Přeskočit na obsah

Víkend nabídne velikonoční pohodu i běžecké závody

12. dubna 2019 3 minuty čtení
(mad) – Velikonoce jsou již za dveřmi a druhý dubnový víkend v Brně to reflektuje. Můžete se těšit na celou řadu akcí spojených s těmito svátky. Na své si ale přijdou i sportovci a sportovní fanoušci či milovníci architektury.

Ve vzduchu už je cítit jaro a Velikonoce klepou na dveře. Nedočkavci si je mohou užít už tento víkend na náměstí Svobody, kde se koná již desátý ročník Velikonočních slavností. Čeká vás asi 40 stánků především s velikonoční tématikou. Můžete se těšit třeba na proutěné zboží, pomlázky, velikonoční kraslice či doprovodný program plný tance a zpěvu. Akce se koná od 12. do 21. dubna.

Na největší křesťanské svátky apeluje také Velikonoční festival duchovní hudby, v jehož rámci se v neděli v 19:00 na Petrově odehraje koncert Nova et vetera. Tulev je jako skladatel a hudebník detailně obeznámen s historickými styly včetně gregoriánského chorálu, k němuž ve své tvorbě rád odkazuje, ale cizí mu není ani prostředí rockové hudby.

I svátky se dají oslavit cestou za poznáním. V sobotu od 14 do 17 hodin se v brněnské hvězdárně odehrají Vesmírné Velikonoce. Na programu je výroba netradičních galaktických vajec. Vesmírné černi, hvězdného prachu i měsíčních úlomků je dost, takže stačí dojít na Kraví horu. Svoji návštěvu můžete také spojit s některým z pořadů v digitáriu.

Chcete vědět, jak jste na tom se zdravím? Dorazit můžete zítra a pozítří od 10 do 20 hodin v OC Olympia Brno na akci Zdraví pod kontrolou. Letošním téma zní Universal health coverage a akce si klade za cíl informovat veřejnost o dostupnosti zdravotní péče. Pro účastníky akce budou připravena stanoviště vedená studenty medicíny, kde si bude každý moci nechat změřit krevní tlak, procento tuku v těle nebo hladinu cukru v krvi. Budou zde také stanoviště zaměřující se na poskytování první pomoci, samovyšetření prsou a varlat, s budoucími fyzioterapeuty a nutričními terapeuty mohou návštěvníci debatovat o vyvážené stravě atd.

Největší architektonická akce na světě se koná letos podruhé i v Brně. Open House Brno 2019 otevře 70 běžně nepřístupných míst. Festival proběhne o víkendu 13. a 14. dubna a vstup na něj je zdarma. Své dveře a brány otevřou různé typy staveb. Ty inženýrské reprezentuje například hráz vodní nádrže Brno nebo čistička odpadních vod, bytové například Arnoldova či Giskrova vila, průmyslové stavby třeba pivovar Hauskrecht atd. Řadu míst je možné navštívit i bez registrace.

Brněnští sportovní fanoušci nemají jinou možnost než v sobotu navštívit či alespoň zhlédnout přenos utkání mezi Kometou a Libercem. Začíná v 15:30. Bílí tygři mají nakročeno k postupu, ale družina Libora Zábranského už mnohokrát ukázala, že nikdy nehází ručník na led. Zabojuje „Modrobílá šlechta“ o finále, nebo je Pešánův výběr konečně dokáže přemoci?

A pro ty, kteří preferují aktivnější trávení víkendu, je určen Brněnský půlmaraton či desítka. Start i cíl se nachází v centru Brna na náměstí Svobody. Všichni, kdo doběhnou do cíle, obdrží originální medaile. Na vítěze čekají peněžní prémie i hodnotné ceny.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.