Středoevropské Vánoce: Nezapomenout Weihnachtsmarkt, Punsch, Glühwein. Vánoce a Vídeň jsou pevně spojeny

  • 06. prosince 2023
  • 3 minuty čtení
  • Zdeňka Obalilová

Kouzelná atmosféra, historie dýchající na každém kroku, řemeslná výroba a dobré nápoje – to jsou vánoční trhy ve Vídni. Hlavní město Rakouska je svými jedinečnými oslavami Vánoc vyhlášené. Byli jsme se podívat, jak to v našem nejbližším partnerském městě vypadá na prahu adventu.

Rakouská metropole nabízí nevšední množství vánočních trhů, programu a svátečních specialit. Při procházce historickým středem města, okrajovějšími částmi i u významných staveb na ně nemůžete nenarazit. Místo, kde to vánočně přímo tepe, najdete přímo před vídeňskou radnicí na Rathausplatz. Park a nejbližší prostranství se mění na městečko plné světel, tradičních řemeslných výrobků, pochutin a samozřejmě punče. Jedinečné je také místní kluziště, které vede cestičkami v parku a tvoří tak vídeňský ledový sen.

Umění a řemeslům jsou zasvěceny trhy na náměstí Karlsplatz. Hned vedle známého kostela se rozprostírá malá vesnička, v jejímž středu si hoví ovce a kozy. Prohlédnete si také stánky s tradičními řemesly. Na několika místech si děti mohou užít připravený program plný tvoření. Dobré jídlo a pití je už samozřejmostí. Další zastávkou na procházce po vnějším okruhu samotného centra Vídně je vánoční vesnička na Maria-Theresien-Platz. Socha císařovny je obklopena ručními výrobky se sváteční tematikou a mnoha dárkovými předměty. Putování v zimním období dokáže vyčerpat, nevynechejte tak tradiční Weinachtspunsch a Glühwein tedy vánoční punč a svařené víno. Ochutnávat můžete na každém z trhů z typického vídeňského hrnečku s vánoční dekorací. Za něj na prvním stánku zaplatíte deposit 5 eur a dále už bude jen doplňován. Při vrácení dostanete peníze zpět, nebo si hrnek můžete nechat jako suvenýr – každý rok se motivy mění.

Vánoční trhy u Karlskirche

Při toulkách předvánoční Vídní nevynechejte ani historické centrum. Opulentní světelná výzdoba ohromí i toho největšího „grinche“. Ulici Graben poznáte podle obřích lustrů, z nichž vedou světelné provazy k domům. Na dalších místech ve vzduchu visí různobarevné objekty nebo jsou ulice ozdobeny střídměji geometrickými instalacemi z bílého světla. Po putování středem města se na návštěvníky vyloupne kostel svatého Štěpána jako stařešina obklopený školkou – celou stavbu lemují stánky a stánečky, z nichž ční sošný kostel. Seženete zde lokální rakouské výrobky jak řemeslné, tak i něco k snědku a samozřejmě i k vypití. Příjemnou atmosféru dotváří flašinet a také kočáry s koňmi, které mají odpočinkové stanoviště nedaleko zádě kostela.

Stánky obklopují i Stephansdom.

Obě vídeňská zámecká sídla mají také připravený vánoční program. Trhy navštivte u Schönbrunnu i Belvederu, kde bývá méně turistů a příjemná atmosféra. Nevšední prostředí slibuje trh v areálu kampusu University Wien. Kromě tradičních stánků si zde můžete zahrát například curling pod širým nebem. Do Vídně je to vlakem hodinka a půl a vánoční nabídka přímo vyzývá k výletu.

Výzdoba v ulicích je velkolepá. 


 

Související články

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít