„Vracejme místům příběhy a propojujme je s osudy lidí,“ přejí si potomci Tugendhatů a Löw-Beerů - Tiskový servis
Včerejší setkání bylo jedním z vrcholů letošního festivalu Meeting Brno. Více než stovka členů těchto rodin se už v pátek sešla na Nové radnici při oficiálním přijetí. V dalších dnech pak pro ně organizátoři festivalu připravili program v Brně i v jeho okolí.
„Atmosféra v tomto sále a v těchto dnech v Brně je jiná, než jsme zažívali v minulých dobách. Potěšilo mě, že pan primátor při našem setkání zmínil, že zde ve vztahu k minulosti existují různé emoce a protichůdné nálady. Jsem psychoanalytička a celý život usiluji vypořádat se s minulostí lidí. A to vždy vyvolá protichůdné pocity,“ zahájila své vzpomínání Ruth Guggenheim-Tugendhat.
„Naše rodina žije na několika kontinentech, částečně jsme o sobě ani nevěděli a setkání tady v Brně pro nás bylo velice emotivní. Chci ale říci, že kdyby v minulosti nebyly země, které nás byly ochotny přijmout, nebyl by tady nikdo z nás. I nyní dochází k velkému pohybu utečenců a nárůstu nacionalismu a rasismu. Domnívám se, že je nutné zabývat se dějinami. Nyní existují – co se týká samotných procesů a jejich formy – děsivé podobnosti s tehdejší dobou. Lidé hledají viníky problémů, ale místo racionální úvahy za těmi problémy vidí ty druhé. A ať už jsou těmi druhými židé, muslimové nebo azylanti, když nevidíme osudy konkrétních lidí, ztrácíme lidskost. Minulost na nás vrhá stíny a na nás záleží, zda budeme dále růst,“ řekla na začátku debaty Daniela Hammer-Tugendhat.
„Když jsem sem přijel před deseti či dvaceti lety, bylo těžké vysvětlovat dětem propojení s Brnem. Nyní dostáváme část našeho příběhu zpět,“ doplnil Daniel Löw-Beer.
První hodina diskuzního setkání patřila vyprávění a vzpomínkám, ve druhé hodině pak došlo na diskuzi s přítomnými diváky. Mluvilo se například o tom, jak potomci rodin vnímají přístup města ke svým bývalým domovům a jaké jsou jejich pocity v dnešním Brně.
Celá debata byla simultánně tlumočena z němčiny a angličtiny. Moderoval ji Mojmír Jeřábek z Odboru zahraničních vztahů města Brna a zúčastnila se jí také veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Ta vzpomínala, jak se o problematice vztahů mezi Čechy, Němci a Židy kdysi začínalo opatrně mluvit v disentu. A jak ani rodilí Brňané za minulého režimu nevěděli nic o historii slavných vil a rodin, které zde kdysi žily. „Je potřeba vracet místům příběhy a propojovat je s osudy a lidmi,“ přál si na závěr debaty Daniel Löw-Beer.
Také náměstek primátora Matěj Hollan hosty ujistil, že město udělá vše pro to, aby vily prosperovaly k oboustranné spokojenosti potomků původních majitelů i jejich současného správce, tedy Brna. „Z morálního hlediska jsou to stále vaše domovy a váš názor je pro nás zásadní,“ uvedl.
Mohlo by vás dále zajímat

Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let
Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem.

Starobrněnský klášter slaví 700 let
Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích
Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.
BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO
I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.
Nejnovější články

Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let
Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem.

Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu
Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně
Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD.