Přeskočit na obsah

V Tokiu začal Czech Festival. Brno a jižní Morava lákají na kroje a autenticitu

28. září 2018 2 minuty čtení
(luk) – Zahraniční zastoupení CzechTourism Japan ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky a Českým centrem uspořádalo v Tokiu 3. ročník Czech Festivalu. Tato akce je mezi Japonci oblíbená, oproti loňsku se koná v třikrát větším prostoru. Svůj stánek na festivalu má vedle českých a slovenských firem a produktů i Brno a jižní Morava. Japonce nejvíce zajímá kultura, například Leoš Janáček, gastro tipy, UNESCO památky a město Brno jako takové, protože v něm není tolik turistů jako v Praze.

Už první den bylo na Czech Festival v Harajuku Quest Hall, kde se koná, neustále plno. Návštěvníci stáli frontu u dveří ještě před otevřením.

Velmi populární mezi nimi je zkoušení moravských krojů a ochutnávání českého piva a vína. Prezentuje se tam totiž například Pilsner Urquell, klobouky Tonak, moravská a slovenská vína, Preciosa se sklem, strážnický modrotisk, kosmetika Saloos a Botanicus a další. V centrální části haly pak má stánek Brno, Jihomoravský kraj a CzechTourism. Společně tam tak prezentují české regiony, kam stojí za to vyjet.

Japonci se často ptají na konkrétní věci – jak se dostat z Prahy do Brna, kde se dobře najíst, co by měli v Brně vidět, kde se dá v okolí města kempovat s rodinou a podobně. Častý dotaz je také na architekturu, jaké je nejlepší roční období pro výlet na Moravu a další.

Mnoho Japonců přitom už Českou republiku navštívilo – většina jich zná Prahu a Český Krumlov, někteří z nich však už byli i v Brně, nebo tam cestu plánují. „V Brně jsem byla na dva dny teď v létě. Moc jsem si to město užila, je přátelské a není tam mnoho turistů. Líbilo se mi tam,“ popsala například Akiko Sakamoto, když si zrovna zkoušela jihomoravský kroj.

Akiko Sakamoto (na snímku vlevo) v Brně již byla a město se jí velmi líbilo. Foto: MMB, L. KolischováNa Czech Festivalu v Tokiu se prezentuje Brno i Jihomoravský kraj. Foto: MMB, L. Kolischová

Některé také zajímalo, jak se Brno za poslední dobu změnilo. „Byl jsem tam před dvaceti lety. Plánuji tam brzy zase jet kvůli byznysu, tak se už těším,“ popsal jeden z návštěvníků.

Atmosféra na festivalu je velmi příjemná. K poslechu několikrát denně hraje cimbálová muzika Strážničan a halou voní bramboráky. Čeština se mísí s japonštinou a angličtinou a s krajany si přichází popovídat i Češi dlouhodobě žijící v Tokiu. Uskutečnila se už i výuka českého jazyka, a Japonci tak nově umí říci například větu: „Prosím jedno pivo.“

Na Czech Festivalu v Tokiu se prezentuje Brno i Jihomoravský kraj. Foto: MMB, L. KolischováNa Czech Festivalu v Tokiu se prezentuje Brno i Jihomoravský kraj. Foto: MMB, L. Kolischová

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.