Přeskočit na obsah

Dopravní uzel v novém. Práce na Mendlově náměstí skončily

21. února 2023

Po dlouhodobé rekonstrukci se lidem otvírá Mendlovo náměstí v novém. Řada změn čeká například cestující městskou hromadnou dopravou. Některé zastávky se totiž přesunuly, jiné prošly úpravou. Novinkou je například posunutí zastávky tramvaje linky 1 blíže směrem k výstavišti, což umožňuje udělat ji bezbariérovou. Nepřehlédnutelná je také plastika Hrachovina, která zdobí centrální plochu náměstí.

„Práce začaly v létě 2021. Od té doby se zde vystřídalo několik společností, které rekonstruovaly své sítě. Brněnské vodárny a kanalizace vyměnily bezmála 200 metrů kanalizační stoky, výměna čekala i vodovod. Pracovali tady také plynaři. Teplárny Brno převedly parovody na horkovody. Významné změny se dočkala koncepce městské hromadné dopravy a celkové vzezření náměstí. Věřím, že tato úprava, která zároveň poskytuje prostor pro budoucí rozsáhlejší přeměnu náměstí, udělala z tohoto významného přestupního uzlu prostor, který bude funkční a příjemný,“ uvedla primátorka města Markéta Vaňková.

Vedle prací na inženýrských sítích prošla značnou změnou i městská hromadná doprava. „Trolejbusové linky ve směru z Hlinek nově jedou po ulici Veletržní. Trolejbusy tak z Hlinek odbočují pod tramvajový most nazývaný brněnský Caracas a pokračují kolem letohrádku Mitrovských. V opačném směru jedou trolejbusy tak jako doposud přes Hlinky. Stejně jsou vedeny i autobusové linky 44 a 84 a regionální spoje. Pro ty vznikla nová zastávka u Albertu. To těmto spojům, které odbočují vlevo do Křížové, umožní plynulejší průjezd. Zastávky jsou navíc bezbariérové. Aby mohla být bez bariér i zastávka linky 1 ve směru do Pisárek, bylo nutné ji posunout blíže k výstavišti,“ řekl radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl. Doposud tramvaje zastavovaly v zatáčce, což komplikovalo výhled řidičů dlouhých vozů MHD i nastupování cestujících.

Nové je i rozložení zeleně. „Přibylo 30 nových stromů, které budou časem poskytovat stín. Vznikl zde tzv. urbanforest, který pomůže vytvořit z náměstí zelenější prostor. V oblasti tramvajové smyčky se připravuje výsadba lučních travin. Nový je také mobiliář. Například přístřešky, které – až to klimatické podmínky dovolí – dostanou zelené střechy, nebo lavičky. Dominantou náměstí je pak socha Jaromíra Garguláka s názvem Hrachovina, která odkazuje na Gregora Johanna Mendela. Ten žil a pracoval v blízkém opatství. Celkově vznikl funkční prostor, kde lidé mohou počkat na svůj spoj, pohodlně přestoupit z jedné linky na druhou a pohybovat se zde bez bariér,“ popsal radní pro územní plánování Petr Bořecký. Kromě uvedených prací se také udělaly nové povrchy.

Práce byly původně plánované do léta 2022. V jejich průběhu ale vyvstaly nepředvídatelné okolnosti, které zapříčinily opoždění původně plánovaného termínu dokončení. Jednalo se například o zajištění speciální červené žuly. Ta měla být dovezena z Ukrajiny, plány však zhatil vpád ruských vojsk do této země. Následně se musela najít jiná varianta a využily se zdroje ve Švédsku. „Jednalo se o náročný projekt, protože veškeré práce probíhaly za provozu, ať už hovoříme o městské hromadné dopravě nebo autech. To nebylo jednoduché. Vše jsme pravidelně konzultovali se zhotoviteli a snažili jsme se práce přizpůsobit tak, aby obyvatele města omezovaly co nejméně,“ dodal náměstek primátorky René Černý

Práce vyšly přibližně na 200 milionů korun. Na projektu zaštiťovaném Odborem investičním Magistrátu města Brna spolupracovaly Brněnské vodárny a kanalizace, Teplárny Brno, Brněnské komunikace, Dopravní podnik města Brna, plynaři společnosti GasNet, projektanti z PK Ossendorf, Aquatis a architekti Chybík, Krištof a Palaščák.

Informace k soše Hrachovina najdete v samostatné tiskové zprávě

Kontakt pro média

Anna Dudková, pracovnice vztahů k veřejnosti

Související články

Hrachovina připomíná Mendelovy zákony dědičnosti, foto: Z. Kolařík

21. února 2023

Kdo vyfotí novou sochu na Mendlově náměstí nejlépe? Vyhlašujeme soutěž

Pětimetrová socha Hrachoviny ode dneška oficiálně dominuje nově zrekonstruovanému Mendlovu náměstí. Kdo se vydá novou podobu centra Starého Brna prozkoumat, nechť s sebou vezme i svůj foťák nebo chytrý telefon. Za nejlepší snímek získá autor začátkem března Hru o Brno a další dárky.

Nejnovější tiskové zprávy

Brno: První pravidelný provoz automatické třídicí linky v České republice zahájen. Znamená zásadní posun v kvalitě dotřiďování odpadu

Pravidelný provoz automatické třídicí linky na plast, papír a kovové obaly zahájil dnes v areálu městské svozové a odpadové firmy SAKO Brno premiér Petr Fiala spolu s primátorkou Brna Markétou Vaňkovou, ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem a ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. Jde o první třídicí linku v České republice, která není založena na ručním třídění, nýbrž na vysokém stupni automatizace provozu. Podstatou moderní technologie jsou optické senzory, které dokážou rozlišit a separovat různé druhy odpadů mnohem rychleji a efektivněji než stávající ruční dotřiďování.

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.