Přeskočit na obsah

V Tokiu začal Czech Festival. Brno a jižní Morava lákají na kroje a autenticitu

28. září 2018 2 minuty čtení
(luk) – Zahraniční zastoupení CzechTourism Japan ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky a Českým centrem uspořádalo v Tokiu 3. ročník Czech Festivalu. Tato akce je mezi Japonci oblíbená, oproti loňsku se koná v třikrát větším prostoru. Svůj stánek na festivalu má vedle českých a slovenských firem a produktů i Brno a jižní Morava. Japonce nejvíce zajímá kultura, například Leoš Janáček, gastro tipy, UNESCO památky a město Brno jako takové, protože v něm není tolik turistů jako v Praze.

Už první den bylo na Czech Festival v Harajuku Quest Hall, kde se koná, neustále plno. Návštěvníci stáli frontu u dveří ještě před otevřením.

Velmi populární mezi nimi je zkoušení moravských krojů a ochutnávání českého piva a vína. Prezentuje se tam totiž například Pilsner Urquell, klobouky Tonak, moravská a slovenská vína, Preciosa se sklem, strážnický modrotisk, kosmetika Saloos a Botanicus a další. V centrální části haly pak má stánek Brno, Jihomoravský kraj a CzechTourism. Společně tam tak prezentují české regiony, kam stojí za to vyjet.

Japonci se často ptají na konkrétní věci – jak se dostat z Prahy do Brna, kde se dobře najíst, co by měli v Brně vidět, kde se dá v okolí města kempovat s rodinou a podobně. Častý dotaz je také na architekturu, jaké je nejlepší roční období pro výlet na Moravu a další.

Mnoho Japonců přitom už Českou republiku navštívilo – většina jich zná Prahu a Český Krumlov, někteří z nich však už byli i v Brně, nebo tam cestu plánují. „V Brně jsem byla na dva dny teď v létě. Moc jsem si to město užila, je přátelské a není tam mnoho turistů. Líbilo se mi tam,“ popsala například Akiko Sakamoto, když si zrovna zkoušela jihomoravský kroj.

Akiko Sakamoto (na snímku vlevo) v Brně již byla a město se jí velmi líbilo. Foto: MMB, L. KolischováNa Czech Festivalu v Tokiu se prezentuje Brno i Jihomoravský kraj. Foto: MMB, L. Kolischová

Některé také zajímalo, jak se Brno za poslední dobu změnilo. „Byl jsem tam před dvaceti lety. Plánuji tam brzy zase jet kvůli byznysu, tak se už těším,“ popsal jeden z návštěvníků.

Atmosféra na festivalu je velmi příjemná. K poslechu několikrát denně hraje cimbálová muzika Strážničan a halou voní bramboráky. Čeština se mísí s japonštinou a angličtinou a s krajany si přichází popovídat i Češi dlouhodobě žijící v Tokiu. Uskutečnila se už i výuka českého jazyka, a Japonci tak nově umí říci například větu: „Prosím jedno pivo.“

Na Czech Festivalu v Tokiu se prezentuje Brno i Jihomoravský kraj. Foto: MMB, L. KolischováNa Czech Festivalu v Tokiu se prezentuje Brno i Jihomoravský kraj. Foto: MMB, L. Kolischová

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.