Přeskočit na obsah

Vyrazte za Kráskou a zvířetem nebo za loutkami. Víkend bude kulturní

03. března 2023 2 minuty čtení TIS

Děti i rodiče si tento víkend vyberou z bohaté nabídky aktivit. Nabízí se divadlo, loutky a třeba také veletrh ProDítě na výstavišti. Fotografie studentů univerzity třetího věku si prohlédnete na Špilberku. Více o Mendlovi a jeho Brně se dozvíte na procházce a svátek Purim poznáte ve vile Stiassni.

Zatím nemnoho diváků mělo možnost zhlédnout adaptaci francouzské pohádky Kráska a zvíře v podání Divadla Radost. Do představení připraveného pro děti od osmi let a jejich rodiče vstoupil covid i další provozní překážky. V neděli 5. 3. se ale na jevišti odehraje hned dvakrát – v 10 a ve 14 hodin. Vstupenky na obě představení jsou stále k mání a najdete je zde.

Rodiče s dětmi zbystří ještě u jedné akce, a tou je populární brněnský veletrh ProDítě. Ten letos připadá právě na nadcházející víkend a konat se bude na výstavišti. „Všichni návštěvníci se mohou těšit na tradiční prezentaci nejnovějších trendů na trhu hraček, módy, cestování i zábavných aktivit. V rámci doprovodného programu nebudou chybět ani zajímavé přednášky ze světa zdraví a moderního rodičovství,“ zve za organizátory Dagmar Schejbalová.

Jak se účastníci univerzity třetího věku vypořádali s úkolem zachytit na svoje fotoaparáty Brno a Telč? Zjistěte to na zbrusu nové výstavě na Špilberku! Více informací hledejte na facebookové události.

Že je odkaz Gregora Johanna Mendela v Brně stále živý, dokazuje nedělní Mendel Day, který pořádá Moravské zemské muzeum. Po stopách geniálního genetika se vydáte od 13 hodin a cesta povede centrem města, kde budou vypíchnuta zajímavá místa spjatá s touto osobností. Výprava také navštíví hrob Mendela na Ústředním hřbitově a procházka skončí v areálu starobrněnského kláštera.

Purim je nejveselejší z židovských svátků a připomíná den původně určený losem k záhubě Židů, díky moudrosti a statečnosti královny Ester se však změnil v čas radosti. Více se o něm dozvíte ve vile Stiassni, na akci pod vedením Štetlu. K poslechu zahraje skupina Hazafele.

Brněnský loutkotoč v sobotu rozveselí divadlo Barka. Chystají se představení pro malé i větší. Pohádku O vytrvalém princi si připravilo Dřevěné divadlo. Z Uherského Brodu přijede představení Paleček a Karmen doputuje až Jablonce nad Nisou.

Další zápas nejvyšší soutěže basketbalu se uskuteční v pátek v 18.30 v hale Vodova. Brněnský tým vyzve soupeře z Pardubic. A odpoledne v 15:30 se na stejné palubovce odehraje zápas žen, kdy KP Brno nastoupí proti hráčkám Hradce Králové.

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.