Den Evropy 2024 v Brně nabídne zábavu i nové příležitosti - Tiskový servis

Den Evropy 2024 v Brně nabídne zábavu i nové příležitosti

  • 25. dubna 2024
  • 4 minuty čtení

I letos se bude v Brně 9. 5. slavit Den Evropy. Open air program na Moravském náměstí – u Jošta začne ve 14 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na show Malalata DJs, AZ-kvíz s Alešem Zbořilem, hudební vystoupení Muzikantů na tripu a akustického hudebního dua Dvoje, módní přehlídku Střední školy umění a designu, debaty s významnými hosty, informační stánky zaměřené nejen na příležitosti v zahraničí, inovace a projekty, na které Jihomoravský kraj a město Brno získaly podporu EU, a další doprovodný program až do večerních hodin. Hlavním organizátorem akce je Europe Direct Brno.

„Našich prvních dvacet let v Evropské unii přineslo obrovský rozvoj v mnoha ohledech. A nemyslím tím jen v otázkách ekonomických, ale i společenských. Spousta lidí už se běžně identifikuje jako Evropané a v evropském kontextu přemýšlí o svém studiu, bydlení nebo práci. Velké změny se za tu dobu udály i v Brně. Stačí se rozhlédnout kolem a všimnout si nových nebo opravených domů, památek, silnic, stezek, ale i programů kvalitnější péče týkajících se sociálních služeb nebo životního prostředí. V průběhu let Brno získalo od Evropské unie na různé projekty více než 12,6 miliard korun a řada věcí by bez toho patrně vůbec nevznikla," podotkla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Zatímco v Praze se pravidelně slaví na Střeleckém ostrově, v Brně má Den Evropy každý rok trochu jinou formu. Letošní „street party“ pro veřejnost plnou informací a kultury organizuje informační středisko Europe Direct Brno ve spolupráci s Knihovnou Jiřího Mahena v Brně, Magistrátem města Brna, Krajským úřadem Jihomoravského kraje, Kanceláří Jihomoravského kraje pro meziregionální spolupráci a Eurocentrem Brno. Akce se také zúčastní zástupci Domu zahraniční spolupráce, školského zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka, Agentury pro podnikání a inovace, Centra pro cizince, VIDA! centra, Mladiinfo ČR, Mendelovy univerzity v Brně, Pedagogické
fakulty Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického, Střední školy umění a designu a Vyšší odborné školy Brno a Střední školy grafické Brno. Za grafickým vizuálem akce stojí studenti Střední školy grafické Brno.
V rámci programu od 14:00 do 20:00 se můžete těšit na podiu u sochy Jošta na módní přehlídku Střední školy umění a designu, debaty s významnými hosty, hudební vystoupení energického hudebního dua Dvoje a Muzikanti na tripu, AZ-kvíz a show Malalata DJs. Od 20:00 do 21:00 bude program pokračovat open air koncertem Janáčkova akademického orchestru u Hudební fakulty JAMU na Komenského nám. 6.
Během celého odpoledne můžete využít malování na obličej, tematický foto koutek zdarma, chillout zónu Hitrádia City Brno nebo zkusit štěstí v soutěžním kvízu. Na každém ze stánků se můžete poradit ohledně odpovědí a po odevzdání se zúčastnit slosování o ceny.
Na stánku se potkáte se zástupci následujících organizací: Europe Direct Brno, Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Eurocentrum Brno, Krajský úřad Jihomoravského kraje, Kancelář Jihomoravského kraje pro meziregionální spolupráci, Magistrát města Brna, Dům zahraniční spolupráce, Mladiinfo ČR, Centrum pro cizince, Agentura pro podnikání a inovace, školské zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka, Střední škola grafická, Mendelova univerzita v Brně, Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity, Vysoké učení technické, VIDA! centrum a Hitrádio City Brno.
Akce se koná pod záštitou v rámci výročí 20 let České republiky v Evropské unii a záštitami vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Moniky Ladmanové, primátorky města Brna JUDr. Markéty Vaňkové a hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Jana Grolicha.

 

Den Evropy

Připomíná každoročně ideu míru na evropském kontinentu. Myšlenku mírové, politické a ekonomické spolupráce v Evropě tak, aby se válečný konflikt mezi evropskými státy stal „nemyslitelným, ale i materiálně nemožným“, představil 9. 5. 1950 tehdejší francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman. Jeho deklarace se považuje za počátek společenství, které dnes nazýváme Evropskou unií. Letos navíc oslavujeme výročí 20 let od vstupu Česka do EU.


Informační centra Europe Direct
Informační centra Europe Direct (EDIC) přispívají ke komunikaci Evropské komise o Evropské unii s cílem zapojit veřejnost do evropských témat na místní a regionální úrovni. Na území EU dnes působí síť více než 420 regionálních středisek. V České republice jich najdete 12.

Europe Direct Brno sídlí na Kobližné 4 v Knihovně Jiřího Mahena v Brně, která je jeho hostitelskou organizací od roku 2005. Pomáhá veřejnosti na jižní Moravě zorientovat se v evropských záležitostech i v příležitostech v zahraničí v rámci projektů jako Erasmus+ nebo výběrových řízeních EPSO. Pro školy i širokou veřejnost pořádá diskuse, přednášky, semináře, workshopy, festivaly a další akce. Poskytuje informační brožury, publikace a půjčuje knihy zaměřené na mezinárodní politiku a evropská studia. Zpracovává česky a anglicky dotazy občanů, podniků, vlády a dalších stran ohledně činností EU a různých odborných oblastí.

Další články z rubriky