V Tokiu začal Czech Festival. Brno a jižní Morava lákají na kroje a autenticitu

  • 28. září 2018
  • 2 minuty čtení
(luk) – Zahraniční zastoupení CzechTourism Japan ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky a Českým centrem uspořádalo v Tokiu 3. ročník Czech Festivalu. Tato akce je mezi Japonci oblíbená, oproti loňsku se koná v třikrát větším prostoru. Svůj stánek na festivalu má vedle českých a slovenských firem a produktů i Brno a jižní Morava. Japonce nejvíce zajímá kultura, například Leoš Janáček, gastro tipy, UNESCO památky a město Brno jako takové, protože v něm není tolik turistů jako v Praze.

Už první den bylo na Czech Festival v Harajuku Quest Hall, kde se koná, neustále plno. Návštěvníci stáli frontu u dveří ještě před otevřením.

Velmi populární mezi nimi je zkoušení moravských krojů a ochutnávání českého piva a vína. Prezentuje se tam totiž například Pilsner Urquell, klobouky Tonak, moravská a slovenská vína, Preciosa se sklem, strážnický modrotisk, kosmetika Saloos a Botanicus a další. V centrální části haly pak má stánek Brno, Jihomoravský kraj a CzechTourism. Společně tam tak prezentují české regiony, kam stojí za to vyjet.

Japonci se často ptají na konkrétní věci – jak se dostat z Prahy do Brna, kde se dobře najíst, co by měli v Brně vidět, kde se dá v okolí města kempovat s rodinou a podobně. Častý dotaz je také na architekturu, jaké je nejlepší roční období pro výlet na Moravu a další.

Mnoho Japonců přitom už Českou republiku navštívilo – většina jich zná Prahu a Český Krumlov, někteří z nich však už byli i v Brně, nebo tam cestu plánují. „V Brně jsem byla na dva dny teď v létě. Moc jsem si to město užila, je přátelské a není tam mnoho turistů. Líbilo se mi tam,“ popsala například Akiko Sakamoto, když si zrovna zkoušela jihomoravský kroj.

Akiko Sakamoto (na snímku vlevo) v Brně již byla a město se jí velmi líbilo. Foto: MMB, L. KolischováNa Czech Festivalu v Tokiu se prezentuje Brno i Jihomoravský kraj. Foto: MMB, L. Kolischová

Některé také zajímalo, jak se Brno za poslední dobu změnilo. „Byl jsem tam před dvaceti lety. Plánuji tam brzy zase jet kvůli byznysu, tak se už těším,“ popsal jeden z návštěvníků.

Atmosféra na festivalu je velmi příjemná. K poslechu několikrát denně hraje cimbálová muzika Strážničan a halou voní bramboráky. Čeština se mísí s japonštinou a angličtinou a s krajany si přichází popovídat i Češi dlouhodobě žijící v Tokiu. Uskutečnila se už i výuka českého jazyka, a Japonci tak nově umí říci například větu: „Prosím jedno pivo.“

Na Czech Festivalu v Tokiu se prezentuje Brno i Jihomoravský kraj. Foto: MMB, L. KolischováNa Czech Festivalu v Tokiu se prezentuje Brno i Jihomoravský kraj. Foto: MMB, L. Kolischová

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít