Přeskočit na obsah

„Vracejme místům příběhy a propojujme je s osudy lidí,“ přejí si potomci Tugendhatů a Löw-Beerů

23. května 2017 3 minuty čtení
(taz) - Sněmovní i Rytířský sál na Nové radnici v Brně v pondělí večer zaplnili lidé, kteří přišli diskutovat se zástupci židovských rodin Löw-Beer a Tugendhat. Tyto rodiny do roku 1945 významně spoluutvářely industriální a kulturní tvář města Brna. O historii svých rodin i vztahu k Brnu přišly vyprávět dcery budovatelů a majitelů vily Tugendhat Fritze Tugendhata a Grete Tugendhatové (rozené Löw-Beer), Ruth Guggenheim-Tugendhat a Daniela Hammer-Tugendhat. Dalším diskutujícím byl Daniel Löw-Beer.

Včerejší setkání bylo jedním z vrcholů letošního festivalu Meeting Brno. Více než stovka členů těchto rodin se už v pátek sešla na Nové radnici při oficiálním přijetí. V dalších dnech pak pro ně organizátoři festivalu připravili program v Brně i v jeho okolí.

„Atmosféra v tomto sále a v těchto dnech v Brně je jiná, než jsme zažívali v minulých dobách. Potěšilo mě, že pan primátor při našem setkání zmínil, že zde ve vztahu k minulosti existují různé emoce a protichůdné nálady. Jsem psychoanalytička a celý život usiluji vypořádat se s minulostí lidí. A to vždy vyvolá protichůdné pocity,“ zahájila své vzpomínání Ruth Guggenheim-Tugendhat.

„Naše rodina žije na několika kontinentech, částečně jsme o sobě ani nevěděli a setkání tady v Brně pro nás bylo velice emotivní. Chci ale říci, že kdyby v minulosti nebyly země, které nás byly ochotny přijmout, nebyl by tady nikdo z nás. I nyní dochází k velkému pohybu utečenců a nárůstu nacionalismu a rasismu. Domnívám se, že je nutné zabývat se dějinami. Nyní existují – co se týká samotných procesů a jejich formy – děsivé podobnosti s tehdejší dobou. Lidé hledají viníky problémů, ale místo racionální úvahy za těmi problémy vidí ty druhé. A ať už jsou těmi druhými židé, muslimové nebo azylanti, když nevidíme osudy konkrétních lidí, ztrácíme lidskost. Minulost na nás vrhá stíny a na nás záleží, zda budeme dále růst,“ řekla na začátku debaty Daniela Hammer-Tugendhat.

„Když jsem sem přijel před deseti či dvaceti lety, bylo těžké vysvětlovat dětem propojení s Brnem. Nyní dostáváme část našeho příběhu zpět,“ doplnil Daniel Löw-Beer.

První hodina diskuzního setkání patřila vyprávění a vzpomínkám, ve druhé hodině pak došlo na diskuzi s přítomnými diváky. Mluvilo se například o tom, jak potomci rodin vnímají přístup města ke svým bývalým domovům a jaké jsou jejich pocity v dnešním Brně.

Celá debata byla simultánně tlumočena z němčiny a angličtiny. Moderoval ji Mojmír Jeřábek z Odboru zahraničních vztahů města Brna a zúčastnila se jí také veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Ta vzpomínala, jak se o problematice vztahů mezi Čechy, Němci a Židy kdysi začínalo opatrně mluvit v disentu. A jak ani rodilí Brňané za minulého režimu nevěděli nic o historii slavných vil a rodin, které zde kdysi žily. „Je potřeba vracet místům příběhy a propojovat je s osudy a lidmi,“ přál si na závěr debaty Daniel Löw-Beer.

Také náměstek primátora Matěj Hollan hosty ujistil, že město udělá vše pro to, aby vily prosperovaly k oboustranné spokojenosti potomků původních majitelů i jejich současného správce, tedy Brna. „Z morálního hlediska jsou to stále vaše domovy a váš názor je pro nás zásadní,“ uvedl.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.