„Vracejme místům příběhy a propojujme je s osudy lidí,“ přejí si potomci Tugendhatů a Löw-Beerů

  • 23. května 2017
  • 3 minuty čtení
(taz) - Sněmovní i Rytířský sál na Nové radnici v Brně v pondělí večer zaplnili lidé, kteří přišli diskutovat se zástupci židovských rodin Löw-Beer a Tugendhat. Tyto rodiny do roku 1945 významně spoluutvářely industriální a kulturní tvář města Brna. O historii svých rodin i vztahu k Brnu přišly vyprávět dcery budovatelů a majitelů vily Tugendhat Fritze Tugendhata a Grete Tugendhatové (rozené Löw-Beer), Ruth Guggenheim-Tugendhat a Daniela Hammer-Tugendhat. Dalším diskutujícím byl Daniel Löw-Beer.

Včerejší setkání bylo jedním z vrcholů letošního festivalu Meeting Brno. Více než stovka členů těchto rodin se už v pátek sešla na Nové radnici při oficiálním přijetí. V dalších dnech pak pro ně organizátoři festivalu připravili program v Brně i v jeho okolí.

„Atmosféra v tomto sále a v těchto dnech v Brně je jiná, než jsme zažívali v minulých dobách. Potěšilo mě, že pan primátor při našem setkání zmínil, že zde ve vztahu k minulosti existují různé emoce a protichůdné nálady. Jsem psychoanalytička a celý život usiluji vypořádat se s minulostí lidí. A to vždy vyvolá protichůdné pocity,“ zahájila své vzpomínání Ruth Guggenheim-Tugendhat.

„Naše rodina žije na několika kontinentech, částečně jsme o sobě ani nevěděli a setkání tady v Brně pro nás bylo velice emotivní. Chci ale říci, že kdyby v minulosti nebyly země, které nás byly ochotny přijmout, nebyl by tady nikdo z nás. I nyní dochází k velkému pohybu utečenců a nárůstu nacionalismu a rasismu. Domnívám se, že je nutné zabývat se dějinami. Nyní existují – co se týká samotných procesů a jejich formy – děsivé podobnosti s tehdejší dobou. Lidé hledají viníky problémů, ale místo racionální úvahy za těmi problémy vidí ty druhé. A ať už jsou těmi druhými židé, muslimové nebo azylanti, když nevidíme osudy konkrétních lidí, ztrácíme lidskost. Minulost na nás vrhá stíny a na nás záleží, zda budeme dále růst,“ řekla na začátku debaty Daniela Hammer-Tugendhat.

„Když jsem sem přijel před deseti či dvaceti lety, bylo těžké vysvětlovat dětem propojení s Brnem. Nyní dostáváme část našeho příběhu zpět,“ doplnil Daniel Löw-Beer.

První hodina diskuzního setkání patřila vyprávění a vzpomínkám, ve druhé hodině pak došlo na diskuzi s přítomnými diváky. Mluvilo se například o tom, jak potomci rodin vnímají přístup města ke svým bývalým domovům a jaké jsou jejich pocity v dnešním Brně.

Celá debata byla simultánně tlumočena z němčiny a angličtiny. Moderoval ji Mojmír Jeřábek z Odboru zahraničních vztahů města Brna a zúčastnila se jí také veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Ta vzpomínala, jak se o problematice vztahů mezi Čechy, Němci a Židy kdysi začínalo opatrně mluvit v disentu. A jak ani rodilí Brňané za minulého režimu nevěděli nic o historii slavných vil a rodin, které zde kdysi žily. „Je potřeba vracet místům příběhy a propojovat je s osudy a lidmi,“ přál si na závěr debaty Daniel Löw-Beer.

Také náměstek primátora Matěj Hollan hosty ujistil, že město udělá vše pro to, aby vily prosperovaly k oboustranné spokojenosti potomků původních majitelů i jejich současného správce, tedy Brna. „Z morálního hlediska jsou to stále vaše domovy a váš názor je pro nás zásadní,“ uvedl.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít