10. 05. 2006 Slavnostní minivernisáž brněnských starostů a primátorů - Tiskový servis

10. 05. 2006 Slavnostní minivernisáž brněnských starostů a primátorů

  • 10. května 2006
  • 6 minut čtení

Ve čtvrtek 11. května 2006 se na Nové radnici v Brně uskuteční ve 14.00 hodin slavnostní minivernisáž obrazů brněnských starostů a současně fotoobrazů primátorů města Brna po roce 1989, jejichž autorem je umělecký fotograf - portrétista Jadran Šetlík. Slavnostního odkrytí fotoobrazů se zúčastní členové vedení města Brna, členové RMB a bývalí primátoři.

Brno, 10. 05. 2006

Pro novináře:

Čtvrtek 11. května 2006 ve 14.00 hodin; Nová radnice v Brně - kancelář primátora města; po skončení bude malé občerstvení;

 

Krátce o jednotlivých osobnostech po roce 1989:

Ing. Pavel Podsedník (ve funkci od 25. 4. 1990 do 7. 12. 1990)

Kvůli perzekuci svého otce pracoval v různých dělnických a technických profesích. Jako primátor se zaměřil především na řešení výstavby brněnského oblastního vodovodu a přivaděče tepla z jaderné elektrárny Dukovany. Za jeho působení se podařilo otevřít dětskou polikliniku a zdravotní školu v budově bývalého Městského výboru KSČ.

 

ing. arch. Václav Mencl (ve funkci od 7. 12. 1990 do 30. 9. 1992)

Václav Mencl je architekt a urbanista. V jeho období byl připraven a schválen Statut města Brna, bylo zrušeno dosavadní rozdělení města na pět obvodů a vytvořeno celkem 29 městských částí. Rozhodnutím České národní rady vznikl k 1. 7. 1992 Magistrát města Brna, který začal vykonávat zároveň agendu státní správy i samosprávy. Přešly tak na něj dosavadní kompetence Úřadu města Brna a Okresního úřadu Brno, které byly zrušeny.

 

Ing. Jiří Horák (ve funkci od 19. 10. 1992 do 6. 12. 1994)

Je elektrotechnický inženýr. V jeho období se řešily zejména problémy majetkové a privatizační.

 

JUDr. Dagmar Lastovecká (ve funkci od 6. 12. 1994 do 30. 11. 1998)

Právnička a ekonomka, po roce 1990 členka a předsedkyně Okresní privatizační komise, v roce 1992 poslankyně Federálního shromáždění. Ve své funkci primátorky se zaměřila především na stabilizaci hospodaření města Brna a na problematiku rozpočtu a financování města a městských částí. Za jejího působení byly dokončeny některé významné dopravní stavby, jako např. první dálniční tunel v České republice na Pražské radiále.

 

RNDr. Petr Duchoň (ve funkci od 30. 11. 1998 do 12. 10. 2004)

Za fyzika Petra Duchoně se podařilo s pomocí Evropské unie zmodernizovat čistírnu odpadních vod v Modřicích, město také investovalo miliardy do kanalizační a kolektorové sítě. Pro velké investory byla vytvořena průmyslová zóna Černovická terasa. Postavena byla Moravská zemská knihovna, plavecký bazén na Kraví hoře, obchodní galerie Velký Špalíček nebo muzikálová scéna Městského divadla Brno. Město se stalo sídlem ombudsmana a Nejvyššího správního soudu. Byl zahájen jeden z nejrozsáhlejších dopravních projektů, rekonstrukce železničního uzlu s nádražím v odsunuté poloze.

 

PhDr. Richard Svoboda, MBA (ve funkci od 12. 10. 2004)

Redaktor a publicista. Pokračuje v díle, jež započali jeho předchůdci (přestavba železničního uzlu, nyní pod názvem Europoint Brno, a postupné budování nové čtvrti v jižním centru, otázka vyčištění Brněnské přehrady, rozšiřující se síť cyklistických stezek, dopravní stavby typu velký městský okruh, silnice R43 apod). Richard Svoboda prosazuje otevřenost radnice vůči lidem. Doposavad se v jeho období schválilo zadání nového územního plánu, započala rekonstrukce náměstí Svobody, bylo zřízeno informační středisko o rozvojových projektech města s názvem Urban centrum, v Bohunicích se začal stavět univerzitní kampus Masarykovy univerzity a byl schválen projekt Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC), na němž spolupracuje nemocnice u sv. Anny a americká Mayo Clinic. Zdejší letiště také spustilo pravidelné linky do Londýna, Mnichova či Prahy. Nový kabát dostala stará továrna Vaňkovka, na místě některých jejich objektů vznikla úspěšná obchodní pasáž Galerie Vaňkovka, Černovická terasa je zaplněná investory, v Brně se staví tisíce metrů čtverečních kancelářských prostor, firmy ze zahraničí a z tuzemska zde zakládají své pobočky, pokračuje budování středoevropského regionu Centrope atd. Brno postupně získává jméno i v zahraničí, v různých soutěžích je oceňováno jako město budoucnosti.

Stručně o portrétování starostů:

Portréty představitelů města byly po polovině 19. století, kdy došlo ke sloučení brněnských předměstí s vnitřním městem a k vytvoření velké obce brněnské a funkce jejího starosty, zhotovovány vždy po skončení volebního období. Poté byly instalovány v reprezentativních prostorách brněnské radnice, avšak v padesátých letech minulého století byly obrazy předány do Městského muzea. Nyní se tedy navazuje na tradici oficiálních portrétních galerií, které mají obdobu i v jiných městech.

Instalované portréty brněnských starostů a vybraných významných osobností z řad podnikatelů jsou doplněny krátkými texty, zachycujícími nejdůležitější události, které se staly v daném volebním období. Tak např. Christian d´Elvert se zasloužil o nový regulační plán pro město, probíhala výstavba vodovodu, byly dlážděny ulice, zaváděno pouliční osvětlení. Za působení Augusta Wiesera se stalo Brno velkoměstem; byl zaveden provoz elektrické dráhy a obyvatelům byl dán do užívání březovský vodovod. V roce 1904 bylo za přítomnosti představitelů brněnské radnice a zásluhou starosty Wiesera slavnostně otevřeno Městské muzeum. O založení muzea se přičinil brněnský průmyslník a finančník, Heinrich Gomperz, který odkázal svou obrazovou sbírku městu Brnu a který vedle majitele tiskárny a vydavatelství Rudolfa Marii Rohrera a  podnikatele a průmyslníka Gustava Schoellera podporovali kulturní dění v Brně finančně i přímou účastí v mnoha společensky prospěšných spolcích.

Po první světové válce se nejvíce soustředila pozornost na řešení bytové krize. Zabýval se jí i první český starosta Karel Vaněk. Rozmach bytové výstavby však nastal ve dvacátých a třicátých letech, kdy stál v čele radnice Karel Tomeš. Funkcionalistická architektura této doby, realizovaná brněnskými architekty, dodnes řadí Brno mezi významná města meziváleční moderní architektury. Současně byla dokončena přestavba starého Zemského domu v Novou radnici. Posledním vystaveným portrétem z této řady je starosta Rudolf Spazier, za jehož funkčního období se podařilo zajistit generální návrh na vybudování ústřední městské kanalizační čistírny.         

Autoři nejstarších portrétů nebyli Brňané - Christian d´Elvert, který znal mnohé umělce prezentující svá díla na společných výstavách Rakouského nebo Moravského uměleckého spolku v sálech brněnské Reduty, si zvolil absolventa vídeňské akademie Antona Katzera, August Wiesner upřednostnil také vídeňského rodáka, avšak absolventa mnichovské akademie, Richarda Maucha. Nejvíce portrétů však bylo zadáno moravskému malíři Emilu Pirchanovi, který se po studiích na akademii ve Vídni vrátil do Brna, kde měl svůj ateliér. Jeho malba - stejně jako malba všech portrétistů oficiálních maleb, je svázána konvencemi, které upřednostňují akademický způsob malby.                

Z malířů, kteří se podíleli na portrétování starostů v období I. republiky, vyniká Rudolf Kundera, jehož charakteristický rukopis se vyznačuje civilním přístupem k osobě portrétovaného, v tomto případě k osobě starosty Karla Tomeše.

Současné umístění obrazové galerie starostů a významných představitelů veřejného života v Brně vrací těmto dílům jejich původní funkci, která vyjadřovala respekt k činnosti portrétovaných. Tyto obrazy se tak staly opět bezprostřední součástí našeho života.          

 

Pavel Žára, tiskový mluvčí MMB

"

Další články z rubriky