Přeskočit na obsah

Začínají další opravy Špilberku. Hrad je přístupný z Gorazdovy

17. července 2017 2 minuty čtení
(ik) – Vstup na Špilberk od Husovy ulice je od pondělí 14 hodin uzavřený. Začíná další část oprav hradu, především rekonstrukce vodojemů.

Výstavy, prohlídky kasemat a další akce včetně Letních shakespearovských slavností pokračují podle programu. Návštěvníci však musí zvolit vstup na Špilberk od Gorazdovy ulice.

Základ oprav tvoří rekonstrukce bývalých vodojemů, kde vznikne lapidárium, tedy prostor se sbírkami kamenných sochařských děl a historických stavebních fragmentů.

„Projekt rekonstrukce vodojemů a vytvoření odborného zázemí Špilberku se připravoval již delší dobu. Oproti původnímu záměru nyní řešíme i aktuálně nejpalčivější problém této národní kulturní památky – zatékání do hradeb,“ uvedl investiční náměstek primátora Richard Mrázek.

Radní 23. května na základě výběrového řízení schválili, že opravy provedou firmy ARCHATT a Tocháček s nabídkovou cenou téměř 93 milionů korun. Projekt bude z 90 procent spolufinancován z fondů EU.

Vodojemy jsou dva obří prostory uvnitř východních hradeb Špilberku. „Od konce 19. století až do války sloužily jako zásobárna pitné vody pro město. Za minulého režimu chátraly. Neoprávnění návštěvníci, kteří do jednoho z nich vnikali zavřeným poklopem z výšky šesti metrů, tehdy na jeho zdech zanechali spoustu punkových a protikomunistických nápisů,“ vysvětlil Michael Kalábek, mluvčí Muzea města Brna, které Špilberk spravuje. 

vodojemy pod východním bastionem část východní a severní hradby severovýchodní bastion a navazující vstup do kasemat

Stavbaři instalují izolaci, která zamezí zatékání do této části Špilberku. 

V severním přístavku vzniknou restaurátorské dílny a sklady. 

V severozápadním bastionu bude vybudována přerušovací požární nádrž.

Rozsáhlá rekonstrukce Špilberku začala před 30 lety a stála již zhruba miliardu korun. Postupně odborníci opravili kasematy, západní křídlo s výstavními prostorami, nádvoří, vjezdovou bránu a jižní křídlo.

„Vodojemy a severní přístavek patří mezi poslední části hradu Špilberku, které dosud neprošly moderní rekonstrukcí. Po jejich opravě zbude už pouze tzv. východní přístavek, v němž dnes sídlí ostraha hradu a část zázemí muzea. Jde ale o menší budovu, její oprava by neměla být náročná a neměla by ani omezit provoz,“ dodal Kalábek.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.