V mrazech poskytují útočiště noclehárny a krizové centrum - Tiskový servis

V mrazech poskytují útočiště noclehárny a krizové centrum

Zimní období dopadá silně především na lidi ve složité sociální situaci a bez domova. Brno chce pečovat o všechny své obyvatele, proto pod patronací magistrátního odboru sociální péče existuje řada služeb, které těmto občanům pomáhají. Jedná se jak o terénní, tak o pobytová zařízení, kde je možné nejen přečkat noc, ale hlavně se sociálními pracovníky začít řešit svůj život jako celek.

Sociální šatník, Křenová 20, oddělení sociálních kurátorů. Foto: Radka Loukotová
Sociální šatník, Křenová 20, oddělení sociálních kurátorů. Foto: Radka Loukotová

Životní krize může člověka dostat do situace, kdy není schopen naplňovat své základní životní potřeby. Existuje široká síť sociálních služeb, které poskytují podporu při řešení těchto tíživých okolností.

Město jich velkou část samo nabízí a koordinuje zapojení všech aktérů pomoci. Dále také přispívá penězi velké síti neziskových organizací, které se rovněž soustředí na práci s lidmi v krizi či bez domova – jedná se například o Armádu spásy, Diecézní charitu Brno nebo Společnost Podané ruce.

V zimě je nejdůležitější zajištění dostatečných kapacit pro krizové přenocování při nízkých teplotách. Existuje několik typů těchto zařízení – liší se podle délky poskytování přístřeší a nabídky dalších služeb.

Nejkomplexnější přístup ke klientstvu nabízí azylové domy. Městská příspěvková organizace Centrum sociálních služeb spravuje tři. Azylový dům funguje jako přechodné bydlení pro lidi v akutní sociální krizi. S klienty a klientkami spolupracují sociální pracovníci, cílem je návrat do běžné společnosti, oddlužení a získání práce i bydlení. Azylový dům na Podnásepní 20 nabízí 40 míst a na Křenové 20 je jich 36. Za pobyt se tu platí 150 korun za noc. Volná místa se po Novém roce pohybují do 20 lůžek. Třetím zařízením je domov pro matky s dětmi Společná cesta na Heyrovského.

Posezení v teple je zdarma

Nízkoprahovost je klíčová pro noclehárny. Jedná se o místa, v nichž mohou lidé bez domova přenocovat a využít hygienické zázemí a kuchyňku na každém patře. Noclehárny zpravidla fungují pouze v nočních hodinách (od 19.30 do 7.30 hodin) za poplatek 40 korun na noc. I zde nabízí sociální pracovníci pomoc při řešení složité životní situace.

Město provozuje dvě noclehárny – na již zmíněné Podnásepní 20 s 50 lůžky, stejný počet je také na Masné 3b. Během této zimy se počet volných lůžek v noclehárnách pohybuje v nižších desítkách.

Poslední variantou pro lidi bez domova, kam se uchýlit v nočních hodinách, je městské středisko krizové sociální pomoci pro osoby v extrémní sociální tísni. Nachází se na Masné 3b, funguje celoročně 24 hodin denně a je zdarma. V zimě má přes noc (od 21 do 7 hodin) kapacitu 42 míst, přičemž poskytuje opravdu jen základní služby: člověk má kde v teple přečkat největší mráz, má si kde sednout a může využít sociální zařízení. I zde bývá dostatek volných míst. Během celého dne pak ve středisku sociální pracovníci poskytují poradenství – doporučí, jak postupovat v nastalých podmínkách, kam je možné se obrátit o pomoc či kde si vyřídit dávky.

Pokud chcete pomoci lidem bez domova, funguje na Křenové 20 sociální šatník (na snímku). Klienti a klientky tam mohou získat čisté oblečení. Ze zásob šatníku čerpá také středisko osobní hygieny na Rumišti, které nabízí nejen možnost umytí, ale i základní kadeřnické služby a ošetření proti parazitům, a to zdarma.

Sociální šatník, Křenová 20, oddělení sociálních kurátorů 

Otevřeno: po a st 8–17 hod. (každou první středu v měsíci až do 20 hod.), pá 8–12 hod.

Potřebné jsou: mikiny, svetry, bundy, trička, kalhoty, tepláky, deky, spacáky, boty, ponožky a pánské spodní prádlo

 

Další články z rubriky

Nejnovější články