Přeskočit na obsah

Zastupitelé schválili změny v pravidlech pronájmu obecních bytů nebo milostivé léto pro poplatek za odpad

05. září 2023 2 minuty čtení Filip Poňuchálek

První jednání Zastupitelstva města Brna se po prázdninách uskutečnilo v úterý 5. září 2023. Na programu měli zastupitelé 163 bodů, z nichž byly dva staženy před začátkem zasedání. Jedním z důležitých bodů byla změna pravidel pronájmu obecních bytů. Díky tomu se zjednoduší přístup mladým a seniorům k tomuto typu bydlení. Další body se týkaly dotací pro vytváření zelených střech nebo milostivého léta.

Srozumitelnější podmínky a hladší průběh obsazování obecních bytů. To si vedení města slibuje od změny pravidel jejich pronájmu. Novinky se týkají bydlení pro seniory a startovacích bytů pro mladé páry a rodiny. Podrobněji v tiskové zprávě.

Další pokračování celostátní akce Milostivé léto se týká dluhů na daních. Lidé se nyní mohou zbavit těchto restů a hlavně narůstajících penále a exekucí. Zda do kampaně zahrne i místní poplatky, například za odpad, se rozhoduje každá obec samostatně. Brněnští zastupitelé se dnes vyslovili pro. Informace najdete v textu na webu města. Návody jsou popsány na https://milostiveleto.cz/ nebo https://www.exekuceinfo.cz/novinky/milostive-leto.

Zelené střechy rostou v Brně jako po dešti. Od roku 2019 do roku 2022 bylo dokončeno 235 projektů, na něž město Brno přispělo částkou 38 046 000 korun. Letos podpořilo 33 dokončených projektů částkou 9 204 000 korun. Nyní zastupitelé schválili poskytnutí dalších dotací ve výši téměř 1,2 milionu Kč.

Další peníze pomohou žadatelům v programové výzvě Pro Kreativní Brno. Ta se otevřela po čtvrté a celkem šest projektů splnilo předem dané podmínky. Díky tomu se v Brně uskuteční festival, konference nebo textilní hub. Detaily najdete v článku.

Veškeré materiály z dnešního zasedání zastupitelů najdete na webu města: https://www.brno.cz/w/zasedani-zmb-501.

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.