměleckého díla. V roce 2021 byla uzavřena dohoda mezi statutárním městem Brnem, Opatstvím Staré Brno Řádu sv. Augustina a Společně, o.p.s. Po podpisu dohody byla vyhlášena mezinárodní veřejná soutěž, na jejímž základě odborná porota vybrala po anonymním vícekolovém hodnocení vítězný návrh, Hrachovinu známého sochaře, umělce a slévače Jaromíra Garguláka. Ta bude po ukončení rekonstrukce definitivně umístěna na Mendlově náměstí. Umělecké dílo bylo financováno pomocí příspěvku statutárního města Brna a ze zdrojů veřejné sbírky a individuálních dárců. Tyto zdroje zajistila Společně, o.p.s.
Finančním příspěvkem ve výši jednoho milionu korun podpořil realizaci sochy i Jihomoravský kraj. „Ta socha tu má svoje místo. Jen pár desítek metrů odsud Mendel objevil něco, co opravdu změnilo svět. Máme být na co hrdí a jsem rád, že kraj mohl být u toho,“ řekl Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje.
Realizace uměleckého díla stála 24,5 milionu Kč, dále bylo nutné uhradit nad rámec této ceny i náklady na mezinárodní soutěž, skicovné a odměny autorům. To zcela odpovídá mezinárodním standardům
na zakázku takového významu. „Město Brno přispělo na vytvoření sochy 10 milionů korun. Porota, jejíž jsem byla součástí, vybrala skutečně nejlepší soutěžní návrh a jsem přesvědčena o tom,
že Hrachovina je investicí, na kterou budou obyvatelé města pyšní dlouhé roky,“ dodala Markéta Vaňková, primátorka města Brna.
„Naším cílem bylo dát budoucím generacím trvalou připomínku této významné osobnosti vědy
a víry, a to velmi originálním způsobem. Nejedná se totiž o figurální sochu samotného Mendela, jak je u významných historických osobností běžné, ale o umělecké ztvárnění Mendelova objevu, zákonů dědičnosti. Rád bych poděkoval statutárnímu městu Brnu a bratrům augustiniánům za podporu, kterou tomuto projektu v průběhu let poskytli,“ uvedl Jakub Carda, ředitel Společně, o.p.s.
Socha je unikátní i tím, že v sobě nese poselství budoucím generacím v podobě uložené DNA jak samotného Gregora Johanna Mendela, tak současných významných osobností včetně primátorky města Brna a hejtmana Jihomoravského kraje.
„Konečně jsme se dočkali okamžiku, kdy po roce budeme moci sochu odhalit. Na přelomu ledna a února minulého roku jsme začali jet na plný výkon, protože termín předání sochy byl šibeniční, a tak jsme rádi, že nyní můžeme sochu Hrachoviny odhalit veřejnosti,“ prohlásil Jaromír Gargulák, autor sochy.
„U nás v Oslu vidíte na ulicích a v parcích spousty úžasných sochařských děl, ale umělecké vyjádření převratného objevu v oblasti přírodních věd je něco, co skutečně najdete jen v Brně. Je mi ctí, že jsem mohl být jako porotce účasten výběru vítězného návrhu, na kterém mimochodem mohou učitelé krásně vysvětlit studentům, co vlastně Mendel pro svět objevil,“ upřesnil Nils Christian Stenseth z University
of Oslo, emeritní předseda Norské akademie věd.
„Podpora vzdělanosti a umění vždy byla a bude augustiniánským posláním, spojení těchto dvou sfér nás přesvědčilo o tom, že se jedná o projekt, který bude naše komunita podporovat. Hrachovina bude novou bránou k nám do opatství, které se v posledních letech snažíme více otevírat veřejnosti, abychom podpořili dialog mezi vědou a vírou,“ uzavřel P. Juan Ignacio Provecho López, OSA, z Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina.
Hrachovina v číslech
- 530 cm výška
- 8 460 kg bronzu
- 534 dílků
- 273 dnů práce nebo také 6552 hodin práce
- 33 zapojených tvůrců různých profesí
Věděli jste o Hrachovině?
- Centrální část popisuje 3. Mendelův zákon: 9 kulatých žlutých, 3 hranaté žluté, 3 kulaté zelené, 1 hranatá zelená.
- Ukrývá v sobě vzorky DNA významných osobností i samotného G. J. Mendela.
Informace o tom, co vše zahrnovaly práce na Mendlově náměstí najdete v samostatné tiskové zprávě.
Fotogalerie
Zobrazit všechny fotografieSouvisející články
.jpg/c74c047c-c60e-e6c3-94dd-90c508ce6b55&w=280&h=140&op=thumbnail)
21. února 2023
Kdo vyfotí novou sochu na Mendlově náměstí nejlépe? Vyhlašujeme soutěž
Pětimetrová socha Hrachoviny ode dneška oficiálně dominuje nově zrekonstruovanému Mendlovu náměstí. Kdo se vydá novou podobu centra Starého Brna prozkoumat, nechť s sebou vezme i svůj foťák nebo chytrý telefon. Za nejlepší snímek získá autor začátkem března Hru o Brno a další dárky.
Nejnovější tiskové zprávy
Brno: První pravidelný provoz automatické třídicí linky v České republice zahájen. Znamená zásadní posun v kvalitě dotřiďování odpadu
Pravidelný provoz automatické třídicí linky na plast, papír a kovové obaly zahájil dnes v areálu městské svozové a odpadové firmy SAKO Brno premiér Petr Fiala spolu s primátorkou Brna Markétou Vaňkovou, ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem a ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. Jde o první třídicí linku v České republice, která není založena na ručním třídění, nýbrž na vysokém stupni automatizace provozu. Podstatou moderní technologie jsou optické senzory, které dokážou rozlišit a separovat různé druhy odpadů mnohem rychleji a efektivněji než stávající ruční dotřiďování.
Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie
Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.
Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích
Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.
Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu
Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.