Přeskočit na obsah

Zemřel pilot Hugo Marom

08. ledna 2018 2 minuty čtení
(mad) /AKTUALIZOVÁNO/ – Včera ráno zemřel v Tel Avivu ve věku 89 let vojenský pilot Hugo Marom. Brněnský rodák byl jedním z tzv. Wintonových dětí. 3. srpna 1939 odjel posledním „kindertransportem“ z Prahy do Anglie. Ačkoliv se po válce přestěhoval do Izraele, do konce života si ponechal československé občanství.

Hugo Marom se narodil do zlatnické rodiny Meislů. Jeho rodiče jej poslali spolu s jeho bratrem Rudym, ze kterého se později také stal pilot, do Londýna, čímž je zachránili před holocaustem. Z celé rodiny přežili jen oni dva a jejich sestřenice. V Anglii se stal kadetem britského letectva RAF. 

Po válce se vrátil do Brna, kde dostudoval gymnázium. V Česku také prodělal tajný výcvikový program pro piloty, jehož cílem bylo pomoci stabilizujícímu se Izraeli, kam se v roce 1949 přestěhoval. Během izraelsko-arabské války bojoval jako pilot lehkého letounu. Nějakou dobu také vedl vývoj střediska Israel Aircraft Industries.

Roku 1964 odešel do civilu a založil firmu na projektování letišť, která pomáhal postavit po celém světě. V posledních letech se vrátil k rodinné tradici a začal se věnovat zlatnictví. Šperky podle svých návrhů ale neprodával, nýbrž rozdával přátelům. 

Hugo Marom pomáhal budovat vztahy mezi Československem, později Českou republikou, a Izraelem. Dokonce se o něm mluvilo jako o prvním možném velvyslanci v této zemi. Zasloužil se o vytvoření památníku rodičů „Wintončat“, jenž byl slavnostně odhalen 27. května 2017 v budově pražského hlavního nádraží. „V každém případě je neoddiskutovatelné, že bez československé pomoci v osmačtyřicátém by Stát Izrael neexistoval,“ řekl Hugo Marom roku 2016 v rozhovoru pro časopis Reflex.

„Hugo Marom byl veliký člověk. Byl také vždy velice hrdý na to, že se narodil v Brně, a nikdy ani na chvíli nepřestal být jeho pyšným synem. Bude citelně chybět nejen své rodině, ale všem přátelům v České republice i Izraeli. Kéž odpočívá v pokoji,” okomentoval nešťastnou událost velvyslanec Izraele v ČR Daniel Meron.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.