Ve dvou se to lépe táhne. Netradiční spolubydlení už pět let pomáhá mladým lidem z dětských domovů - Tiskový servis

Ve dvou se to lépe táhne. Netradiční spolubydlení už pět let pomáhá mladým lidem z dětských domovů

Osmdesát až sto mladých dospělých každý rok opustí dětský domov a začne žít samostatně. Zvládnout tento přechod bez větších turbulencí jim už pět let pomáhá projekt sdíleného bydlení Symbios. V bytech žijí spolu se studenty a studentkami vysokých škol.

Netradiční spolubydlení už pět let pomáhá mladým lidem z dětských domovů. Zdroj: Majda Foto, Symbios
Netradiční spolubydlení už pět let pomáhá mladým lidem z dětských domovů. Zdroj: Majda Foto, Symbios

Osm bytů na Křenové ulici o nájemníky nouzi nemá. Za uplynulých pět let, kdy pod taktovkou Masarykovy univerzity funguje projekt Symbios, se tu vystřídalo skoro 50 lidí. Osmnáct z nich byli mladí dospělí opouštějící ústavní péči. „Postavit se na vlastní nohy bez fungující rodiny je velmi složité. Projekt nám vytáhl doslova trn z paty, protože jsme prakticky neměli žádné zázemí a se spoustou věcí si nevěděli rady,“ shodují se Kateřina Hanáková a Jakub Novák, kteří si díky projektu Symbios dodělali maturitu, studují univerzitu a naučili se řešit různé životní situace.

Takový vývoj přitom není samozřejmost. Až 60 % mladých lidí přechod z dětského domova do samostatného života podle výzkumů nezvládne. Potýkají se se závislostmi, končí na ulici nebo ve vězení. Právě tento fakt motivoval vědce z Masarykovy univerzity k vytvoření projektu Symbios. Kromě bydlení za snížené nájemné jim na cestě k nezávislosti poskytují i pomoc mentora. Ten jim pomáhá například s hledáním práce, s přihláškami na školy nebo s žádostmi o příspěvky, funguje ale i jako základní psychická podpora.

Projekt od počátku podporuje i město Brno, loni konkrétně částkou 250 000 korun, a městská část Brno-střed, která k tomuto účelu za necelých 50 milionů korun zrekonstruovala bytový dům na ulici Křenová. V celkem osmi dvoupokojových bytech bydlí vždy člověk z dětského domova s tím, který vyrostl v běžném rodinném prostředí a do Brna přišel studovat vysokou školu. Průměrná doba, po kterou tu lidé bydlí, je tři roky. Ze soužití přitom netěží jen jedna strana. „Studenti si uvědomí, kolik věcí získali ti šťastnější z nás automaticky a co vše potřebuje zvládnout člověk, který si prošel dětským domovem, aby v životě uspěl,“ popsal Bohuslav Binka z Masarykovy univerzity.

Podpořit projekt Symbios může i veřejnost. Slouží k tomu tato webová stránka.