Začínají další opravy Špilberku. Hrad je přístupný z Gorazdovy - Tiskový servis

Začínají další opravy Špilberku. Hrad je přístupný z Gorazdovy

  • 17. července 2017
  • 2 minuty čtení

(ik) – Vstup na Špilberk od Husovy ulice je od pondělí 14 hodin uzavřený. Začíná další část oprav hradu, především rekonstrukce vodojemů.

Začínají další opravy Špilberku. Hrad je přístupný z Gorazdovy
Začínají další opravy Špilberku. Hrad je přístupný z Gorazdovy

Výstavy, prohlídky kasemat a další akce včetně Letních shakespearovských slavností pokračují podle programu. Návštěvníci však musí zvolit vstup na Špilberk od Gorazdovy ulice.

Základ oprav tvoří rekonstrukce bývalých vodojemů, kde vznikne lapidárium, tedy prostor se sbírkami kamenných sochařských děl a historických stavebních fragmentů.

„Projekt rekonstrukce vodojemů a vytvoření odborného zázemí Špilberku se připravoval již delší dobu. Oproti původnímu záměru nyní řešíme i aktuálně nejpalčivější problém této národní kulturní památky – zatékání do hradeb,“ uvedl investiční náměstek primátora Richard Mrázek.

Radní 23. května na základě výběrového řízení schválili, že opravy provedou firmy ARCHATT a Tocháček s nabídkovou cenou téměř 93 milionů korun. Projekt bude z 90 procent spolufinancován z fondů EU.

Vodojemy jsou dva obří prostory uvnitř východních hradeb Špilberku. „Od konce 19. století až do války sloužily jako zásobárna pitné vody pro město. Za minulého režimu chátraly. Neoprávnění návštěvníci, kteří do jednoho z nich vnikali zavřeným poklopem z výšky šesti metrů, tehdy na jeho zdech zanechali spoustu punkových a protikomunistických nápisů,“ vysvětlil Michael Kalábek, mluvčí Muzea města Brna, které Špilberk spravuje. 

vodojemy pod východním bastionem část východní a severní hradby severovýchodní bastion a navazující vstup do kasemat

Stavbaři instalují izolaci, která zamezí zatékání do této části Špilberku. 

V severním přístavku vzniknou restaurátorské dílny a sklady. 

V severozápadním bastionu bude vybudována přerušovací požární nádrž.

Rozsáhlá rekonstrukce Špilberku začala před 30 lety a stála již zhruba miliardu korun. Postupně odborníci opravili kasematy, západní křídlo s výstavními prostorami, nádvoří, vjezdovou bránu a jižní křídlo.

„Vodojemy a severní přístavek patří mezi poslední části hradu Špilberku, které dosud neprošly moderní rekonstrukcí. Po jejich opravě zbude už pouze tzv. východní přístavek, v němž dnes sídlí ostraha hradu a část zázemí muzea. Jde ale o menší budovu, její oprava by neměla být náročná a neměla by ani omezit provoz,“ dodal Kalábek.

Další články z rubriky