Přeskočit na obsah

Zastupitelé schválili pomoc Ukrajině. Zabývali se i podporou sportu nebo kultury

01. března 2022 2 minuty čtení
(fpo) – První březnový den se na svém druhém letošním zasedání sešli zastupitelé města Brna. Ti se v návaznosti na ruskou invazi na Ukrajinu zabývali pomocí pro napadenou zemi. Jednání symbolicky začalo ukrajinskou hymnou, se svým projevem vystoupila také ukrajinská konzulka Anna Proschko.

Veškeré body, které se věnovaly pomoci Ukrajině, byly projednány hned na úvod zasedání. Prvním schváleným bodem bylo vypovězení partnerských smluv s dvěma ruskými městy Moskvou a Voroněží.

Následně Brno potvrdilo partnerství se západoukrajinským Lvovem. Tato města spolupracují již několik let.

Město Brno poskytuje pomoc lidem z Ukrajiny v součinnosti s neziskovými organizacemi. Jedním z hlavních partnerů je Diecézní charita Brno. Na zastřešení a koordinaci činností, jako jsou překladatelské služby, provoz speciální informační linky, dobrovolnická činnost, nákup potravin a další humanitární podpora, město poskytne Diecézní charitě 1,904 milionu korun.

Zastupitelé na druhou stranu chtějí vyjádřit i sounáležitost s lidmi z Ruska a Běloruska, kteří nesouhlasí s tamními režimy. Na základě podnětu od městské příspěvkové organizace Centrum experimentálního divadla poskytne magistrát dotaci ve výši 491 tisíc Kč na projekt Moskva-Voroněž, partnerství bez Putina.

Konkrétní pomocí se zastupitelé také zabývali. Schválili rezervu ve výši 10 milionů Kč na náklady spojené s příchodem uprchlíků z napadené země. Dalších 10 milionů Kč je určeno na přímou materiální pomoc Ukrajině. Na základě požadavků od partnerského města Charkova zasílá Brno na Ukrajinu první dodávku léků a zdravotnického materiálu ve výši cca 3 miliony Kč.

Vedení města také řeší případné možnosti ubytování pro Ukrajince prchající z válečných oblastí. Už nyní probíhají jednání například s majiteli hotelu Myslivna, kteří by umožnili za symbolický pronájem ubytování až 300 lidí. Pro případ, že by město mělo hradit náklady na energie a personál, schválili zastupitelé rozpočtové opatření.

Zastupitelé také prominuli poplatek z pobytu v souvislosti s ubytováním osob prchajících před válečným konfliktem z Ukrajiny. Případné ztráty bude magistrát městským částem kompenzovat.

K tématu byla včera vydána i tisková zpráva po mimořádné schůzi Rady města Brna. Najdete ji zde: https://www.brno.cz/brno-aktualne/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/a/rada-mesta-brna-projednala-dalsi-moznosti-pomoci-ukrajine-prevazi-ta-materialni-partnerske-vztahy/.

V dalších bodech zasedání se zastupitelé zabývali různými tématy. Schválili vyhlášku, která zakazuje v době smogové situace spalování pevných paliv v zařízeních, která nejsou hlavním zdrojem vytápění domů. Jednalo by se například o krby, krbové vložky nebo kamna, která slouží jako doplnění primárních kotlů.

Dále byl podpořen sport nebo vzdělávací aktivity dětí. Více v tiskové zprávě.

Veškeré materiály z dnešního zasedání zastupitelstva najdete na webu města

Mohlo by vás dále zajímat

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.