Zemřel pilot Hugo Marom

  • 08. ledna 2018
  • 2 minuty čtení
(mad) /AKTUALIZOVÁNO/ – Včera ráno zemřel v Tel Avivu ve věku 89 let vojenský pilot Hugo Marom. Brněnský rodák byl jedním z tzv. Wintonových dětí. 3. srpna 1939 odjel posledním „kindertransportem“ z Prahy do Anglie. Ačkoliv se po válce přestěhoval do Izraele, do konce života si ponechal československé občanství.

Hugo Marom se narodil do zlatnické rodiny Meislů. Jeho rodiče jej poslali spolu s jeho bratrem Rudym, ze kterého se později také stal pilot, do Londýna, čímž je zachránili před holocaustem. Z celé rodiny přežili jen oni dva a jejich sestřenice. V Anglii se stal kadetem britského letectva RAF. 

Po válce se vrátil do Brna, kde dostudoval gymnázium. V Česku také prodělal tajný výcvikový program pro piloty, jehož cílem bylo pomoci stabilizujícímu se Izraeli, kam se v roce 1949 přestěhoval. Během izraelsko-arabské války bojoval jako pilot lehkého letounu. Nějakou dobu také vedl vývoj střediska Israel Aircraft Industries.

Roku 1964 odešel do civilu a založil firmu na projektování letišť, která pomáhal postavit po celém světě. V posledních letech se vrátil k rodinné tradici a začal se věnovat zlatnictví. Šperky podle svých návrhů ale neprodával, nýbrž rozdával přátelům. 

Hugo Marom pomáhal budovat vztahy mezi Československem, později Českou republikou, a Izraelem. Dokonce se o něm mluvilo jako o prvním možném velvyslanci v této zemi. Zasloužil se o vytvoření památníku rodičů „Wintončat“, jenž byl slavnostně odhalen 27. května 2017 v budově pražského hlavního nádraží. „V každém případě je neoddiskutovatelné, že bez československé pomoci v osmačtyřicátém by Stát Izrael neexistoval,“ řekl Hugo Marom roku 2016 v rozhovoru pro časopis Reflex.

„Hugo Marom byl veliký člověk. Byl také vždy velice hrdý na to, že se narodil v Brně, a nikdy ani na chvíli nepřestal být jeho pyšným synem. Bude citelně chybět nejen své rodině, ale všem přátelům v České republice i Izraeli. Kéž odpočívá v pokoji,” okomentoval nešťastnou událost velvyslanec Izraele v ČR Daniel Meron.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít