Přeskočit na obsah

Vyhlídku na Červeném kopci umocní nová rozhledna

05. října 2021
Tradice budování rozhleden je v českých zemích stará více než 200 let. V Brně byla v minulém roce otevřena rozhledna Holedná v městské části Brno-Jundrov. Dalším místem, kde by mohla být postavena rozhledna, je Červený kopec. Rada města Brna včera souhlasila, aby se k tomuto projektu vypracoval investiční záměr.

Červený kopec je jedním z mála míst v Brně, odkud je nádherný výhled na celé město se všemi jeho dominantami. Rádi bychom tuto významnou lokalitu nadále rozvíjeli a zvýšili její atraktivitu. Z tohoto důvodu si necháme vypracovat investiční záměr na výstavbu rozhledny, která by měla být situována v místech nad Kamennou kolonií, v blízkosti ulice Jaroslava Foglara,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Umístění rozhledny se předpokládá v zahrádkářské kolonii, a to na pozemku patřícímu městu Brnu. Pozemek je v současné době nevyužívaný a nachází se na něm pouze náletová zeleň. Přístup na rozhlednu bude možný pouze pro pěší, auta sem budou mít zakázaný vjezd. Součástí záměru bude i vybudování přístupové cesty a sanace blízkého svahu.

Co se týče samotné rozhledny, ta by měla být vysoká přibližně 20 metrů. Její nosná konstrukce by měla být celodřevěná s tím, že v každém patře budou naučné tabule a fotografie. Ve spodní části bude prostor, kam se mohou návštěvníci schovat v případě nepřízně počasí. Okolí Kamenné kolonie a Červený kopec je vyhledávaným místem odpoledních procházek mnoha Brňanů a rozhledna jistě bude oblíbeným zastavením těchto výprav. Předběžné odhady nám říkají, že by stavba mohla vyjít na 5 až 7 milionů korun. Více budeme znát po vypracování projektové dokumentace,“ upřesnila primátorka.

Červený kopec je národní přírodní památkou, která se nachází na území centrální městské části Brno-střed. Její čtvrtohorní profil obsahuje asi 20 fosilních půdních vrstev, jež se nepřerušovaně vyvíjí už od doby před asi 2,6 miliony let. Díky tomuto faktu zde vědci pozorují vývoj krajiny, populaci rostlin, zvířat i lidí, kteří zde žili před stovkami tisíc let. Na kopci roste pestrá skladba stromů: akáty, buky, smrky, borovice, lísky, lípy, jasany i javory, navíc jasmín, šípkové keře i černý bez. I proto je tato nenápadná lokalita cílem odborných exkurzí a vědeckého zájmu. 

 

Bc. Filip Poňuchálek
tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ odstartuje křtem galerijní tramvaje už 3. října. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.

Zhotovitel úprav Sálu Břetislava Bakaly je vybrán, práce na nové scéně Divadla Bolka Polívky potrvají 16 týdnů

Stavební úpravy a instalaci divadelních technologií v Sále Břetislava Bakaly, kde má od jara hrát Divadlo Bolka Polívky, provede firma GRADOIR, a to za cenu 9 806 902 korun bez DPH. Rozhodli o tom dnes brněnští radní.