Věděli jste, že odběr krve při darování máte odbytý zhruba za pět minut? Na zbytek dne máte nárok na placené volno v práci a dobrý pocit vám vydrží ještě déle. Právě jste totiž pomohli zachránit někomu život.

Před pár lety jsem překonala strach z jehel, špatné zkušenosti s nevolností a mdlobami i pochybnosti o tom, jestli je moje krev dostatečně vhodná, a vypravila jsem se darovat krev.
Největším překvapením pro mě bylo, jak to nakonec bylo jednoduché, rychlé a přívětivé. Se vší administrativou a vyšetřeními to zabralo asi hodinu, ale samotný odběr netrval ani pět minut. Od té doby jsem to absolvovala už desetkrát a můžu potvrdit, že nešlo o výjimku.
Nezůstat u prvního odběru
Loni zavítalo do dvou brněnských transfuzních stanic, do Fakultní nemocnice Bohunice a do Fakultní nemocnice u sv. Anny, skoro 3 000 prvodárců a prvodárkyň. I když se číslo může zdát úctyhodné, důležitější je, aby se vraceli – a ještě důležitější, aby tak činili pravidelně.
Obě nemocnice krev využívají pro vlastní potřeby, bohunická cennou tekutinou navíc zásobuje jak Jihomoravský kraj, tak Vysočinu, část Zlínského a Královéhradeckého kraje i některé pražské nemocnice a v případě mimořádné události funguje jako krizové centrum.
Blížící se letní měsíce jsou pro obě nemocnice obdobím, kdy počet úrazů a potřeba krve stoupá, ale dárců se nedostává. Mají dovolenou, pokud během ní cestují do rizikových oblastí, nemohou darovat hned po návratu; na čas je vylučuje také přisáté klíště.
Pokud se darovat krev chystáte, blíží se tedy nejlepší období. Ze zkušenosti můžu poradit, abyste se v den odběru ráno nasnídali a hlavně pořádně napili a dlouhodobě zařadili do jídelníčku alespoň jednou týdně hovězí. Nízká hladina hemoglobinu, tedy na železo bohaté bílkoviny v červených krvinkách, je totiž jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé ochotní darovat krev odcházejí s nepořízenou už po kontrolním odběru a s doporučením zvýšit příjem železa a zkusit to znovu třeba za měsíc.
Víc hlav, míň strachu
Obě nemocnice mají dobré zkušenosti se skupinovým darováním krve, kdy se domluví kolegové a kolegyně z práce, z vysoké školy nebo ze sportovního oddílu a vyrazí na odběrové centrum hromadně.
Vykročit ale může i hora směrem k Mohamedovi, jak popisuje tiskový mluvčí FN Brno Pavel Žára: „Pravidelně organizujeme i výjezdní odběry do firem či organizací, kdy se nám daří přivést k darování i ty, kteří dříve nad myšlenkou dárcovství neuvažovali. V příjemném prostředí, které důvěrně znají, a ve společnosti svých kolegů překonají strach a vzájemně se motivují.“
Darování krve je bezplatné, zákon umožňuje čerpat po úspěšném odběru placené jednodenní volno a odpočet ze základu daně z příjmu, a to za každý odběr 3 000 Kč. Řada pojišťoven odměňuje své klienty a klientky například proplácením wellness aktivit nebo dentální hygieny (v řádech jednotek tisíců korun). Jak v Bohunicích, tak na Pekařské čekají na dárce a dárkyně další pozornosti, například poukázky nebo slevy do sportovních či kulturních zařízení, a také tematické akce navázané třeba na různé svátky. Tím největším benefitem je ale nakonec stejně dobrý pocit z prosté pomoci člověka člověku.
Základní kritéria pro darování krve
- věk 18–65 let (první odběr do 60 let)
- hmotnost min. 50 kg
- nejsem aktuálně zraněn/a, čerstvě po prodělané operaci / zubařském zákroku / aplikaci piercingu nebo tetování
- netrpím vážným chronickým nebo psychiatrickým onemocněním
Více na fnbrno.cz/darce nebo fnusa.cz/odberove-centrum.