„Vracejme místům příběhy a propojujme je s osudy lidí,“ přejí si potomci Tugendhatů a Löw-Beerů - Tiskový servis

„Vracejme místům příběhy a propojujme je s osudy lidí,“ přejí si potomci Tugendhatů a Löw-Beerů

  • 23. května 2017
  • 3 minuty čtení

(taz) - Sněmovní i Rytířský sál na Nové radnici v Brně v pondělí večer zaplnili lidé, kteří přišli diskutovat se zástupci židovských rodin Löw-Beer a Tugendhat. Tyto rodiny do roku 1945 významně spoluutvářely industriální a kulturní tvář města Brna. O historii svých rodin i vztahu k Brnu přišly vyprávět dcery budovatelů a majitelů vily Tugendhat Fritze Tugendhata a Grete Tugendhatové (rozené Löw-Beer), Ruth Guggenheim-Tugendhat a Daniela Hammer-Tugendhat. Dalším diskutujícím byl Daniel Löw-Beer.

Včerejší setkání bylo jedním z vrcholů letošního festivalu Meeting Brno. Více než stovka členů těchto rodin se už v pátek sešla na Nové radnici při oficiálním přijetí. V dalších dnech pak pro ně organizátoři festivalu připravili program v Brně i v jeho okolí.

„Atmosféra v tomto sále a v těchto dnech v Brně je jiná, než jsme zažívali v minulých dobách. Potěšilo mě, že pan primátor při našem setkání zmínil, že zde ve vztahu k minulosti existují různé emoce a protichůdné nálady. Jsem psychoanalytička a celý život usiluji vypořádat se s minulostí lidí. A to vždy vyvolá protichůdné pocity,“ zahájila své vzpomínání Ruth Guggenheim-Tugendhat.

„Naše rodina žije na několika kontinentech, částečně jsme o sobě ani nevěděli a setkání tady v Brně pro nás bylo velice emotivní. Chci ale říci, že kdyby v minulosti nebyly země, které nás byly ochotny přijmout, nebyl by tady nikdo z nás. I nyní dochází k velkému pohybu utečenců a nárůstu nacionalismu a rasismu. Domnívám se, že je nutné zabývat se dějinami. Nyní existují – co se týká samotných procesů a jejich formy – děsivé podobnosti s tehdejší dobou. Lidé hledají viníky problémů, ale místo racionální úvahy za těmi problémy vidí ty druhé. A ať už jsou těmi druhými židé, muslimové nebo azylanti, když nevidíme osudy konkrétních lidí, ztrácíme lidskost. Minulost na nás vrhá stíny a na nás záleží, zda budeme dále růst,“ řekla na začátku debaty Daniela Hammer-Tugendhat.

„Když jsem sem přijel před deseti či dvaceti lety, bylo těžké vysvětlovat dětem propojení s Brnem. Nyní dostáváme část našeho příběhu zpět,“ doplnil Daniel Löw-Beer.

První hodina diskuzního setkání patřila vyprávění a vzpomínkám, ve druhé hodině pak došlo na diskuzi s přítomnými diváky. Mluvilo se například o tom, jak potomci rodin vnímají přístup města ke svým bývalým domovům a jaké jsou jejich pocity v dnešním Brně.

Celá debata byla simultánně tlumočena z němčiny a angličtiny. Moderoval ji Mojmír Jeřábek z Odboru zahraničních vztahů města Brna a zúčastnila se jí také veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Ta vzpomínala, jak se o problematice vztahů mezi Čechy, Němci a Židy kdysi začínalo opatrně mluvit v disentu. A jak ani rodilí Brňané za minulého režimu nevěděli nic o historii slavných vil a rodin, které zde kdysi žily. „Je potřeba vracet místům příběhy a propojovat je s osudy a lidmi,“ přál si na závěr debaty Daniel Löw-Beer.

Také náměstek primátora Matěj Hollan hosty ujistil, že město udělá vše pro to, aby vily prosperovaly k oboustranné spokojenosti potomků původních majitelů i jejich současného správce, tedy Brna. „Z morálního hlediska jsou to stále vaše domovy a váš názor je pro nás zásadní,“ uvedl.

Další články z rubriky