Přeskočit na obsah

Ve věznici na Cejlu objevili historikové lidskou krev

26. října 2017 2 minuty čtení
(ral) – Stopy zaschlé lidské krve objevili historikové v jedné z cel bývalé věznice na Cejlu. Nyní se budou snažit určit její stáří a zjistit co nejvíce informací o člověku či lidech, jimž patřila. Pokud by krev pocházela od vězňů ze 40. nebo 50. let, jednalo by se ve středoevropském kontextu o naprostou raritu.

Červených skvrn připomínajících lidskou krev si historikové v cele všimli před několika měsíci během natáčení rozhovoru s pamětnicí, která věznicí prošla během druhé světové války. Nejprve je považovali za stopy fermeže, kterou je ošetřená dřevěná podlaha. Také orientační test přítomnost krve neprokázal. Teprve tento týden jim přišly výsledky z rozboru, který provedl Kriminalistický ústav PČR, a ten potvrzuje, že jde o lidskou krev. 

Nyní bude třeba provést další analýzy, které by měly vést k vyřešení otázky, čí krev se na stěnách cely nachází. „Zda se jedná o jednoho či více lidí, ukáže určení krevní skupiny u jednotlivých vzorků. Na základě stupně zachovalosti DNA pak možná budeme moci říci i něco dalšího,“ uvedla docentka Petra Urbanová, antropoložka z Masarykovy univerzity. 

Krvavé stopy jsou viditelné na několika místech těsně nad podlahou cely. Jedná se o jedinou ze tří set cel, která je vymalovaná omyvatelnou olejovou barvou. Na jejích zdech jsou vyryty čárky symbolizující počet dní, které tu vězni strávili, jejich podpisy i delší nápisy.

Věznice na Cejlu fungovala už od dob Rakouska-Uherska. Stejnou funkci měla za první republiky, místem tvrdého teroru se stala hlavně za nacistické okupace a v 50. letech, než byla dobudována nová věznice v Bohunicích. Místo potom sloužilo jako depozitář Moravského zemského archivu nebo pracoviště Policie ČR. 

Chátrající budovu se rozhodlo zachránit město Brno. Na začátku roku 2016 se zde za dohledu památkářů a odborné veřejnosti uskutečnily zajišťovací práce, které zabránily dalšímu chátrání a umožnily bezpečné zpřístupnění budovy, která byla od roku 2006 uzavřená. Nyní se zde konají pravidelné prohlídky pro veřejnost, které pořádá Turistické informační centrum. V budoucnu plánuje město v části areálu vybudovat Kreativní centrum, na které 16. října vyhlásilo architektonickou soutěž. Zároveň chce zachovat a vyzdvihnout jedinečný historický odkaz místa, který symbolizují cely smrti či popraviště. 

Mohlo by vás dále zajímat

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Nejnovější články

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.