Zastupitelé zvolili nového náměstka primátorky. Zabývali se také dotacemi do kultury nebo ekodotacemi

  • 30. ledna 2024
  • 2 minuty čtení
  • Filip Poňuchálek

Na prvním letošním zasedání jmenovali brněnští zastupitelé do svých řad nového člena. Změnilo se i složení Rady města Brna. V programu byly dále body týkající se dotací do kultury, sportu nebo tzv. ekodotací. Rozhodovalo se také o smírném řešení soudních sporů se společností KOREKT REAL, která provozovala v podchodu pod hlavním nádražím stánek a s městem se soudila.

Novým zastupitelem se stal Petr Bořecký (Lidovci a Starostové), který nahradil Jitku Ivičičovou ze stejného zastupitelského klubu. Zároveň byl jmenován do funkce radního pro participaci. Zvolen byl i nový druhý náměstek primátorky – tím se stal Filip Chvátal. Funkci převzal po Jaroslavu Suchém, který na post rezignoval.

Změna nastala také ve Výboru pro národnostní menšiny ZMB. Jeho předsedkyní je nově Monika Lukášová Spilková.

V dalších bodech zastupitelé schválili poskytnutí dotací na podporu vrcholového sportu a na provoz sportovišť. Celkově tak kolektivní i individuální sporty získají zhruba 170 milionů korun. Podrobněji se o tématu dočtete v tiskové zprávě.

Peníze z rozpočtu města míří i na ekodotace. Jde o programy určené na ekologickou výchovu, vytváření zelených střech, zachytávání dešťové vody nebo na oživení vnitrobloků či nábřeží.

Podpořeny budou také kulturní organizace, spolky nebo festivaly. Zastupitelé odsouhlasili poskytnutí dotací v různých titulech za více než 30 milionů korun.

Město dlouhodobě řeší neutěšený stav podchodu pod hlavním nádražím. Před jeho připravovanou rekonstrukcí je potřeba vyklidit všechny stánky, nicméně některé z nich byly zatíženy soudními spory. S jedním z provozovatelů, společností KOREKT REAL, nyní město uzavře dohodu o narovnání. Další spory se společností PLISKA budou narovnány v blízké době. První etapa rekonstrukce podchodu (tubusu od obchodního centra Dornych po průchody na nástupiště nádraží) by měla začít v průběhu příštího roku.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít