Přeskočit na obsah

Ve věznici na Cejlu objevili historikové lidskou krev

26. října 2017 2 minuty čtení
(ral) – Stopy zaschlé lidské krve objevili historikové v jedné z cel bývalé věznice na Cejlu. Nyní se budou snažit určit její stáří a zjistit co nejvíce informací o člověku či lidech, jimž patřila. Pokud by krev pocházela od vězňů ze 40. nebo 50. let, jednalo by se ve středoevropském kontextu o naprostou raritu.

Červených skvrn připomínajících lidskou krev si historikové v cele všimli před několika měsíci během natáčení rozhovoru s pamětnicí, která věznicí prošla během druhé světové války. Nejprve je považovali za stopy fermeže, kterou je ošetřená dřevěná podlaha. Také orientační test přítomnost krve neprokázal. Teprve tento týden jim přišly výsledky z rozboru, který provedl Kriminalistický ústav PČR, a ten potvrzuje, že jde o lidskou krev. 

Nyní bude třeba provést další analýzy, které by měly vést k vyřešení otázky, čí krev se na stěnách cely nachází. „Zda se jedná o jednoho či více lidí, ukáže určení krevní skupiny u jednotlivých vzorků. Na základě stupně zachovalosti DNA pak možná budeme moci říci i něco dalšího,“ uvedla docentka Petra Urbanová, antropoložka z Masarykovy univerzity. 

Krvavé stopy jsou viditelné na několika místech těsně nad podlahou cely. Jedná se o jedinou ze tří set cel, která je vymalovaná omyvatelnou olejovou barvou. Na jejích zdech jsou vyryty čárky symbolizující počet dní, které tu vězni strávili, jejich podpisy i delší nápisy.

Věznice na Cejlu fungovala už od dob Rakouska-Uherska. Stejnou funkci měla za první republiky, místem tvrdého teroru se stala hlavně za nacistické okupace a v 50. letech, než byla dobudována nová věznice v Bohunicích. Místo potom sloužilo jako depozitář Moravského zemského archivu nebo pracoviště Policie ČR. 

Chátrající budovu se rozhodlo zachránit město Brno. Na začátku roku 2016 se zde za dohledu památkářů a odborné veřejnosti uskutečnily zajišťovací práce, které zabránily dalšímu chátrání a umožnily bezpečné zpřístupnění budovy, která byla od roku 2006 uzavřená. Nyní se zde konají pravidelné prohlídky pro veřejnost, které pořádá Turistické informační centrum. V budoucnu plánuje město v části areálu vybudovat Kreativní centrum, na které 16. října vyhlásilo architektonickou soutěž. Zároveň chce zachovat a vyzdvihnout jedinečný historický odkaz místa, který symbolizují cely smrti či popraviště. 

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.

Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně, foto: Brno 2028
Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně

Třináct kulturních akcí jen do konce listopadu - tak vypadá momentální program nového kulturního prostoru v Brně, bývalého bytu básníka Zeno Kaprála. Unikátní literární salon vznikl pod hlavičkou kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.