Zastupitelé schválili pomoc Ukrajině. Zabývali se i podporou sportu nebo kultury

  • 01. března 2022
  • 2 minuty čtení
(fpo) – První březnový den se na svém druhém letošním zasedání sešli zastupitelé města Brna. Ti se v návaznosti na ruskou invazi na Ukrajinu zabývali pomocí pro napadenou zemi. Jednání symbolicky začalo ukrajinskou hymnou, se svým projevem vystoupila také ukrajinská konzulka Anna Proschko.

Veškeré body, které se věnovaly pomoci Ukrajině, byly projednány hned na úvod zasedání. Prvním schváleným bodem bylo vypovězení partnerských smluv s dvěma ruskými městy Moskvou a Voroněží.

Následně Brno potvrdilo partnerství se západoukrajinským Lvovem. Tato města spolupracují již několik let.

Město Brno poskytuje pomoc lidem z Ukrajiny v součinnosti s neziskovými organizacemi. Jedním z hlavních partnerů je Diecézní charita Brno. Na zastřešení a koordinaci činností, jako jsou překladatelské služby, provoz speciální informační linky, dobrovolnická činnost, nákup potravin a další humanitární podpora, město poskytne Diecézní charitě 1,904 milionu korun.

Zastupitelé na druhou stranu chtějí vyjádřit i sounáležitost s lidmi z Ruska a Běloruska, kteří nesouhlasí s tamními režimy. Na základě podnětu od městské příspěvkové organizace Centrum experimentálního divadla poskytne magistrát dotaci ve výši 491 tisíc Kč na projekt Moskva-Voroněž, partnerství bez Putina.

Konkrétní pomocí se zastupitelé také zabývali. Schválili rezervu ve výši 10 milionů Kč na náklady spojené s příchodem uprchlíků z napadené země. Dalších 10 milionů Kč je určeno na přímou materiální pomoc Ukrajině. Na základě požadavků od partnerského města Charkova zasílá Brno na Ukrajinu první dodávku léků a zdravotnického materiálu ve výši cca 3 miliony Kč.

Vedení města také řeší případné možnosti ubytování pro Ukrajince prchající z válečných oblastí. Už nyní probíhají jednání například s majiteli hotelu Myslivna, kteří by umožnili za symbolický pronájem ubytování až 300 lidí. Pro případ, že by město mělo hradit náklady na energie a personál, schválili zastupitelé rozpočtové opatření.

Zastupitelé také prominuli poplatek z pobytu v souvislosti s ubytováním osob prchajících před válečným konfliktem z Ukrajiny. Případné ztráty bude magistrát městským částem kompenzovat.

K tématu byla včera vydána i tisková zpráva po mimořádné schůzi Rady města Brna. Najdete ji zde: https://www.brno.cz/brno-aktualne/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/a/rada-mesta-brna-projednala-dalsi-moznosti-pomoci-ukrajine-prevazi-ta-materialni-partnerske-vztahy/.

V dalších bodech zasedání se zastupitelé zabývali různými tématy. Schválili vyhlášku, která zakazuje v době smogové situace spalování pevných paliv v zařízeních, která nejsou hlavním zdrojem vytápění domů. Jednalo by se například o krby, krbové vložky nebo kamna, která slouží jako doplnění primárních kotlů.

Dále byl podpořen sport nebo vzdělávací aktivity dětí. Více v tiskové zprávě.

Veškeré materiály z dnešního zasedání zastupitelstva najdete na webu města

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít