Přeskočit na obsah

Zemřel pilot Hugo Marom

08. ledna 2018 2 minuty čtení
(mad) /AKTUALIZOVÁNO/ – Včera ráno zemřel v Tel Avivu ve věku 89 let vojenský pilot Hugo Marom. Brněnský rodák byl jedním z tzv. Wintonových dětí. 3. srpna 1939 odjel posledním „kindertransportem“ z Prahy do Anglie. Ačkoliv se po válce přestěhoval do Izraele, do konce života si ponechal československé občanství.

Hugo Marom se narodil do zlatnické rodiny Meislů. Jeho rodiče jej poslali spolu s jeho bratrem Rudym, ze kterého se později také stal pilot, do Londýna, čímž je zachránili před holocaustem. Z celé rodiny přežili jen oni dva a jejich sestřenice. V Anglii se stal kadetem britského letectva RAF. 

Po válce se vrátil do Brna, kde dostudoval gymnázium. V Česku také prodělal tajný výcvikový program pro piloty, jehož cílem bylo pomoci stabilizujícímu se Izraeli, kam se v roce 1949 přestěhoval. Během izraelsko-arabské války bojoval jako pilot lehkého letounu. Nějakou dobu také vedl vývoj střediska Israel Aircraft Industries.

Roku 1964 odešel do civilu a založil firmu na projektování letišť, která pomáhal postavit po celém světě. V posledních letech se vrátil k rodinné tradici a začal se věnovat zlatnictví. Šperky podle svých návrhů ale neprodával, nýbrž rozdával přátelům. 

Hugo Marom pomáhal budovat vztahy mezi Československem, později Českou republikou, a Izraelem. Dokonce se o něm mluvilo jako o prvním možném velvyslanci v této zemi. Zasloužil se o vytvoření památníku rodičů „Wintončat“, jenž byl slavnostně odhalen 27. května 2017 v budově pražského hlavního nádraží. „V každém případě je neoddiskutovatelné, že bez československé pomoci v osmačtyřicátém by Stát Izrael neexistoval,“ řekl Hugo Marom roku 2016 v rozhovoru pro časopis Reflex.

„Hugo Marom byl veliký člověk. Byl také vždy velice hrdý na to, že se narodil v Brně, a nikdy ani na chvíli nepřestal být jeho pyšným synem. Bude citelně chybět nejen své rodině, ale všem přátelům v České republice i Izraeli. Kéž odpočívá v pokoji,” okomentoval nešťastnou událost velvyslanec Izraele v ČR Daniel Meron.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Faktor K v Káznici na Bratislavské
S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.