Přeskočit na obsah

Brno přivítalo členy rodin, jejichž předkové budovali moravský Manchester

19. května 2017 2 minuty čtení
(ik) - Setkání potomků německých židovských rodin Löw-Beer, Tugendhat a Stiassni se uskutečnilo v pátek večer v Rytířském sále Nové radnice.

Pocházejí z rodů, které se od 19. století významně podílely na budování průmyslu v Brně, a proto se tenkrát Brnu říkalo moravský Manchester.

Brno a organizátoři festivalu Meeting Brno se proto rozhodli podpořit myšlenku setkání členů těchto tří rodin v „jejich“ městě. Představitelé města jich přivítali více než stovku z nejrůznějších částí světa.

“V Brně vedle sebe odedávna žili lidé tří kultur – Češi, Němci a Židé. Nebylo to soužití ideální, v konečném důsledku však bylo inspirativní a městu přinášelo pokrok a prosperitu. Jak o tom svědčí i osudy vašich rodin,“ uvedl primátora Petr Vokřál.

„Tuto staletou brněnskou kulturní a společenskou rovnováhu však smetla druhá světová válka. Němečtí okupanti zmařili také v našem městě životy tisíců Čechů, Židů a Romů. Reakcí na toto zlo se stalo další zlo. A tak se v Brně při násilném odsunu německého obyvatelstva stali oběťmi odplaty za nacistické zločiny bezbranní lidé, většinou ženy, děti a starci,“ dodal primátor.

Vše pak dovršil nástup totalitního komunistického režimu, kdy byli lidé nuceni utíkat z Československa za svobodou, podobně jako už dříve židovští občané před německou okupací.

Daniela Hammer-Tugendhatová a Ruth Guggenheimová převzali od primátora doklad vydaný těsně po válce tehdejším národním výborem. Osvědčuje, že jejich otec Bedřich Tugendhat byl českým občanem.

Hosté Brna se pak zúčastnili slavnostního zahájení festivalu Meeting Brno a Česko-německého kulturního jara 2017 v Besedním domě.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.

Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně, foto: Brno 2028
Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně

Třináct kulturních akcí jen do konce listopadu - tak vypadá momentální program nového kulturního prostoru v Brně, bývalého bytu básníka Zeno Kaprála. Unikátní literární salon vznikl pod hlavičkou kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.