Peníze pro Pop Messe i Český filharmonický sbor Brno. Do kultury mají zamířit desítky milionů korun - Tiskový servis

Peníze pro Pop Messe i Český filharmonický sbor Brno. Do kultury mají zamířit desítky milionů korun

  • 17. ledna 2024
  • 2 minuty čtení

Hned několika typy dotací do kultury se dnes zabývali brněnští radní. Zastupitelům doporučili ke schválení žádosti v celkové částce přesahující 30 milionů korun.

„Největší objem z dnes projednávaných dotací tvořily ty víceleté, kde jsme rozdělovali 22 milionů korun. Peníze přispějí k uskutečnění významných a oblíbených festivalů, jako je Pop Messe, JazzFestBrno, Serial Killer, Maraton hudby, Groove Brno a řada dalších. Pro organizátory je takovéto financování výhodné v tom, že vědí, s čím mohou počítat v horizontu tří let, a díky tomu se jim lépe hospodaří a dramaturgicky plánuje,“ přiblížila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Jednoleté dotace získají – pokud to zastupitelé potvrdí – také organizátoři Mendel festivalu a Mezinárodního folklorního festivalu Brno.

Milion ročně rozdělí v letošním a následujícím roce Brno i mezi státní příspěvkové organizace. Podpoří tak fungování Moravského zemského muzea, Moravské galerie v Brně, Technického muzea v Brně, Muzea romské kultury, Národního památkového ústavu a Moravské zemské knihovny.

O navýšení víceleté dotace požádal Český filharmonický sbor Brno. Tomu byla schválena víceletá dotace na činnost na roky 2022–2025 ve výši 5 milionů korun ročně, ale s ohledem na dramatický vývoj v posledních letech sbor potřebuje podporu posílit, aby byl schopen zachovat svou existenci. Zastupitelé se tak budou zabývat změnou částky na roky 2024 a 2025 na 7 milionů korun.

O změnu v dotacích požádalo také Divadlo Bolka Polívky. V jeho případě se ale nejedná o navýšení částky, ale jiné využití již přislíbených prostředků, které budou směřovat hlavně na tvorbu vlastních inscenací a na organizaci letní scény.

Těmito individuálními dotacemi a dalšími dotačními programy se bude zabývat březnové zastupitelstvo.

Další články z rubriky