Přeskočit na obsah

Socha věnovaná Gregoru Johannu Mendelovi: Hrachovina byla odhalena

21. února 2023
Cesta ke slavnostnímu odhalení sochy věnované Gregoru Johannu Mendelovi započala již v roce 2019, kdy Společně, o.p.s., deklarovala svůj záměr vzdát poctu otci genetiky i prostřednictvím uměleckého díla. V roce 2021 byla uzavřena dohoda mezi statutárním městem Brnem, Opatstvím Staré Brno Řádu sv. Augustina a Společně, o.p.s. Po podpisu dohody byla vyhlášena mezinárodní veřejná soutěž, na jejímž základě odborná porota vybrala po anonymním vícekolovém hodnocení vítězný návrh, Hrachovinu známého sochaře, umělce a slévače Jaromíra Garguláka. Ta bude po ukončení rekonstrukce definitivně umístěna na Mendlově náměstí. Umělecké dílo bylo financováno pomocí příspěvku statutárního města Brna a ze zdrojů veřejné sbírky a individuálních dárců. Tyto zdroje zajistila Společně, o.p.s.

Finančním příspěvkem ve výši jednoho milionu korun podpořil realizaci sochy i Jihomoravský kraj. „Ta socha tu má svoje místo. Jen pár desítek metrů odsud Mendel objevil něco, co opravdu změnilo svět. Máme být na co hrdí a jsem rád, že kraj mohl být u toho,“ řekl Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje.

Realizace uměleckého díla stála 24,5 milionu Kč, dále bylo nutné uhradit nad rámec této ceny i náklady na mezinárodní soutěž, skicovné a odměny autorům. To zcela odpovídá mezinárodním standardům
na zakázku takového významu. Město Brno přispělo na vytvoření sochy 10 milionů korun. Porota, jejíž jsem byla součástí, vybrala skutečně nejlepší soutěžní návrh a jsem přesvědčena o tom,
že Hrachovina je investicí, na kterou budou obyvatel
é města pyšní dlouhé roky,“ dodala Markéta Vaňková, primátorka města Brna.

„Naším cílem bylo dát budoucím generacím trvalou připomínku této významné osobnosti vědy
a víry, a to velmi originálním způsobem. Nejedn
á se totiž o figurální sochu samotného Mendela, jak je u významných historických osobností běžné, ale o umělecké ztvárnění Mendelova objevu, zákonů dědičnosti. Rád bych poděkoval statutárnímu městu Brnu a bratrům augustiniánům za podporu, kterou tomuto projektu v průběhu let poskytli,“ uvedl Jakub Carda, ředitel Společně, o.p.s.

Socha je unikátní i tím, že v sobě nese poselství budoucím generacím v podobě uložené DNA jak samotného Gregora Johanna Mendela, tak současných významných osobností včetně primátorky města Brna a hejtmana Jihomoravského kraje.

„Konečně jsme se dočkali okamžiku, kdy po roce budeme moci sochu odhalit. Na přelomu ledna a února minulého roku jsme začali jet na plný výkon, protože termín předání sochy byl šibeniční, a tak jsme rádi, že nyní můžeme sochu Hrachoviny odhalit veřejnosti,“ prohlásil Jaromír Gargulák, autor sochy.

„U nás v Oslu vidíte na ulicích a v parcích spousty úžasných sochařských děl, ale umělecké vyjádření převratného objevu v oblasti přírodních věd je něco, co skutečně najdete jen v Brně. Je mi ctí, že jsem mohl být jako porotce účasten výběru vítězného návrhu, na kterém mimochodem mohou učitelé krásně vysvětlit studentům, co vlastně Mendel pro svět objevil,“ upřesnil Nils Christian Stenseth z University
of Oslo, emeritní předseda Norsk
é akademie věd.

„Podpora vzdělanosti a umění vždy byla a bude augustiniánským posláním, spojení těchto dvou sfér nás přesvědčilo o tom, že se jedná o projekt, který bude naše komunita podporovat. Hrachovina bude novou bránou k nám do opatství, které se v posledních letech snažíme více otevírat veřejnosti, abychom podpořili dialog mezi vědou a vírou,“ uzavřel P. Juan Ignacio Provecho López, OSA, z Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina.

Hrachovina v číslech

  • 530 cm výška
  • 8 460 kg bronzu
  • 534 dílků
  • 273 dnů práce nebo také 6552 hodin práce 
  • 33 zapojených tvůrců různých profesí

Věděli jste o Hrachovině?

  • Centrální část popisuje 3. Mendelův zákon: kulatých žlutých, 3 hranaté žluté, 3 kulaté zelené, hranatá zelená.
  • Ukrývá v sobě vzorky DNA významných osobností i samotného G. J. Mendela.

Informace o tom, co vše zahrnovaly práce na Mendlově náměstí najdete v samostatné tiskové zprávě. 

 

Kontakt pro média

Jakub Carda

Kontakt pro média

Tiskové středisko MMB

Související články

Hrachovina připomíná Mendelovy zákony dědičnosti, foto: Z. Kolařík

21. února 2023

Kdo vyfotí novou sochu na Mendlově náměstí nejlépe? Vyhlašujeme soutěž

Pětimetrová socha Hrachoviny ode dneška oficiálně dominuje nově zrekonstruovanému Mendlovu náměstí. Kdo se vydá novou podobu centra Starého Brna prozkoumat, nechť s sebou vezme i svůj foťák nebo chytrý telefon. Za nejlepší snímek získá autor začátkem března Hru o Brno a další dárky.

Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.