Víkend nabídne velikonoční pohodu i běžecké závody

  • 12. dubna 2019
  • 3 minuty čtení
(mad) – Velikonoce jsou již za dveřmi a druhý dubnový víkend v Brně to reflektuje. Můžete se těšit na celou řadu akcí spojených s těmito svátky. Na své si ale přijdou i sportovci a sportovní fanoušci či milovníci architektury.

Ve vzduchu už je cítit jaro a Velikonoce klepou na dveře. Nedočkavci si je mohou užít už tento víkend na náměstí Svobody, kde se koná již desátý ročník Velikonočních slavností. Čeká vás asi 40 stánků především s velikonoční tématikou. Můžete se těšit třeba na proutěné zboží, pomlázky, velikonoční kraslice či doprovodný program plný tance a zpěvu. Akce se koná od 12. do 21. dubna.

Na největší křesťanské svátky apeluje také Velikonoční festival duchovní hudby, v jehož rámci se v neděli v 19:00 na Petrově odehraje koncert Nova et vetera. Tulev je jako skladatel a hudebník detailně obeznámen s historickými styly včetně gregoriánského chorálu, k němuž ve své tvorbě rád odkazuje, ale cizí mu není ani prostředí rockové hudby.

I svátky se dají oslavit cestou za poznáním. V sobotu od 14 do 17 hodin se v brněnské hvězdárně odehrají Vesmírné Velikonoce. Na programu je výroba netradičních galaktických vajec. Vesmírné černi, hvězdného prachu i měsíčních úlomků je dost, takže stačí dojít na Kraví horu. Svoji návštěvu můžete také spojit s některým z pořadů v digitáriu.

Chcete vědět, jak jste na tom se zdravím? Dorazit můžete zítra a pozítří od 10 do 20 hodin v OC Olympia Brno na akci Zdraví pod kontrolou. Letošním téma zní Universal health coverage a akce si klade za cíl informovat veřejnost o dostupnosti zdravotní péče. Pro účastníky akce budou připravena stanoviště vedená studenty medicíny, kde si bude každý moci nechat změřit krevní tlak, procento tuku v těle nebo hladinu cukru v krvi. Budou zde také stanoviště zaměřující se na poskytování první pomoci, samovyšetření prsou a varlat, s budoucími fyzioterapeuty a nutričními terapeuty mohou návštěvníci debatovat o vyvážené stravě atd.

Největší architektonická akce na světě se koná letos podruhé i v Brně. Open House Brno 2019 otevře 70 běžně nepřístupných míst. Festival proběhne o víkendu 13. a 14. dubna a vstup na něj je zdarma. Své dveře a brány otevřou různé typy staveb. Ty inženýrské reprezentuje například hráz vodní nádrže Brno nebo čistička odpadních vod, bytové například Arnoldova či Giskrova vila, průmyslové stavby třeba pivovar Hauskrecht atd. Řadu míst je možné navštívit i bez registrace.

Brněnští sportovní fanoušci nemají jinou možnost než v sobotu navštívit či alespoň zhlédnout přenos utkání mezi Kometou a Libercem. Začíná v 15:30. Bílí tygři mají nakročeno k postupu, ale družina Libora Zábranského už mnohokrát ukázala, že nikdy nehází ručník na led. Zabojuje „Modrobílá šlechta“ o finále, nebo je Pešánův výběr konečně dokáže přemoci?

A pro ty, kteří preferují aktivnější trávení víkendu, je určen Brněnský půlmaraton či desítka. Start i cíl se nachází v centru Brna na náměstí Svobody. Všichni, kdo doběhnou do cíle, obdrží originální medaile. Na vítěze čekají peněžní prémie i hodnotné ceny.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít