Zastupitelé schválili rozpočet na příští rok, podpořili charitu, sportovce i MotoGP - Tiskový servis

Zastupitelé schválili rozpočet na příští rok, podpořili charitu, sportovce i MotoGP

  • 11. prosince 2018
  • 3 minuty čtení

(rek) - Na svém prosincovém setkání schválili brněnští zastupitelé rozpočet na příští rok a také seznam patnácti osobností, které na začátku příštího roku obdrží Cenu města Brna. Spolek pro GP ČR Brno získal od města příspěvek ve výši téměř pěti milionů na pokrytí ztráty za letošní závody. Zastupitelé podpořili také Diecézní charitu Brno i Armádu spásy a sportovní kluby.

Zastupitelé schválili rozpočet na příští rok, podpořili charitu, sportovce i MotoGP
Zastupitelé schválili rozpočet na příští rok, podpořili charitu, sportovce i MotoGP

Město Brno bude mít pro příští rok vyrovnaný rozpočet, v němž je patrný především nárůst výdajů města na provoz, a to ve výši bezmála 478 milionů korun. Téměř třetinu rozpočtu pak tvoří finance na plánované investice, mezi něž patří například pokračování stavby velkých dopravních projektů, jako je Tramvaj Plotní nebo dalších částí Velkého městského okruhu, dokončení rekonstrukce Janáčkova divadla, stavební úpravy polikliniky na Lesné, anebo výstavba nových bytových domů. 

Na začátku příštího roku získá 15 významných osobností města Cenu města Brna pro rok 2018. Na její udělení podali letos lidé 56 návrhů, které se v některých případech opakovaly. Po revizi pak bylo podle jednotlivých patnácti oblastí navrženo 41 osobností, dvě dvojice a jeden kolektiv. Komise následně nominovala osobnosti, které zastupitelé schválili při svém jednání. 

Zastupitelé se zabývali také rozdělením dotací. Schválili například uvolnění 40 tisíc korun Základní škole Brno, Labská 27 na podporu projektu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu. Diecézní charitě Brno schválili dotaci v celkové výši 600 tis. Kč. Má zajistit nezbytný chod organizace do konce roku 2018 a přispět k projektu Textilní banka Baltazar. V Brně je rozmístěno 70 kontejnerů na textil, v okolí Brna dalších 110 kontejnerů. Sebraný textil je tříděn v sídle Textilní banky na Rosické ulici v Brně. Třídění provádí 8 pracovníků zaměstnaných ve spolupráci s Úřadem práce formou veřejně prospěšných prací. Cena textilu je ale letos nižší a dotace má pomoci dorovnat charitě výši nákladů.  Dotaci na zajištění provozu ve výši 90 tisíc korun získala také Armáda spásy v České republice. 

Podpory se dočkaly i organizace činné v oblasti tělovýchovy a sportu ve výši téměř milionu a půl. FC Medlánky například díky těmto penězům bude moci dokončit kompletní rekonstrukci svého travnatého hřiště, SK Líšeň pak dokončí projekt regenerace hřiště s umělou trávou. 

Město se rozhodlo také snížit ztrátu letošní motocyklové Grand Prix ČR a ze svého rozpočtu uvolnilo necelých pět milionů korun ve formě navýšení vyrovnávací platby za plnění závazku veřejné služby. Ve čtvrtek budou navýšení vyrovnávací platby projednávat i zastupitelé Jihomoravského kraje. „Stát byl k vyrovnávací platbě také vyzván a uvidíme, jak se k tomu postaví. Pokud nebudeme při vyjednávání úspěšní, budeme se muset pokusit zdroje najít někde jinde. Všechny varianty jsou možné, budeme se dále snažit jednat tak, aby ztráta byla nakonec uhrazena. Riziko ohrožení závodů je vždy, když nějaký dluh existuje, všechny kroky proto směřujeme právě k tomu, abychom toto ohrožení eliminovali,“ řekla po jednání zastupitelů primátorka města Markéta Vaňková. 

Posunula se také situace v jednání o lužáneckém fotbalovém stadionu. Zastupitelé totiž odsouhlasili podání žaloby proti společnosti CZECHCITY a.s. o určení vlastnického práva ke komunikacím a ostatním plochám v katastrálním území Ponava v okolí fotbalového stadionu za Lužánkami, které jsou součástí majetku města.  Modernizace fotbalového stadionu patří mezi strategické projekty města, stejně jako rozvoj lokality je ale dlouhodobě blokován právě nevyřešenými majetkoprávními vztahy s podnikatelem Liborem Procházkou a jeho firmami. Podání žaloby má být prvním krokem k vyřešení situace. 

Další články z rubriky