Přeskočit na obsah

V Tokiu začal Czech Festival. Brno a jižní Morava lákají na kroje a autenticitu

28. září 2018 2 minuty čtení
(luk) – Zahraniční zastoupení CzechTourism Japan ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky a Českým centrem uspořádalo v Tokiu 3. ročník Czech Festivalu. Tato akce je mezi Japonci oblíbená, oproti loňsku se koná v třikrát větším prostoru. Svůj stánek na festivalu má vedle českých a slovenských firem a produktů i Brno a jižní Morava. Japonce nejvíce zajímá kultura, například Leoš Janáček, gastro tipy, UNESCO památky a město Brno jako takové, protože v něm není tolik turistů jako v Praze.

Už první den bylo na Czech Festival v Harajuku Quest Hall, kde se koná, neustále plno. Návštěvníci stáli frontu u dveří ještě před otevřením.

Velmi populární mezi nimi je zkoušení moravských krojů a ochutnávání českého piva a vína. Prezentuje se tam totiž například Pilsner Urquell, klobouky Tonak, moravská a slovenská vína, Preciosa se sklem, strážnický modrotisk, kosmetika Saloos a Botanicus a další. V centrální části haly pak má stánek Brno, Jihomoravský kraj a CzechTourism. Společně tam tak prezentují české regiony, kam stojí za to vyjet.

Japonci se často ptají na konkrétní věci – jak se dostat z Prahy do Brna, kde se dobře najíst, co by měli v Brně vidět, kde se dá v okolí města kempovat s rodinou a podobně. Častý dotaz je také na architekturu, jaké je nejlepší roční období pro výlet na Moravu a další.

Mnoho Japonců přitom už Českou republiku navštívilo – většina jich zná Prahu a Český Krumlov, někteří z nich však už byli i v Brně, nebo tam cestu plánují. „V Brně jsem byla na dva dny teď v létě. Moc jsem si to město užila, je přátelské a není tam mnoho turistů. Líbilo se mi tam,“ popsala například Akiko Sakamoto, když si zrovna zkoušela jihomoravský kroj.

Akiko Sakamoto (na snímku vlevo) v Brně již byla a město se jí velmi líbilo. Foto: MMB, L. KolischováNa Czech Festivalu v Tokiu se prezentuje Brno i Jihomoravský kraj. Foto: MMB, L. Kolischová

Některé také zajímalo, jak se Brno za poslední dobu změnilo. „Byl jsem tam před dvaceti lety. Plánuji tam brzy zase jet kvůli byznysu, tak se už těším,“ popsal jeden z návštěvníků.

Atmosféra na festivalu je velmi příjemná. K poslechu několikrát denně hraje cimbálová muzika Strážničan a halou voní bramboráky. Čeština se mísí s japonštinou a angličtinou a s krajany si přichází popovídat i Češi dlouhodobě žijící v Tokiu. Uskutečnila se už i výuka českého jazyka, a Japonci tak nově umí říci například větu: „Prosím jedno pivo.“

Na Czech Festivalu v Tokiu se prezentuje Brno i Jihomoravský kraj. Foto: MMB, L. KolischováNa Czech Festivalu v Tokiu se prezentuje Brno i Jihomoravský kraj. Foto: MMB, L. Kolischová

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.

Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou
Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou

Mezi mnoha letošními důležitými výročími by neměla zapadnout připomínka 250 let od položení základního kamene Káznice na Cejlu. Pohled do historie a hlavně nástin budoucnosti přinese od 5. do 8. října akce Faktor K. Ve čtvrtek 6. října se koná akce Káznice 250. Ta má omezenou kapacitu, a proto je nutná registrace zde. 

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.