Přeskočit na obsah

Vyhlídku na Červeném kopci umocní nová rozhledna

05. října 2021
Tradice budování rozhleden je v českých zemích stará více než 200 let. V Brně byla v minulém roce otevřena rozhledna Holedná v městské části Brno-Jundrov. Dalším místem, kde by mohla být postavena rozhledna, je Červený kopec. Rada města Brna včera souhlasila, aby se k tomuto projektu vypracoval investiční záměr.

Červený kopec je jedním z mála míst v Brně, odkud je nádherný výhled na celé město se všemi jeho dominantami. Rádi bychom tuto významnou lokalitu nadále rozvíjeli a zvýšili její atraktivitu. Z tohoto důvodu si necháme vypracovat investiční záměr na výstavbu rozhledny, která by měla být situována v místech nad Kamennou kolonií, v blízkosti ulice Jaroslava Foglara,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Umístění rozhledny se předpokládá v zahrádkářské kolonii, a to na pozemku patřícímu městu Brnu. Pozemek je v současné době nevyužívaný a nachází se na něm pouze náletová zeleň. Přístup na rozhlednu bude možný pouze pro pěší, auta sem budou mít zakázaný vjezd. Součástí záměru bude i vybudování přístupové cesty a sanace blízkého svahu.

Co se týče samotné rozhledny, ta by měla být vysoká přibližně 20 metrů. Její nosná konstrukce by měla být celodřevěná s tím, že v každém patře budou naučné tabule a fotografie. Ve spodní části bude prostor, kam se mohou návštěvníci schovat v případě nepřízně počasí. Okolí Kamenné kolonie a Červený kopec je vyhledávaným místem odpoledních procházek mnoha Brňanů a rozhledna jistě bude oblíbeným zastavením těchto výprav. Předběžné odhady nám říkají, že by stavba mohla vyjít na 5 až 7 milionů korun. Více budeme znát po vypracování projektové dokumentace,“ upřesnila primátorka.

Červený kopec je národní přírodní památkou, která se nachází na území centrální městské části Brno-střed. Její čtvrtohorní profil obsahuje asi 20 fosilních půdních vrstev, jež se nepřerušovaně vyvíjí už od doby před asi 2,6 miliony let. Díky tomuto faktu zde vědci pozorují vývoj krajiny, populaci rostlin, zvířat i lidí, kteří zde žili před stovkami tisíc let. Na kopci roste pestrá skladba stromů: akáty, buky, smrky, borovice, lísky, lípy, jasany i javory, navíc jasmín, šípkové keře i černý bez. I proto je tato nenápadná lokalita cílem odborných exkurzí a vědeckého zájmu. 

 

Bc. Filip Poňuchálek
tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.  

Aprílový úklid jako Brno

Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.