Přeskočit na obsah

Videa přibližují migrantské zkušenosti rodiny ostravského rodáka

03. května 2017 2 minuty čtení
(ik) – Čtyři videoinstalace spojené tématem migrantské zkušenosti své rodiny představuje Jakub Šimčík. Můžete je od pátku vidět v Galerii G99 sídlící v Domě pánů z Kunštátu. Výstava má název „Jsme cizinci. Tady i tam.“

V roce 1984 v Ostravě narozený autor odjel v osmaosmdesátém s rodiči do Švédska, kde v Sundsvallu studoval obrazovou žurnalistiku, která vzbudila jeho zájem o dokumentární práci.

Posléze přesídlil do Skotska, aby se nakonec usadil v německém Lipsku, kde vede interdisciplinární platformu pro literaturu a umění Initiative Wort & Bild.

Jakub Šimčík představuje v Brně videoinstalace spojené tématem migrantské zkušenosti své rodiny. Nejasné okolnosti otcovy identity a útěku z komunistického Československa, povzdechy své matky o ztraceném domovu a prostřednictvím výpovědí svého bratra přibližuje pocit vykořenění, který od doby emigrace formuje jeho život.

„O životě mého otce padlo mnoho protichůdných tvrzení. Vyprávěl, že byl pohraničním ostřelovačem na československo-rakouské hranici nedaleko Bratislavy, vojenským poradcem v Ázerbájdžánu a Angole, že cvičil palestinské milice. V roce 1988 však utekl s celou rodinou do Švédska. Můj otec tak byl pohraničníkem i emigrantem. Abych o zvláštní historii své rodiny zjistil víc, rozhodl jsem se navštívit Archiv bezpečnostních složek v Praze. Strávil jsem týden sledováním propagandistických filmů a prohlížením fotografií pořízených v pohraničí. V poslední den tohoto výzkumného pobytu jsem obdržel zprávu, že můj otec zemřel,“ komentuje sérii videí autor.

Kurátorem výstavy je Kateřina Tučková, spisovatelka a programová ředitelka festivalu Meeting Brno.

Autorův rezidenční pobyt a výstava v Galerii G99 se uskutečňuje ve spolupráci Domu umění města Brna a festivalu Meeting Brno. Výstava potrvá do 11. června.

Galerie 99 v Domě pánů z Kunštátu na Dominikánské ulici je součástí Domu umění města Brna.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.

V anketě se lidé těsně vyjádřili pro rozšíření parku na místo stávajících likusáků, foto: Hvězdárna Brno
Anketa o likusáky: Výsledek je těsný, město bude hledat koncepční řešení s VUT

Přes patnáct set lidí se zapojilo do ankety, která řešila budoucnost pěti likusáků na Kraví hoře. Výsledky hovoří těsně pro jejich odstranění a rozšíření parku. Vzhledem k vyrovnanému hlasování bude ale město brát v úvahu i potřeby kreativců, kteří zde dnes mají zkušebny a ateliéry. Koncepční řešení chce hledat s VUT, majitelem zbylé, rozsáhlejší části areálu.

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.