(ik) – Čtyři videoinstalace spojené tématem migrantské zkušenosti své rodiny představuje Jakub Šimčík. Můžete je od pátku vidět v Galerii G99 sídlící v Domě pánů z Kunštátu. Výstava má název „Jsme cizinci. Tady i tam.“
V roce 1984 v Ostravě narozený autor odjel v osmaosmdesátém s rodiči do Švédska, kde v Sundsvallu studoval obrazovou žurnalistiku, která vzbudila jeho zájem o dokumentární práci.
Posléze přesídlil do Skotska, aby se nakonec usadil v německém Lipsku, kde vede interdisciplinární platformu pro literaturu a umění Initiative Wort & Bild.
Jakub Šimčík představuje v Brně videoinstalace spojené tématem migrantské zkušenosti své rodiny. Nejasné okolnosti otcovy identity a útěku z komunistického Československa, povzdechy své matky o ztraceném domovu a prostřednictvím výpovědí svého bratra přibližuje pocit vykořenění, který od doby emigrace formuje jeho život.
„O životě mého otce padlo mnoho protichůdných tvrzení. Vyprávěl, že byl pohraničním ostřelovačem na československo-rakouské hranici nedaleko Bratislavy, vojenským poradcem v Ázerbájdžánu a Angole, že cvičil palestinské milice. V roce 1988 však utekl s celou rodinou do Švédska. Můj otec tak byl pohraničníkem i emigrantem. Abych o zvláštní historii své rodiny zjistil víc, rozhodl jsem se navštívit Archiv bezpečnostních složek v Praze. Strávil jsem týden sledováním propagandistických filmů a prohlížením fotografií pořízených v pohraničí. V poslední den tohoto výzkumného pobytu jsem obdržel zprávu, že můj otec zemřel,“ komentuje sérii videí autor.
Kurátorem výstavy je Kateřina Tučková, spisovatelka a programová ředitelka festivalu Meeting Brno.
Autorův rezidenční pobyt a výstava v Galerii G99 se uskutečňuje ve spolupráci Domu umění města Brna a festivalu Meeting Brno. Výstava potrvá do 11. června.
Galerie 99 v Domě pánů z Kunštátu na Dominikánské ulici je součástí Domu umění města Brna.