Přeskočit na obsah

Multifunkční hala nabídne až 30 způsobů využití

07. února 2023 3 minuty čtení Roman Burián

Multifunkční hala nadregionálního významu, která nabídne špičkové podmínky pro pořádání kulturních, sportovních, veletržních a kongresových akcí na mezinárodní úrovni, má vzniknout u výstaviště poblíž pavilonu Z. Nabídne 30 různých způsobů využití a kapacitu až 13 300 míst. Jedná se o největší strategický projekt města Brna.

Rozhodnutí o lokalitě nabízející dostatek prostoru pro parkovací plochy a možnosti napojení na městskou hromadnou dopravu padlo před necelými čtyřmi lety. V tuto chvíli je stavba povolená a jsou připraveny potřebné pozemky. Vloni v červnu byl vybrán správce stavby, od prosince je pak jisté, že halu bude provozovat městem 100% vlastněná společnost ARENA BRNO.

Významným milníkem byl 16. leden 2023, kdy byla slavnostně podepsána smlouva se zhotovitelem stavby, společností HOCHTIEF CZ, která uspěla s nabídnutou cenou 4 444 444 444,44 korun bez DPH. Vzhledem k tomu, že souběžně se samotným objektem haly mají být vybudovány komunikace, parkoviště nebo inženýrské sítě, zadávalo město Brno veřejnou zakázku společně s městskými společnostmi Brněnské komunikace, ARENA BRNO a Teplárny Brno.

Klíčovou podmínkou pro samotné zahájení stavby je schválení veřejné podpory Evropskou komisí, které se předpokládá v 1. pololetí roku 2023. Jde o nezbytný administrativní proces, během něhož se vyhodnocuje, jestli je možné z veřejných prostředků postavit objekt sloužící i ke komerčním účelům. V případě, že by veřejná podpora schválena nebyla, může město smlouvu jednostranně ukončit bez sankcí. Pokud bude takzvaná notifikace úspěšná a stavba začne, má vybraná firma na realizaci lhůtu 30 měsíců od předání staveniště. Souběžně bude třeba zajistit ještě částečné doprojektování interiéru a jeho dodání.

Rozšíří se velký městský okruh na Bauerově

Výstavba arény vyvolává další investice, které přispějí k rozvoji velkého území v blízkosti centra. Ředitelství silnic a dálnic s novou stavební sezonou plánuje zahájit práce na rozšíření kilometrového úseku velkého městského okruhu na Bauerově. Zlepší se tak bezpečnost dopravy a půjde o dopravní napojení haly, proto se na investici podílí i město. Dopravní podnik města Brna pak pokračuje v přípravě stavby tramvajové smyčky v blízkém uzlu Lipová.

Pokud se hala začne stavět, bude ji financovat především ARENA BRNO a město. Uvedená městská společnost využije úvěr ve výši 2 miliardy korun, město pokryje realizaci výstavby z vlastních zdrojů a také z úvěru – jednání o podmínkách poskytnutého externího financování jsou v závěrečné fázi. Další peníze by měl poskytnout v souladu s uzavřeným memorandem Jihomoravský kraj (minimálně 200 milionů korun) a Národní sportovní agentura (předpokládá se 300 milionů korun).

Rozhodnutí o výstavbě multifunkční haly u brněnského výstaviště padlo 20. února 2019. Za 850 dní, 19. června 2021, získala stavba územní rozhodnutí a stavební povolení. Arénu projektovalo sdružení firem A PLUS a Arch.Design. Objekt má mít dvě podzemní a šest nadzemních podlaží. Zastavěná plocha je 16 698 m2, obestavěný prostor 475 000 m3. Kapacita haly bude až 13 300 míst, spolu s ní město vybuduje zhruba 1 300 parkovacích stání.

Další informace jsou k dispozici na webových stránkách cobude.brno.cz a arenabrno.cz.

Počet návštěvníků haly

  • 13 300 – koncerty se stáním na ploše
  • 13 250 – hokej s kotlem na stání
  • 12 000 – tenis, volejbal, basketbal, futsal či florbal
  • 9 700 – koncerty se sezením na ploše

Související články

Nový bazén za Lužánkami s délkou 25 metrů a osmi drahami bude sloužit pro rozplavby závodníků. Foto: Zdeňka Obalilová

02. února 2023

Vyšel únorový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. V hlavním tématu přinášíme tipy, jak v domácnosti snížit spotřebu energií, a rozhovor s právničkou o tom, jak se zorientovat ve světě dodavatelů elektřiny a plynu. Vezmeme vás také na exkurzi do rozestavěného bazénu za Lužánkami.

Mohlo by vás dále zajímat

Elektronový mikroskop. Foto: Thermo Fisher Scientific
Dny elektronové mikroskopie: poznejte podivuhodný mikrosvět

Bez elektronových mikroskopů bychom se dnes už těžko obešli v lékařství, kriminalistice, archeologii, výzkumu materiálů nebo leteckém průmyslu. Každý třetí takový přístroj na světě pochází z Brna. Přijďte se nyní seznámit s pestrým mikroskopickým světem.

Dobrovolníci u sv. Anny. Foto: DobroCentrum FNUSA
Dobrovolnictví může dát životu smysl. Kde a jak začít?

Štěpánka na hudebním festivalu organizovala auta na parkovišti. Starší dáma, měla-li problém s počítačem, mohla se obrátit na Roberta. Iva si chodila povídat s pacienty hospice.

Dolní nádraží. Foto: Zdeněk Kolařík
S novým nádražím přijde i modernizace vlakové sítě v Brně

Nejviditelnější a nejdůležitější stavbou v rámci železničního uzlu Brno, pro který se také používá označení Europoint Brno, bude nové hlavní nádraží. Vzniknou však nebo budou modernizovány i menší stanice a nové trati. Vyroste také celá nová čtvrť a promění se další části města.

Jan Bárta. Foto: JIC
Umělá inteligence: Spotřebuje kvanta energie, ale možná vyřeší klimatickou krizi

Jak se umělá inteligence liší od lidské inteligence? Jaký dopad bude mít umělá inteligence na naši společnost a ekonomiku? Jaká jsou největší rizika a výhody vývoje umělé inteligence a jak se s nimi můžeme vypořádat? Toto není záznam myšlenkového pochodu redaktorky, která se připravuje na rozhovor. Tyhle tři otázky pro mě během několika vteřin vymyslela aplikace ChatGPT. Odpovědi jsem ale hledala jinde – u Jana Bárty, koordinátora platformy Brno.AI. 

Nejnovější články

Elektronový mikroskop. Foto: Thermo Fisher Scientific
Dny elektronové mikroskopie: poznejte podivuhodný mikrosvět

Bez elektronových mikroskopů bychom se dnes už těžko obešli v lékařství, kriminalistice, archeologii, výzkumu materiálů nebo leteckém průmyslu. Každý třetí takový přístroj na světě pochází z Brna. Přijďte se nyní seznámit s pestrým mikroskopickým světem.

Nevšední Návštěva v Centru experimentálního divadla. Foto: Terén
Víkend v Brně zabaví gurmány i kreativce

Ať chcete strávit poslední zimní víkend uměním, či raději konec zimy pořádně zajíte, v Brně budete mít co dělat. Čeká vás například šachový turnaj, Návštěva v Centru experimentálního divadla, farmářské trhy nebo závěr letošního ročníku VeganFestu.

Ernst Tugendhat. Foto: DPA
Odešel Ernst Tugendhat, nositel slavného jména spjatého s brněnskou historií

V pondělí 13. března zemřel ve věku 93 let německý filozof a humanista profesor Ernst Tugendhat, čestný občan Brna, který se vždy hrdě hlásil ke svému rodnému městu i zdejšímu odkazu své rodiny.

Dobrovolníci u sv. Anny. Foto: DobroCentrum FNUSA
Dobrovolnictví může dát životu smysl. Kde a jak začít?

Štěpánka na hudebním festivalu organizovala auta na parkovišti. Starší dáma, měla-li problém s počítačem, mohla se obrátit na Roberta. Iva si chodila povídat s pacienty hospice.