Středoevropské Vánoce: Kde padají jazykové bariéry a halušky chutnají jako nikde jinde? Navštivte vánoční Bratislavu - Tiskový servis

Středoevropské Vánoce: Kde padají jazykové bariéry a halušky chutnají jako nikde jinde? Navštivte vánoční Bratislavu

  • 13. prosince 2023
  • 3 minuty čtení
  • Anna Dudková

Máte už vánoční trhy v Brně prochozené křížem krážem a chtěli byste nasát atmosféru adventu někde o kousek dál? Dejte šanci našemu partnerskému městu a vyrazte do Bratislavy! Vlakem vám cesta potrvá jen hodinu a půl a budete moci poválet na jazyku i v mysli všechny chutě Slovenska.

Vánoční trhy v Bratislavě. Foto: Anna Dudková
Vánoční trhy v Bratislavě. Foto: Anna Dudková

Vánoční trhy jsou v Bratislavě soustředěny v historickém centru. Svařák a bramborové placky tak můžete prokládat návštěvou bratislavských památek. To nejdůležitější se odehrává na Hlavním náměstí v srdci slovenské metropole. Voní tady nejen typické vánoční pochoutky slovenské kuchyně, ale také exotická, vegetariánská či veganská jídla. Ať už dáváte přednost medovině, svařenému vínu, čaji, kávě nebo nealkoholickým verzím punče, najdete tu vše. Nabídku lokálních piv navíc obohacuje i stará dobrá plzeň. A seženete tu také skleněné ozdoby na stromeček nebo drobné dárky, jako jsou svíčky, bižuterie a výrobky ze dřeva.


Foto: Anna Dudková

Nechybí ani suvenýry v podobě pohlednic, oblečení, magnetů nebo třeba keramiky, pořídit si lze i kopie ozdob, které visí na místním stromečku. Intelektuálové pak možná raději sáhnou po knihách slovenských autorů, z nichž se navíc v pátek a sobotu předčítá na Františkánském náměstí.

Kdo projde přes nádvoří staré radnice, ocitne se v klidové zóně Primaciálního náměstí. Přivítá ho les složený z mnoha vánočních stromečků, které ozdobili žáci místních základních škol. Oproti ruchu Hlavního náměstí tu najde skutečný klid a prostor pro odpočinek. Zejména hůře pohybliví lidé, rodiny s dětmi a senioři ocení také tzv. Přívětivou zónu. S výhledem na ozdobené stromečky je možné si sednout a nabrat síly v bezbariérovém a zastřešeném prostoru. K dispozici je zde také italské menu nebo pečené kaštany a brambory.
Foto: Adam Kováč

Ujít si nenechte ani třetí část vánočních trhů na Hviezdoslavově náměstí. Zde si přijdou na své zejména děti, pro které je tu připravena skluzavka, stezka a řada herních prvků včetně malých dřevěných domečků. Obdivovat zde mohou i dřevěný betlém nebo obří adventní věnec, na kterém se postupně s blížícími se Vánocemi rozsvěcují elektrické svíčky. Ani tady neschází stánky s jídlem, pitím a drobnostmi pro radost. Nezapomíná se ani na potřebné. Na celých trzích najdete řadu zboží, jehož nákupem přispějete na dobrou věc.


Foto: Anna Dudková

Kromě nakupování čeká na návštěvníky na jednotlivých náměstích také obsáhlý kulturní program. Pátky patří literatuře a mladé hudbě, soboty se zaměří na koncerty umělkyň a také na literární tvorbu pro děti. Každou neděli po poledni zazní koncerty uměleckých škol i známých slovenských interpretů.


Foto: Lucia Benediková

Trhy jsou otevřené denně od 10 do 22 hodin. U většiny stánků zaplatíte bez problémů i kartou. Otevřeno bude až do 31. prosince 2023. Velký důraz je kladen na ekologii. Vratné kelímky lze odevzdat doslova na každém rohu, nádob na tříděný odpad je také všude dostatek. Bližší informace najdete na webu bratislavských Vánoc.
 

Další články z rubriky